Ana Sayfa Bilgisayar Csrss.exe Nedir?

Csrss.exe Nedir?

0

Görev Yöneticisi’nde İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi olarak görünen csrss.exe dosyası, Windows’un önemli bir parçasıdır. Hiçbir zaman doğrudan bir kullanıcı olarak etkileşimde bulunmazsınız, ancak Windows 7, Windows 8 veya Windows 10’u kullansanız da arka planda bazı önemli işlevler gerçekleştirir.

Normal şartlar altında, csrss.exe dosyası kötü amaçlı yazılım ya da virüs değildir, bu dosyayı güvenli bir şekilde silemez veya karantinaya alamazsınız. Ancak, gerçek csrss.exe veya bir taklitçiyle uğraştığınızı doğrulamanın kolay bir yolu vardır. Sisteminize csrss.exe gibi davranan kötü amaçlı yazılım bulaştığını tespit ederseniz, en iyi eylem yolu onu kaldırmaktır.

Csrss.exe’yi Devre Dışı Bırakmak Güvenli Mi?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Csrss.exe, Windows’un eski sürümlerine kıyasla sınırlı işlevselliğe sahip olsa da, hala kritiktir. Ciddi sonuçlar yaşamadan csrss.exe dosyasını öldüremez, devre dışı bırakamaz, silemez veya karantinaya alamazsınız.

Meşru bir csrss.exe işlemini öldürürseniz, sisteminiz kararsız hale gelebilir. Çoğu durumda, bilgisayarınız kapanacaktır. Bilgisayar genellikle sonradan iyi başlayacaktır, ancak dosyanın kendisini silmek veya karantinaya almak profesyonel müdahale olmadan kullanılamayan bir bilgisayarla sonuçlanabilir.

Csrss.Exe’nin Aşırı GPU veya CPU Kullanmasına Neden Olan Nedir?

Normal koşullar altında, csrss.exe yalnızca küçük bir miktarda sistem kaynağı kullanmalıdır. Görev Yöneticisi’ni açar ve CPU, GPU veya bellek gibi aşırı miktarda sistem kaynağı kullanan bir İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi örneği görürseniz, bu genellikle bir tür sorunun olduğunu gösterir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Windows 7 kullanıyorsanız, Aero’yu devre dışı bırakmayı denemelisiniz. Windows 8 veya Windows 10 kullanıyorsanız, grafik sürücülerinizi güncellemeyi veya yakın zamanda güncellediyseniz önceki bir sürücüye geri dönmeyi deneyin.

Csrss.exe Virüs Olabilir Mi?

Csrss.exe’nin kendisi meşru bir dosya ve pencerelerin önemli bir parçası olsa da, bazı kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin sahte adlarla gizlice girmesi gerçeğidir. Bu, csrss.exe dosya adını kullanan kötü amaçlı yazılımlara sahip olmanın veya bu adın çok küçük varyasyonlarının aslında mümkün olduğu anlamına gelir.

Bilgisayarınıza csrss.exe virüsü veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bunu anlamanız oldukça kolaydır. Bunun nedeni, csrss.exe dosyasının yasal kopyalarının yalnızca iki farklı klasörde bulunmasıdır.

Görev Yöneticinizde, başka bir klasöre veya csrss.exe adlı bir dosyaya işaret eden bir İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı Süreci bulursanız, bir tür kötü amaçlı yazılım veya virüs olduğu anlamına gelir.

İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı Süreci Nedir?

Görev Yöneticisi’ni herhangi bir Windows bilgisayarında açtığınızda, İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi adı verilen bir şeyin en az bir örneğini ve genellikle birkaç örneğini bulacaksınız. Bu, Windows’un istemci sunucu çalışma zamanı alt sistemi anlamına gelen csrss.exe için kullandığı görünen addır.

İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi, Windows’un ilk günlerinden bu yana kullanılmaktadır. 1996’dan önce, aslında tüm grafik alt sisteminden sorumluydu. Bu kullanım yıllar boyunca değişti, ancak Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’daki sahnelerin arkasında son derece kritik bazı çalışmalardan hala sorumlu.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA