Excel’de Tarih Haftanın Hangi Günü. Excel’de Tarih Haftanın Hangi Günü. bir tarih haftanın hangi gününe gelir.  Gün özelliği. Excel’de hafta günleri.  Gündelik hayatımızda Microsoft Office programlarını her alanda kullanıyoruz.

Word, excel, Access, powepoint ve benzeri bir çok programa ihtiyacımız oluyor. Okul, iş, ev, eğitim, sağlık benzeri alanlarda Ancak Office uygulamaları hayatımızda büyük önem taşıyor.

Özellikle kullanım sağladığımız Microsoft Excel de çeşitli özelliklerinden faydalanıp işlerimizi kolaylaştırıyoruz.

Excel kullanım bakımından kolaylık sağlasa da fakat  bazı kullanıcılar için zorlayıcı bir uygulama. Fakat Son zamanlar da uygulama üzerinde çeşitli sorular gelmeye başladı. Bu sorulardan bir tanesi de Excel de bir tarihin hangi güne geldiğini nasıl buluruz sorusu oldu.

Bizlerde bu makalemizde Excel üzerinde bir tarihin hangi güne geldiğini öğreneceğiz.

Ancak Raporlamalarda işimize yarayacak olan formülde pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, cumartesi, Pazar günlerinin haftanın kaçıncı gününe denk geldiğini HAFTANINGÜNÜ formülünü kullanarak kolaylıkla bulabileceksiniz.

Bu makalede HAFTANINGÜNÜ formülünü kullanma adımlarını öğreneceksiniz.

HAFTANINGÜNÜ FORMÜLÜ EXCEL

İşlem adımları zor ve formüle dayansa da oldukça basit olacaktır.

İlk olarak bir tarihle devam edelim. Örneğin girmiş olduğunuz bir tarihi 25.06.2022 tarihi ( ÇARŞAMBA ) gününe gelmektedir. Bu durumda Çarşamba günü haftanın pazartesiden başlatırsanız 3. Gününe denk gelmektedir. Fakat biz bunu formül olarak bulacağız.

=HAFTANINGÜNÜ(Seri_No;Döndür_Tür) şeklinde çıkacaktır.

Bu alanda Seri_No tarihin bulunduğu hücreyi seçiniz. Döndür_Tür kısmında ise tarihin hangi tarihine denk geldiğini belirleyeceğiniz sıralama türünü göreceksiniz.

HAFTANINGÜNÜ FORMÜLÜ EXCEL
=HAFTANINGÜNÜ(Seri_No;Döndür_Tür)

Resimde gösterildiği gibi formülü kullanırken tarihin olduğu kısmı seçiyoruz döndür_tür de ise sıralamayı belirtmek kerekiyor.

Burada 3.güne ‘’Çarşamba’’ belirlemek istediğimiz de ise ‘’METNECEVİR’’ formülünü kullanmanız gerekecek.

Fakat bu işlemleri yaparken formülü büyük küçük harfe dikkat ederek eklemeniz gerekecektir. Doğru işlem adımları ve formülü ile Sizlerde bir tarihin hangi güne geldiğine ulaşabilecek ve işlemlerinizi kolaylaştırabilecek siniz.

Makalemizde HAFTANINGÜNÜ formülünü kullanarak sıkça sorulan bu konu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Ancak Adımlar ve aşamalar doğru uygulandığında sorun yaşamayacaksınız.

Konu hakkında makaleden yola çıkarak değil de canlı destek almak isterseniz 7/24 destek hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme 26 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez