Kullanıcıların en çok merak ettiği soruların başında gelen dizüstü bilgisayarımı şarjda tutmak zararlı mı sorusunu sizler için detaylı bir şekilde inceledik ve tüm aklınızda kalan sorularınızı cevapladık.

Aslında yeni Lityum İyon pillerde hafıza etkisi bulunmadığı için yeniden şarj etmek için pili tamamen boşaltmanız gerekmiyor. Pil şarj olurken kullanırsanız şarj süreleri önemli düzeyde daha da uzun olacaktır.

Eğer amacınız Pili daha hızlı şarz etmek ise bilgisayarınızı uyku moduna alabilir yada tamamen kapatabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim gibi Lityum İyon pillerde herhangi bir hafıza etkisi bulunmadığından bilgisayarınızı şarj ederken kullanırsanız bu pilinizin ömrünü de uzatacaktır.

Düşük Pil durumu nedir?

Bilgisayarınızın pili düşük iken ekranınızın sağ alt köşesinde bir uyarı gelir. Bu uyarıya cevap vermezseniz bilgisayarınız pili bitirene kadar kullanıma devam edecektir.

Bilgisayarınızın zarar görmemesi için bilgisayarınızın orjinal adaptörünü kullanalım. Bilgisayarınızın pilinin bitmesi sonucunda bilgisayarı şarj etmeye başlamadan tekrar kullanım gerçekleştiremezsiniz.

lityum iyon neden önemli

Lityum İyon pil neden önemli ?

Lityum iyon pil geleneksel pil teknolojisine göre daha hızlı şarj olmaktadır, daha uzun sürelidir ve daha hafif tasarımda daha uzun ömürlü olmaları için daha yüksek bir güç yoğunluğuna sahiptirler.

Nasıl çalıştıkları hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzda, pillerinizi çok daha verimli kullanabilirsiniz.

Lityum iyon pilinizi istediğiniz zaman şarj edebilirsiniz. Şarj etmeden önce tamamen deşarj olmasını beklemenize dahi gerek yoktur. Lityum iyon piller, şarj döngüleri halinde çalışmaktadırlar.

Normal pilleri belirli miktarda şarj ettikten sonra kapasitesinde düşüş görülür. Lityum iyon pillerde ise her şarj döngüsünün tamamlanmasıyla kapasitede çok az bir miktarda düşüş olmaktadır. Lityum iyon piller, ürüne göre değişmekle birlikte, çok sayıda şarj döngüsü boyunca orijinal kapasitelerinin en az %80’ini koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

Son Güncelleme 26 Nisan 2021 Yazar Pınar Güldökmez