Ana Sayfa Bilgisayar Entegre Grafikler Eskisinden Daha İyi Olacak

Entegre Grafikler Eskisinden Daha İyi Olacak

0

Özel bir grafik kartı satın almayı unutun, çok yakında oyun oynamaya başlayacaksınız. En azından, hala 1080p veya daha azında oyun oynayan kişilerin % 90’ının bir parçasıysanız. Hem Intel hem de AMD’nin son gelişmeleri, entegre GPU’larının düşük kaliteli grafik kartı pazarını parçalamak üzere olduğu anlamına geliyor.

İlk olarak iGPU’lar Neden Bu Kadar Yavaş?

Bunun iki nedeni vardır: bellek ve kalıp boyutu.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bellek bölümünü anlamak kolaydır: daha hızlı bellek daha iyi performans demektir. iGPU’lar GDDR6 veya HBM2 gibi süslü bellek teknolojilerinden faydalanmıyor ve bunun yerine sistem RAM’ini bilgisayarın geri kalanıyla paylaşmaya güvenmek zorunda. Bunun nedeni, çoğunlukla bu belleği çipin üzerine koymanın pahalı olması ve iGPU’ların genellikle bütçe oyuncularını hedef almasıdır. Bu, yakın zamanda hiçbir zaman değişmiyor, en azından şu an bildiğimiz kadarıyla değil, ancak daha hızlı RAM’e izin veren bellek denetleyicilerini geliştirmek, yeni nesil iGPU performansını artırabilir.

İkinci neden, kalıp boyutu, 2019’da değişen şeydir. GPU kalıpları büyüktür – CPU’lardan çok daha büyüktür ve büyük kalıplar silikon üretimi için kötü bir iştir. Daha büyük bir alanın daha yüksek hata şansı vardır ve kalıptaki bir kusur tüm CPU’nun tost olduğu anlamına gelebilir.

Aşağıdaki bu (varsayımsal) örnekte, her bir kusur çok daha geniş bir alana düştüğünden, kalıp boyutunun iki katına çıkmanın çok daha düşük bir verim sağladığını görebilirsiniz. Hataların nerede oluştuğuna bağlı olarak, tüm CPU’yu değersiz hale getirebilirler. Bu örnek etki için abartılmamıştır; CPU’ya bağlı olarak, entegre grafikler kalıbın neredeyse yarısını kaplayabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Kalıp alanı farklı bileşen üreticilerine çok yüksek bir primle satılır, bu nedenle bu alan artan çekirdek sayıları gibi diğer şeyler için kullanılabildiğinde çok daha iyi bir iGPU’ya yatırım yapmayı haklı çıkarmak zordur.

Chiplets

Intel ve AMD, kartlarını gösterdiler ve oldukça benzerler. En yeni işlem düğümleri normalden daha yüksek kusur oranlarına sahipken, hem Chipzilla hem de Red Team kalıplarını kesmeyi ve postta tekrar yapıştırmayı seçti. Her biri biraz farklı yapıyorlar, ancak her iki durumda da, bu, kalıp boyutu sorununun artık gerçekten bir sorun olmadığı anlamına geliyor.

Intel’in durumunda, bu çoğunlukla maliyet tasarrufu sağlayan bir önlem gibi görünüyor. Mimarilerini çok değiştiriyor gibi görünmüyor, sadece CPU’nun her parçasını hangi düğümü üreteceklerini seçmelerine izin veriyor. Bununla birlikte, iGPU’yu genişletme planları var gibi görünüyor, çünkü yaklaşan Gen11 modelinde “1 TFLOPS bariyerini kırmak için tasarlanan“ 64 gelişmiş yürütme birimi, iki önceki Intel Gen9 grafiğinden (24 AB) daha fazlası ”bulunuyor. Ryzen 2400G’deki Vega 11 grafikleri 1.7 TFLOPS’a sahip olduğu için tek bir performans TFLOP gerçekten o kadar da değil, ancak Intel’in iGPU’ları AMD’lerin arkasında kötü bir şekilde geride kaldı. En yeni işlem düğümleri normalden daha yüksek kusur oranlarına sahipken, hem Chipzilla hem de Red Team kalıplarını kesmeyi ve postta tekrar yapıştırmayı seçti. Her biri biraz farklı yapıyorlar, ancak her iki durumda da bu kalıp boyutu sorununun artık gerçekten bir sorun olmadığı anlamına geliyor, çünkü çipi daha küçük, daha ucuz parçalarda yapabilirler.

Ryzen APU’ları Pazarı Öldürebilir

AMD, ikinci en büyük GPU üreticisi olan Radeon’un sahibi ve Ryzen APU’larında kullanıyor. Yaklaşan teknolojilerine bir göz atarak, özellikle köşede 7 nm iyileştirmeler ile onlar için çok iyi bir başlangıç ​​yapıyor. Yaklaşan Ryzen yongaları, yonga kullanmak için söylentilere sahip, ancak Intel’den farklı. Yongaları, Intel’in tasarımından (biraz daha fazla gecikme pahasına) daha fazla modülerliğe izin veren çok amaçlı “Infinity Fabric” ara bağlantılarına bağlı tamamen ayrı kalıplardır. Kasım ayı başlarında açıklanan 64 çekirdekli Epyc CPU’ları ile zaten harika bir etki sağlamak için yongalar kullandılar.

Son zamanlardaki bazı sızıntılara göre, AMD’nin yaklaşmakta olan Zen 2 serisi, 3300G, bir sekiz çekirdekli CPU chipleti ve bir Navi 20 chipleti (gelecek grafik mimarisi) içeriyor. Bu doğruysa, bu tek çip giriş seviyesi grafik kartlarının yerini alabilir. Vega 11 işlem birimlerine sahip 2400G, 1080p’deki çoğu oyunda zaten oynanabilir kare hızlarına sahip ve 3300G’nin daha yeni ve daha hızlı bir mimaride olduğu gibi neredeyse iki kat daha fazla işlem birimine sahip olduğu bildiriliyor.

Bu sadece varsayım değil; çok mantıklı. Tasarımlarının ortaya konma şekli, AMD’nin hemen hemen her sayıda yonga parçasını bağlamasına izin verir, tek sınırlayıcı faktör paket üzerindeki güç ve alantır. CPU başına neredeyse kesinlikle iki chiplet kullanacaklar ve dünyadaki en iyi iGPU’yu yapmak için tek yapmaları gereken bu yongalardan birini bir GPU ile değiştirmek olacaktır. Bunu yapmak için iyi bir nedenleri var, çünkü sadece PC oyunları için değil, konsollar için de oyun değiştiriyor olacaklar, çünkü Xbox One ve PS4 serileri için APU’lar yapıyorlar.

Bir çeşit L4 önbellek olarak daha hızlı grafik belleği bile koyabilirler, ancak muhtemelen sistem RAM’ini tekrar kullanacaklar ve üçüncü nesil Ryzen ürünlerinde bellek denetleyicisini geliştirebileceklerini umuyorlar.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA