Excel’de bellek yetersiz hatası nasıl düzeltilir, aşağıdaki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz.

Excel‘i kullanan herkes en az bir kez elektronik tablonun sonunu bulmaya çalışmıştır. Merak ediyorsanız, bir Excel elektronik tablosunun maksimum boyutu 1.048.576 satıra 16.384 sütundur. Bu 17 milyardan fazla bireysel hücre demektir. Tahmin edebileceğiniz gibi hepsini verilerle doldurursanız bilgisayarınız zorlanmaya başlayabilir. Ancak çok daha küçük Excel elektronik tablolarında bile Excel’den belleğin azaldığına dair bir uyarı alabilirsiniz. Durum buysa, Excel’de yetersiz bellek hatasını nasıl düzeltebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Daha Küçük Veri Kümeleriyle Çalışma

Excel’in belleğinin tükenmesinin yaygın nedenlerinden biri, aşırı büyük veri kümeleriyle çalışmaktır. Elektronik tablon

Manuel Hesaplamayı Kullan

Excel’de Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Düzeltilir

E-tablonuz formüller içeriyorsa, bunlar varsayılan olarak her değişiklik yaptığınızda yeniden hesaplanır. Aynı zamanda, her değişiklik yaptığınızda bu formüllerin tamamını yeniden hesaplamak, bilgisayarınızın belleğinin dolmasına neden olabilir. Böyle bir durumda, verileri bir yerden başka bir yere kopyalayıp yapıştırmak gibi basit görünen görevler Excel’in yavaşlamasına ve hatta belleğin tamamen tükenmesine neden olabilir.

Ancak Excel’de otomatik hesaplamayı kapatabilir, böylece tüm formüllerinizin gereksiz yere yeniden hesaplama yaparak sürekli hafızayı tüketmesine gerek kalmadan değişiklik yapabilirsiniz. Eşyaları hareket ettirmeyi bitirdikten sonra tekrar açabilir veya manuel hesaplamayı kullanabilirsiniz.

Excel’de Otomatik Hesaplama Nasıl Kapatılır

Otomatik hesaplama kapatıldığında, formüllerin otomatik olarak değil, istediğiniz zaman yeniden hesaplanmasını sağlamak için Excel’deki Şimdi Hesapla düğmesini kullanabilirsiniz.

 • Formüller  menüsünü tıklayın.

Ekran goruntusu 2024 02 04 152213

 • Şeritte Hesaplama Seçenekleri  düğmesini tıklayın.
Ekran goruntusu 2024 02 04 152254
Excel’de Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Düzeltilir
 • Manuel’i seçin.

Ekran goruntusu 2024 02 04 152346

 • Formülleriniz otomatik hesaplamayı durduracak.
 • Formüllerinizin sonuçlarını güncellemek için Formüller  şeridindeki Şimdi Hesapla düğmesini tıklayın.
Ekran goruntusu 2024 02 04 152545
Excel’de Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Düzeltilir

Excel’de Bellek Yetersiz Hatasını Çözmek için Diğer Uygulamaları Kapatın

Excel’in belleğinin tükenmesinin bir başka nedeni de diğer işlemler veya uygulamalar tarafından meşgul olmasıdır. Ek bellekte yer açmak için kullanmadığınız uygulamaları kapatmayı deneyin. Bu, Excel’e ihtiyaç duyduğu ek belleği sağlayabilir.

Windows’ta Uygulamalar Nasıl Kapatılır

Açık olan her uygulamayı bulabilir ve tek tek kapatabilirsiniz. Ancak, Görev Yöneticisi’ni kullanarak çalışan uygulamaları hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz. Kapattığınız uygulamalardaki tüm çalışmaları kapatmadan önce kaydettiğinizden emin olmalısınız.

 • Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin.
Ekran goruntusu 2024 02 04 161646
Excel’de Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Düzeltilir
 • Alternatif olarak Ctrl+Shift+Esc kısayolunu kullanın.
 • İşlemler sekmesinde kapatmak istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır’ı seçin.
Ekran goruntusu 2024 02 04 161721
Excel’de Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Düzeltilir
 • Kapatmak istediğiniz diğer uygulamalar veya arka plan işlemleri için aynı işlemi tekrarlayın.

Mac’te Uygulamalar Nasıl Kapatılır

Dock’taki herhangi bir açık uygulamaya sağ tıklayıp Çık’ı seçerek Mac’teki uygulamaları kapatabilirsiniz. Alternatif olarak, uygulamaları çalıştırmayı bırakmaya zorlayabilirsiniz ancak önce tüm verileri kaydettiğinizden emin olmanız gerekir.

 • Menü çubuğunda Apple logosunu tıklayın.
 • Çıkmaya Zorla’yı seçin
Ekran goruntusu 2024 02 04 164124
Excel’de Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Düzeltilir
 • Alternatif olarak Cmd+Option+Esc kısayolunu kullanabilirsiniz.
 • Çıkmak istediğiniz uygulamayı seçin ve Çıkmaya Zorla  düğmesini tıklayın.

Ekran goruntusu 2024 02 04 164157

 • Çıkmak istediğiniz diğer uygulamalar için tekrarlayın.

Excel’i Güvenli Modda açın

Excel eklentileri kullanıyorsanız bunlar belleği tüketiyor ve Excel’inizin belleği yetersiz hatasına neden oluyor olabilir. Sorununuzun nedeninin eklentiler olup olmadığını görmenin hızlı bir yolu Excel’i güvenli modda çalıştırmaktır. Bu, tüm eklentileri devre dışı bırakır. Excel’i güvenli modda çalıştırmak herhangi bir bellek sorunu olmadan çalışıyorsa, sorunlarınızın nedeni eklentileriniz olabilir ve bir sonraki bölümdeki yöntemi kullanarak bunları devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Excel’i yalnızca Windows’ta güvenli modda açmanın mümkün olduğunu unutmayın. Mac kullanıyorsanız sonraki bölümdeki talimatları kullanarak eklentilerinizi manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekir.

Excel Güvenli Modda Nasıl Açılır

Bir değiştirici tuş kullanarak Excel’in hızlı bir şekilde güvenli modda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem yalnızca Windows’ta çalışır.

 • Dosya Gezgini’nde açmak istediğiniz Excel dosyasını veya Excel uygulamasını seçin ancak açmayın.
 • Ctrl tuşunu basılı tutun ve Enter’a basın.
 • Excel’i güvenli modda başlatmak istediğinizi onaylamanızı isteyen bir iletişim kutusu göreceksiniz.
Excel'de Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Düzeltilir
Excel’de Bellek Yetersiz Hatası Nasıl Düzeltilir
 • Evet’i tıkladığınızda Excel güvenli modda başlatılacaktır.

Eklentileri Devre Dışı Bırak

Excel’i güvenli modda çalıştırdığınızda sorunun bir veya daha fazla eklentinizden kaynaklandığını görebilirsiniz. Bu eklentileri devre dışı bırakırsanız, yetersiz bellek hatasının ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Excel Eklentileri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Eklentileri doğrudan Excel’de devre dışı bırakabilirsiniz. Birden fazla eklentiniz varsa, Excel bellek sorunlarına neden olan eklentiyi bulup bulmadığınızı görmek için hepsini devre dışı bırakmayı ve ardından teker teker etkinleştirmeyi deneyin.

 • Dosya  menüsünü tıklayın.

Ekran goruntusu 2024 02 04 164421

 • Soldaki menünün en altındaki Seçenekler’i seçin.

Ekran goruntusu 2024 02 04 164452

 • Eklentiler’i tıklayın.

Ekran goruntusu 2024 02 04 164517

 • Ana pencerede etkin eklentileri göreceksiniz.

Ekran goruntusu 2024 02 04 164545

 • Yönet açılır menüsüne tıklayın ve devre dışı bırakmak istediğiniz eklenti türünü (örneğin, Excel Eklentileri veya COM Eklentileri) seçin.

Ekran goruntusu 2024 02 04 164612

 • Etkin eklentilerin işaretini kaldırın ve Tamam’ı tıklayın.

Ekran goruntusu 2024 02 04 164638

 • Diğer etkin eklentiler için aynı işlemi tekrarlayın.

Excel’in 64 bit Sürümünü kullanın

Excel’in 32 bit sürümünü kullanıyorsanız maksimum 2 GB RAM kullanımı sınırı vardır. 64 bit sürümün kullanılması bu sınırı ortadan kaldırır; dolayısıyla Excel bellek sorunlarınızı çözebilir. 64 bit özellikli işlemciye sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacak, dolayısıyla daha eski bir makine çalıştırıyorsanız bu bir seçenek olmayabilir.

Excel’in 32 bit sürümünü çalıştırıyorsanız 64 bit sürümü yüklemeden önce Excel’i kaldırmanız gerekir. 64 bit sürümü yükleme yöntemi, çalıştırdığınız Excel, Office veya Microsoft 365 sürümüne bağlı olarak farklılık gösterir. Kullanmak istediğiniz uygulamanın 64 bit sürümünün nasıl yükleneceği ile ilgili ayrıntılar için Microsoft web sitesine bakın.

RAM’inizi yükseltin

64 bit Excel çalıştırıyorsanız ancak hâlâ Excel bellek sorunları yaşıyorsanız, bunun nedeni bilgisayarınızda yeterli belleğe sahip olmaması olabilir. Her bilgisayar, taktığınız RAM miktarını yükseltmenize izin vermez, ancak eğer yapabiliyorsanız, bilgisayarınıza daha fazla RAM eklemek yalnızca Excel bellek sorunları riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızın çok daha hızlı hissetmesini sağlar, özellikle de daha fazla RAM ile. yoğun görevler.

Excel’de bellek yetersiz hatası nasıl düzeltilir, makalemiz umarım yararlı olmuştur.