Dell pc de donanım testi

Bu yazımızda sizlere Dell bilgisayarlarda donanım testi nasıl yapılır hangi ekranlardan ve tür sonuçlar alınır detaylı anlatıyoruz.

Donanım Testi için bilgisayarlar da hangi adımları uygulamalıyız? Sizlerde aktif bilgisayar kullanıcıları arasında yer alıyorsanız bu ve benzeri sorular ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu soruların cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

Gelişen teknoloji ile beraber Bilgisayar teknolojisi de hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Günlük hayatımızın hemen hemen her noktasın da bilgisayarlar ile iç içeyiz. Gerek iş, okul, ofis ve benzeri bir çok alanda bilgisayarlar hayat kurtarıcı rol alıyor. Tabi ki zaman zaman kullandığımız bilgisayarlarımızda çeşitli sorunlar ile karşılaşıyor ve bu sorunlar bir süre sonra can sıkıcı bir hal almaya başlıyor.

Bilgisayarlarda tüm diğer cihazlar gibi zaman içerisinde arızalanır, sorun çıkarırlar. Bilgisayarlarda genellikle sistem çökmesi, virüs bulaşması gibi yazılımsal sorunlar yaşanmakta olsa da donanımsal da problemler zamanla kendini sık gösterir hal alır. Dell marka bilgisayarlarınızda bulunan test yazılımı sayesinde sorun yaşadığınızda sorunun donanımsal olup olmadığı anlamanız mümkün.

Bilgisayarlarda Donanım Testi Nasıl Yapılır?

Dell marka bilgisayarınızda donanım testi nasıl yapıldığını anlatalım. Öncelikle bilgisayarınız açılırken ekranda Dell logosu belirmesini bekleyin. Daha sonra bu ekran karşınıza çıktığı zaman aşağıdaki işlemleri uygulayalım.

Klavyenizden F12 tuşuna birkaç kere basınız. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bu tuş her bilgisayar için değişiklik gösterecektir.

Dell marka bilgisayarda donanım testi

Açılan pencere de F12 tuşu yardımıyla cihazınızı nereden boot (açılış) yapacağınızı belirleyeceğiniz ekrana ulaşırsınız. Böylece doğru tuş seçimi ile boot ekranına ulaşacaksınız. Bu ekranda ok tuşları yardımıyla Diagnostics yazısı üzerine geliniz. Daha sonra Enter tuşuna basmanız test uygulamasını devreye sokacaktır.

boot ekranında donanım testi

Bu işlem test ekranında tüm donanımlarınız sırayla incelenecektir. Ayrıca sorununuz donanımsal ise tespit ederek arızayı teşhis etmenize yardımcı olacaktır.

dell bilgisayarda donanımların test edilmesi

Bu makalemizde sizler için Bilgisayarlarda Donanım testinin nasıl yapılacağına dair konuya değindik. Makalemiz üzerinde bu konuyu en yalın ve basit hali ile sizlere sunmayı amaçladık. Makalemiz umarız sizler için faydalı olmuştur.

Not: Kısa bilgi olarak ekleyelim. Bu makalemizde Dell bilgisayarlarda donanım testi aşamasına değindik. Ancak farklı marka cihazlarda da adımlar birbirine yakın olacaktır.

Yukarıda sizler için paylaştığımız adımları uygulama aşamasında yada işlemler bittikten sonra sorun yaşarsanız 7/24 destek hattımızı arayarak uzman ekipten destek alabilirsiniz.