Ana Sayfa Bilgisayar CMOS Checksum Hatası: Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

CMOS Checksum Hatası: Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

0

CMOS Sağlama Toplamı Hatası Nedir?

İşletim sisteminiz önyükleme yapmadan önce, bilgisayarın anakartı bir dizi alt düzey görevi yerine getirerek tüm sistem bileşenlerini çalıştırmaya hazırlar ve sonuçta işleri işletim sistemine dağıtır. Anakart üzerindeki yazılıma BIOS (Temel Giriş Çıkış Sistemi) denir. Bilgisayarınızı önyüklemeye ek olarak, BIOS donanımı için hızlar, gerilimler, sistem zamanı ve önyükleme öncelikleri gibi birçok ayar içerir. BIOS ayarları sabit diskinize kaydedilmez. CMOS (Tamamlayıcı Metal Oksit Yarı İletken) adı verilen kendi yongalarındalardır.

BIOS ayarlarınızda her değişiklik yaptığınızda, bilgisayarınızı başlatın veya kapatın, bu olaylar CMOS’a yazılır. Bilgisayarınızı bir sonraki başlatışınızda normal bir şekilde çalıştığından emin olmak için bunları takip eder. CMOS, bilgisayarın geri kalanı kapalı durumdayken açık kalır, çünkü bir saat pili tarafından bağımsız olarak çalışır. Bilgisayar başladığında, CMOS’tan en son bulunduğu durumu okumaya çalışır. Genellikle, bilgileri okuyabilir ve herhangi bir sorun olmadan kendini geri yükleyebilir. Bilgisayar bu bilgileri okuyamadığında veya tam olarak eşleşmediğinde bir CMOS Sağlama Toplamı hatası oluşur.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Sebep Olan Ne?

CMOS sağlama toplamı hatası için bir takım potansiyel nedenler vardır, ancak neredeyse hepsi CMOS hakkındaki bilgilerin bir nedenden ötürü bozuk olduğuna geri döner.

Bir sağlama toplamı hatasının en yaygın nedenlerinden biri de çözülmesi en basit olanıdır. CMOS’a güç sağlayan pil, basit bir saat pili olup, sadece gücü bitebilir. Pil bittiğinde, CMOS artık bilgi depolayamaz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Güç dalgalanmaları ve ani güç kayıpları bir diğer önemli şüphelidir. Bilgisayarınızın aniden kapatılmadan önce CMOS’a bilgi yazma şansı yoksa, kaldığı yerden devam etmekte zorlanır. Güç dalgalanmaları da bozulmaya ve hatta gerçek donanım hasarına neden olabilir.

Son neden daha az yaygındır, ancak olabilir. BIOS’unuz bir şekilde hasar görmüş veya bozulmuşsa, BIOS ve CMOS arasında uyumsuzluğa neden olacaktır. Bir virüsün BIOS’a gerçekten bulaşması ve bozması nadirdir, ancak mümkündür. Yine de, bir BIOS güncellemesinin başarısız olması veya işletim sisteminizin BIOS ile senkronizasyondan çıkmasına neden olan güncelleme çok daha yaygındır.

Nasıl Onarılır?

Özellikle donanım hasarı durumunda bir CMOS sağlama toplamı hatasını düzeltmek her zaman mümkün değildir, ancak çoğu zaman düzeltme basittir.

Panik yapmadan önce bilgisayarı yeniden başlatın. Normal bir yeniden başlatma genellikle yeni bir sağlama toplamı oluşturur ve hatayı ortadan kaldırır. Normal bir yeniden başlatmadan sonra devam eden bir hata daha fazla çalışma gerektirecektir.

Sebep ölü bir pilse, tek ihtiyacınız olan yeni bir pildir. CMOS pil, bilgisayarınızın anakartında bulunur. Masaüstlerinde ulaşmak gerçekten çok kolay ve sadece metal bir klipsle yerinde duruyor. Dizüstü bilgisayarlarda, anakarta ulaşmak için makineyi açmanız gerekecek ve bu bir profesyonele daha iyi bırakılabilir.

Diğer çoğu durumda, BIOS’u sıfırlayabilirsiniz. Bazı anakartlarda BIOS ayarlarını sıfırlamak için kartın kendisinde veya bilgisayarın arkasında bir anahtar bulunur. Böyle bir anahtar yoksa, CMOS pilini bir veya iki dakika boyunca sisteminizden çıkarabilirsiniz. Güç kaybı CMOS’taki her şeyin sıfırlanmasına neden olur.

Hataya neden olan BIOS veya işletim sisteminin bir güncellemesi olduğunu düşünüyorsanız, anakart üreticinizin web sitesinden bir BIOS güncellemesi indirebilir ve flaş edebilirsiniz. Yapması zor değildir ve birçok anakart, Ethernet kablosuyla ağınıza bağlıyken BIOS içinden bir güncelleme indirebilir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA