Dosyaları bulutta depolamak için dropbox dışında bir uygulama kullanmak mı istiyorsunuz? Sizin için en iyi alternatif uygulamaları inceledik. Dropbox’ın büyük bir kullanıcı kitlesi vardır. Güvenli bir bulut tabanlı depolama hizmeti sağlar. Buluttaki dosya ve belgeleri herhangi bir cihazdan güvenli bir şekilde depolamanızı ve bunlara erişmenizi sağlar.

Ancak, önceliğiniz veri gizliliği, performans, uzaktan eşitleme ve kullanılabilirlik  gibi konular ise, en iyi hizmeti seçmek daha zor hale gelir. Dropbox bu alanlarda çok iyi durumda, ancak en iyisi değil.

Sektörde tanınmış bir isim olmasına rağmen, birçok mükemmel alternatifi var. Bu alternatifleri birlikte inceleyelim.

1.Google Drive

Bir Gmail hesabınız varsa, Google Drive’ın muhteşem özelliklerine aşınasınızdır. Google Drive, bulut depolama, e-posta ve ofis üretkenliğini birleştiren geniş özelliğe sahip bir çözümdür. Ancak, bu depolama alanının Google hesaplarınız arasında paylaşıldığını bilmelisiniz. Dolayısıyla, Google Fotoğraflar’ı çok fazla kullanırsanız, depolama alanınızın daha hızlı azaldığını görürsünüz.

Bunlara ek olarak, Google Drive‘ın üretkenlik özellikleri arasında Google’ın ofis paketi, Takvim ve Keep bulunur. Bilinen hizmetlere ek olarak, büyük avantaj olan birçok üçüncü taraf uygulamasıyla entegre olur.

dropbox a alternatif uygulamalar 2

Dropbox ile karşılaştırıldığında, Google Drive 15 GB depolama alanı sunar. Bu, yalnızca küçük boyutlu fotoğrafları ve belgeleri uzak bir bulutta depolamakla isterseniz, biraz daha fazladır. Bu nedenle, genel olarak, özellikleri  Dropbox’ınkinden daha kapsamlıdır.

2.Microsoft OneDrive

onedriveda baglanti izinleri degistirme 1

Microsoft OneDrive çok popüler bir Dropbox alternatifidir. Microsoft işletim sistemini kullanıyorsanız, onu nasıl kullanacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Bir Google kullanıcısı değilseniz, Office uygulamalarının çevrimiçi sürümlerinin kullanılabilirliği anlaşmayı Microsoft OneDrive’ın lehine büyüler. En iyi yanı, pencerelerle çok iyi entegre olması ve bu sayede çoğu kişinin kullanımını kolaylaştırması.

Bunun yanı sıra, hassas belge ve fotoğrafları saklamak için de idealdir. OneDrive, her yeni kullanıcıya 5 GB depolama kapasitesi sunar. Yılda ekstra ücret karşılığında 1 TB alan alabilirsiniz. Bu, Dropbox’ın varsayılan ücretli depolama alanından önemli ölçüde daha fazla kapasite sağlar. Bu nedenle Microsoft OneDrive, bulut depolama sektöründe iyi bir lider konumunda bulunuyor ve şu anda en iyi Dropbox alternatiflerinden biri.

3.iCloud Drive

ICloud Drive, Apple ID sahiplerinin görüntüleri, dosyaları, notları, parolaları ve diğer verileri güvenli bir şekilde depolamasına olanak tanıyan başka bir bulut tabanlı depolama hizmetidir. Verilerinizi tüm Apple aygıtlarınızda eşitlemek için bu Dropbox alternatifini kullanabilirsiniz.

dropbox a alternatif uygulamalar 3

Ayrıca, Apple kullanıcıları 5GB ücretsiz depolama alanı alır ve bunun sonrasında bir pakete abone olmaları gerekir.  Neyse ki serviste hangi uygulamaların kullanılabileceğini ve hangi özelliklerin kapatıp açabileceğini seçebilirsiniz. Ayrıca klasörlerini kullanarak dosyalarınızı yeniden adlandırabilir, düzenleyebilir ve renk kodlamalarını yapabilirsiniz.

En iyi yanı, Mac Masaüstü ve belgelerdeki klasörleri eşleyebilmesidir. Güvenilir cihaz senkronizasyonu bir avantaj olsa da olumsuz yanı sınırlı entegrasyon seçenekleri olmasıdır.

4.MEGA

dropbox a alternatif uygulamalar 4

Mega, diğer bir iyi bilinen bulut depolama hizmetidir. Google ve Microsoft tarafından sunulan bulut hizmetlerini istemiyorsanız bu en idealidir. 20 GB ücretsiz depolama alanı sunar ve bu birçok kullanıcı için yeterlidir.  Mega’nın amacı, en iyi güvenliği kullanımı kolay bir şekilde sağlamaktır. Beğeneceğiniz en iyi şey, dosyaları güvenli sunucusuna yüklemek ve senkronize etmek. Bunun nedeni, dosyaları tek bir tıklatmayla paylaşmayı kolaylaştıran kullanıcı dostu arayüzdür.

Mega’nın kullanım kolaylığı, gizlilik, hız ve paylaşım özellikleri Dropbox’tan  daha iyidir. Ham hız açısından Dropbox’tan çok daha hızlıdır, bu da oldukça etkileyicidir.

Şüphesiz, Dropbox mevcut en iyi bulut tabanlı depolama çözümlerinden biridir. Dosyalarınıza ve klasörlerinize herhangi bir uzak konumdan veya cihazdan kolayca erişebilirsiniz. Fakat ücretsiz sunduğu alan yetersiz olmasıdır. Kullanıma devam etmek için ücretli alan almanız gerekir. Bu alternatif uygulamalarda daha fazla alan sunulması çok iyi bir avantajdır. İstediğinizi deneyip size uygun olanı seçebilirsiniz.

Son Güncelleme 2 Mart 2022 Yazar Pınar Güldökmez