Kaçırmamanız Gereken En İyi 6 HyperOS Özelliği

Kesinlikle kaçırmamanız gereken en iyi 6 HyperOS özelliği, HyperOS’un sunduğu en yenilikçi ve kullanışlı özellikler olarak, kullanıcı deneyiminizi zirveye taşıyacak.

Xiaomi’nin yeni buluşu HyperOS, deneyiminizi yepyeni bir seviyeye yükselten yeni özelliklerle her şeyi sarsıyor. Marka, ek özelliklerle birlikte hafif ve hızlı bir deneyim sunmak için çekirdek sistemde önemli değişiklikler yaptı. Ancak bu kadar çok özellik varken HyperOS’u gerçekten öne çıkaran nedir?

En İyi 6 HyperOS Özelliği

İster HyperOS çalıştıran bir Xiaomi cihazınız olsun, ister yeni işletim sistemi yükseltmesini sabırsızlıkla bekliyor olun, işte telefonunuzu daha da çok sevmenizi sağlayacaken iyi 6 HyperOS özelliği. MIUI’den geçiş yapanlar için, sorunsuz bir geçiş yapmanıza yardımcı olacak HyperOS ve MIUI hakkında ayrıntılı bir içeriğimiz var.

Sevdiğiniz Bir Kilit Ekranı Tasarlayın

En iyi 6 HyperOS özelliği arasında ilk sırada Kilit Ekranı geliyor. Eski ve sıkıcı kilit ekranınızdan sıkıldıysanız, HyperOS oyunu değiştirmek için burada. Kullanıcıların sevdiği yeni işletim sistemindeki en önemli görsel değişikliklerden biri budur.

Çok sayıda kilit ekranı tasarımı, yazı tipi ve saat stili sunarak kilit ekranını kapsamlı bir şekilde özelleştirmenize HyperOS olanak tanır. Ayrıca yazı tipi renklerini değiştirebilir ve kilit ekranı duvar kağıdında saati ve tarihi konunun arkasına taşımak için bir derinlik efekti uygulayabilirsiniz. Derinlik efekti, kilit ekranınız olarak kendi resminizi eklediğinizde bir cazibe gibi çalışır.

HyperOS’taki kilit ekranı iPhone’lara oldukça benziyor, ancak bu konuda herhangi bir şikayetim yok. Aslında, Xiaomi bu özelliği oldukça iyi uygulamış ve umarım sonraki güncellemelerde geliştirmeye devam ederler.

HyperOS üç kilit ekranı stili arasından seçim yapmanızı sağlıyor: Klasik, Rhombus ve Magazine.

En İyi 6 HyperOS Özelliği
Kaçırmamanız Gereken En İyi 6 HyperOS Özelliği

Classic size saat, tarih ve hava durumu bilgilerini gösteren minimalist bir kilit ekranı stili sunar, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç saat ve tarih stiliniz vardır. Asıl özelleştirme diğer iki kilit ekranı stili olan Rhombus ve Magazine’de yatıyor. Kişiselleştirilmiş bir kilit ekranı oluşturmak için kilit ekranı stilleri ve özelleştirme seçenekleriyle oynayın.

Galeri Daha Akıllı ve Daha İyi Hale Geliyor

Tasarım kısmında çok fazla değişiklik olmasa da, HyperOS’taki Galeri uygulaması birkaç kullanışlı özellik kazanıyor. İlk olarak, Galeri simgesi, ilk veya ikinci bakışta fark edilmeyecek küçük bir değişiklik geçiriyor. Örneğin, uygulama simgesindeki güneş sola kaydırıldı, ancak bu büyük bir fark yaratmıyor.

Yeni Galeri uygulaması akıllı bir fotoğraf kesme özelliğine sahip. Bir görüntünün öznesini izole etmek için kullanabilirsiniz. Bunun için özneye dokunup basılı tutun ve ardından kopyalayın, kaydedin veya birine gönderin. Bu özellik, arka planı kaldırmak veya değiştirmek için çok kullanışlıdır.

En İyi 6 HyperOS Özelliği
Kaçırmamanız Gereken En İyi 6 HyperOS Özelliği

Farklı bir arka plan istiyorsanız, resme dokunup basılı tutun, üç dikey nokta seçin ve Arka planı değiştir’e dokunun. Beğendiğiniz arka planı seçin ve Kaydet’e tıklayın.

Ayrıca Galeri seçeneklerinin en alta taşındığını ve yeni bir “Önerilenler” sekmesi olduğunu fark edeceksiniz. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunduktan sonra MIUI‘de gördüğünüz tüm seçenekleri içerir. Burada yeni olan şey, kimlik kesikleri ve fotoğraflar oluşturmanıza yardımcı olan “Kimlik” özelliğidir.

Estetiği Daha İyi Hale Getiren Dinamik Çentik

iPhone’lardaki Dinamik Ada büyük bir hit oldu ve bu nedenle Android akıllı telefon markaları da bu özelliği kendi yöntemleriyle entegre etmeye çalışıyor. Realme bunu Mini Kapsül olarak adlandırıyor ve OnePlus da kısa süre önce OxygenOS 14’ün piyasaya sürülmesiyle partiye katıldı.

Xiaomi de HyperOS ile birlikte gelen kendi Dinamik Ada versiyonunu yarattı. Bunun için resmi bir isimleri olmasa da, çoğu kişi buna “Dinamik Çentik” diyor.

En İyi 6 HyperOS Özelliği
Kaçırmamanız Gereken En İyi 6 HyperOS Özelliği

Şarj cihazını bağladığınızda, Pil Tasarrufunu açtığınızda, Rahatsız Etmeyin (DND) özelliğini etkinleştirdiğinizde, sessiz moda geçtiğinizde veya etkin noktayı açtığınızda Dinamik Çentiği çalışırken görebilirsiniz. Şu anda bu özellik çok fazla fayda sağlamıyor, ancak fantastik görsel öğelere sahip olmak güzel. Gelecekteki HyperOS geliştirmelerinin Dinamik Çentik’i kullanışlı ve daha işlevsel hale getireceğinden oldukça eminim.

Kontrol Merkezi Daha Az Karmaşık ve Daha İyi Hale Geliyor

Kontrol Merkezi en çok ziyaret ettiğim alan ve HyperOS gerçekten çok sevdiğim ve bazılarını sevmediğim birkaç değişiklik getiriyor. Kontrol Merkezini açmak için hâlâ sağ üst köşeden aşağı kaydırmanız gerekiyor. Bunu yaptığınız anda, tüm simge etiketlerinin kaybolduğunu hemen fark edeceksiniz. Bu bir yazılım hatası değil, Xiaomi’nin Kontrol Merkezine minimalist bir görünüm kazandırmak için yaptığı stratejik bir hamle.

En İyi 6 HyperOS Özelliği
Kaçırmamanız Gereken En İyi 6 HyperOS Özelliği

Xiaomi, Kontrol Merkezi’ne daha temiz bir görünüm kazandırmak için bu hamleyi kasıtlı olarak yaptı, ancak bu, uzman olmayan kişiler için yardımcı olmayabilir. Alışana kadar Kontrol Merkezi kısayollarını kullanmakta zorluk çekebilirler. Neyse ki, Ayarlar > Bildirimler ve Durum Çubuğu’ndan “Simge Etiketlerini Gösterme” seçeneğini devre dışı bırakarak simge etiketlerini geri getirmek kolaydır.

HyperOS’taki Kontrol Merkezi, daha iyi görünürlük sağlamak amacıyla daha büyük simgelere sahip. Bir diğer önemli değişiklik ise tüm simgelerin tek bir kaydırılabilir ekranda görülebilmesi. Hatırlamak gerekirse, MIUI bu simgeleri sola veya sağa kaydırabileceğiniz paneller halinde düzenliyor.

Xiaomi, Kontrol Merkezine müzik severler için yararlı olabilecek bir müzik çalar kısayolu ekledi. HyperOS Kontrol Merkezi’ndeki bir diğer faydalı değişiklik ise Wi-Fi simgesine dokunup basılı tuttuğunuzda Wi-Fi seçeneklerinin küçük bir açılır pencerede görünmesi. Bu durum Bluetooth ve Kontrol Merkezi kısayolları için de geçerli.

Geliştirilmiş Çoklu Görev

HyperOS ile çoklu görev MIUI’ye kıyasla çok daha iyi. Bölünmüş ekranları değiştirmek veya kayan uygulama penceresini kapatmak için kısayol simgelerini kullanabilirsiniz. Bu kısayolları, kayan uygulama penceresindeki üç noktaya dokunduktan sonra elde edersiniz.

En İyi 6 HyperOS Özelliği
Kaçırmamanız Gereken En İyi 6 HyperOS Özelliği

Uygulamaları düzenli olarak kayan pencere veya bölünmüş ekran modunda kullanıyorsanız bu kısayollar çok etkili olabilir. Aklıma gelen en iyi kullanımlardan bazıları toplantı sırasında not almak, farklı uygulamalar üzerinden birden fazla arkadaşla sohbet etmek ve bir uygulamadan diğerine kopyala-yapıştır yapmak.

Bloatware Kaldırma Artık Çok Kolay

Yıllarca süren bekleyiş ve sayısız şikayet sonunda meyvesini verdi; çünkü HyperOS, bloatware olarak da adlandırılan önceden yüklenmiş uygulamaların çoğunu kaldırmanıza olanak tanıyor. Bu yalnızca Xiaomi’nin ekonomik ve orta sınıf telefonlarının sorunu değil; premium telefonlar bile çok sayıda bloatware ile birlikte geliyor.

Artık daha fazla boş depolama alanı elde etmek için sistem uygulamaları da dahil olmak üzere önceden yüklenmiş çoğu uygulamayı kolayca kaldırabilirsiniz. Bu, cihazın performansını da artırabilir. Bu yüzden en iyi 6 HyperOS özelliği arasında yer alıyor.

Xiaomi, HyperOS’u sıfırdan inşa etmek için çok zaman ve çaba harcadı. MIUI’den birkaç GB daha hafif ve daha akıcı animasyonlarla daha hızlı hissettiriyor. Yeni işletim sistemi ile Çinli teknoloji devi, güçlü bir ekosistem oluşturmak için tüm Xiaomi ürünlerinin derinlemesine birbirine bağlanabileceği birleşik bir ekosistem geliştirmeyi hedefliyor. Aslında, kısa süre önce piyasaya sürdükleri elektrikli otomobil de HyperOS’u entegre etti.

Şu an itibariyle HyperOS çığır açan herhangi bir özellik getirmiyor. Çoğu iOS’tan esinlenmiş, ki bu fena değil, Bana göre en iyi 6 HyperOS özelliği bunlar, ancak Xiaomi’nin bazı şaşırtıcı özellikler geliştirmesini de beklerdim.