Ana Sayfa Sosyal Medya Daha Fazla Satış Yapmak için WhatsApp Business Nasıl Kullanılır?

Daha Fazla Satış Yapmak için WhatsApp Business Nasıl Kullanılır?

0

WhatsApp, küçük bir işletmeyi yönetmek için oldukça popüler ve son derece kullanışlı bir araç.

Daha önceki bir yazımızda, WhatsApp Business’ın avantajlarını ve bundan en çok ne tür işletmelerin yararlanabileceğini anlatmıştık.

Bu yazımızda, müşterilerinizi WhatsApp satış hunisinde (satış funnel) ilerletmek ve daha fazla potansiyel müşteriyi satışa dönüştürmek için WhatsApp Business‘ı nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili bilgi vereceğiz.

Satış Hunisi (Funnel) Nedir?

Satış hunisi (funnel), müşterilerinizin markanızdan – işletmenizden tamamen habersiz olduğu andan, ödeme yapan bir müşteri haline gelmesine kadar geçen yolculuktur. Genellikle aşağıdaki 4-aşamayı içerir:

 • Farkındalık (Farkında Olma): Potansiyel müşteriler, işletmenizden haberdar olur.
 • İlgi: Potansiyel müşteriler işletmenizle aktif olarak ilgilenmeye başlar.
 • Karar: Potansiyel müşteriler işletmenizden ürün/hizmet satın almaya karar verir.
 • Eylem: Potansiyel müşteriler işletmenizden ürün/hizmet satın alır.

Buna sürece “huni (funnel)” denir. Çünkü bir sonraki aşamaya ilerleyen insan sayısı genellikle huni boyunca ilerledikçe daha da azalır.

Peki, Neden WhatsApp Satış Hunisi?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Müşterilerinize bu yolculukta rehberlik etmek ve yardımcı olmak için WhatsApp‘ı kullanmak, birkaç nedenden dolayı harika bir fikirdir:

 • Zaten kullanmaya alıştıkları, aşina oldukları bir sosyal medya uygulaması.
 • Telefonla iletişime göre daha kullanışlı, çok opsiyonlu, yüksek kalitede iletişim sağlar.
 • Müşterilerin soru sormasını kolaylaştırır.
 • Müşteri adaylarını organize etmenize ve müşterilere istediğiniz vakit yanıt vermenize yardımcı olur.

WhatsApp’ta Müşterilerle İletişim Kurma

11858 teknik destek
11858 teknik destek

WhatsApp üzerinden biriyle etkileşim ve iletişim kurmak için telefon numarasına sahip olmanız gerekir. Dolayısıyla, bu kişiyi zaten tanımıyorsanız, WhatsApp‘ta onlarla etkileşime girmenin ve iletişime geçmenin en iyi yolu, onu önce sizinle iletişime geçmeye ikna etmektir.

Bu, WhatsApp‘ı genellikle satış hunisi (funnel) boyunca diğer sosyal medya kanallarından biraz daha ileride (Farkındalık aşamasından ziyade İlgi aşamasında) kullanacağınız anlamına gelir.

WhatsApp Business, hesabınızla otomatik olarak bir WhatsApp sohbeti başlatan, hesabınızla ilişkilendirebileceğiniz kısa bir URL (link) sağlar. Bu bağlantıyı sosyal medya profillerinize ve web sitenize ekleyin.

WhatsApp Business Hesabınız için bir WhatsApp Satış Hunisi (Funnel) Stratejisi

WhatsApp Business, küçük işletme sahiplerinin işlerini yürütmelerine yardımcı olmak için geliştirilmiştir ve benzersiz özellikleri, müşterilerinizi, satış hunisi (funnel) boyunca ilerletmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İşte bu özelliklerden yararlanmak bazı yöntemler:

 • Otomatik mesajlar: Karşılama mesajı, bir müşteriyi “İlgi” aşamasından “Karar” aşamasına taşımaya yardımcı olabilir. Aktif ve duyarlı bir işletme olduğunuzu gösterir ve karar vermelerine yardımcı olabilecek bilgiler sunabilir.
 • Hızlı yanıtlar: Hızlı yanıtlar hayatınızı kolaylaştırır çünkü, bunları önceden hazırlayabilir ve müşterinizin “Karar” aşamasından “Eylem” aşamasına geçmesine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.
 • Etiketler: Satış hunisinin (funnel) farklı aşamalarında(ki) kişileri işaretlemek için etiketleri kullanabilirsiniz. Bu, organize olmanıza yardımcı olur, ancak aynı zamanda bir yerde takılmış kalmış olabilecek müşterileri belirlemenize ve bir sonraki aşamaya geçmeleri için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabileceklerini belirlemenize yardımcı olur.

Eylem Planı

 • WhatsApp Business hesabı oluşturun.
 • Hesabın kısa URL‘sini (linkini), sosyal medya profillerinize ekleyin.
 • Müşterilerinizi, WhatsApp satış hunisinde (funnel) ilerletmek için otomatik mesajlardan, hızlı yanıtlardan ve etiketlerden yararlanın.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA