Ana Sayfa Destek Chromebook’unuz için Antivirüs İhtiyacınız Var mı?

Chromebook’unuz için Antivirüs İhtiyacınız Var mı?

0

Chromebook’unuzu sorumlu bir şekilde kullanırsanız, herhangi bir güvenlik sorunu yaşamazsınız. Ancak endişeleriniz varsa, Chrome OS virüsten koruma yazılımı mevcuttur.

Bir Chromebook’un en sık dile getirilen olumlu yönlerinden biri güvenliktir. Bir Chromebook, kullanıcıları koruduğu için çok çeşitli bilgisayar yeterlilik seviyeleri için mükemmel bir cihazdır. Chrome OS, virüsler konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak kadar tümleşik güvenliğe sahiptir ve büyükanne için de bilgisayarları tamir etmek için zaman harcamanıza gerek kalmaz.

Öyleyse, bu korumalarla bile, bir Chromebook antivirüs gerektiriyor mu?

Chromebook Güvenliği Nasıl Çalışır?

Chromebook’unuz sizi kötü amaçlı yazılımlardan, virüslerden ve diğer tehditlerden korumak için bir dizi güvenlik özelliği kullanır. Beş ana koruma alanı vardır:

Otomatik Güncellemeler:Chrome OS (Chromebook’unuzdaki işletim sistemi) otomatik olarak güncellenir. Otomatik güncellemeler, güvenlik yamalarını ve özellikleri sizi rahatsız etmeden yükleyerek makinenizi güvende tutar.

Korumalı alan oluşturma:Bir Chromebook’ta, her web sayfası ve web uygulaması, sistemdeki diğer her şeyden izole edilmiş bir korumalı alan ortamında açılır. Kullandığınız web sayfası kötü amaçlı bir şey indirmeye çalışır ve başarılı olursa, Chromebook’un geri kalanına yayılmaz.

Doğrulanmış Başlatma: Kötü amaçlı yazılım korumalı alandan kaçmayı başarırsa, Chromebook’unuz “Doğrulanmış Başlatma” ile donatılmıştır. Chromebook’unuzu her açtığınızda, işletim sisteminin olması gerektiği gibi olup olmadığını kontrol eder, üzerinde değişiklik veya değişiklik yapılmaz. Doğrulanmış Önyükleme, işletim sisteminin bozuk olduğunu tespit ederse, kendini otomatik olarak onaracaktır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 1. Veri Şifreleme: Başka bir Chromebook güvenlik özelliği, verilerinizi korumak için şifreleme kullanır. Chromebook’unuz, tarayıcı çerezleriniz, tarayıcı önbelleğiniz, indirmeleriniz, dosyalarınız ve daha fazlası gibi önemli dosyaları otomatik olarak şifreler. Kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza girmeyi başarırsa, en önemli dosyalarınızın birçoğuna erişilemez.

 

 1. Kurtarma Modu: Son olarak, her şey gerçekten çok ters giderse , her zaman Chromebook Kurtarma Modu vardır . Kurtarma Modundan, Chrome OS’yi bilinen en son iyi yapılandırmaya geri yükleyebilir veya hatta işletim sistemini tamamen yeniden yükleyebilirsiniz.

Ayrıca, Chrome OS Linux’a dayanmaktadır. Windows ile karşılaştırıldığında, Linux tabanlı işletim sistemleri çok daha güvenlidir. Bu nedenle, Chrome OS, Linux dağıtımlarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olan bazı özellikleri de devralır.

Bir Chromebook Virüs Kapabilir mi?

Bu son derece düşük bir ihtimal. Chromebook’lar ezici çoğunluk için virüssüzdür. İnsanlar kendilerine virüs bulaştığını düşündüklerinde bile, çoğu zaman başka bir şeye atfedilir. Virüs gibi görünen Chromebook davranışının üç ana örneği ve bunların nasıl düzeltileceği aşağıda verilmiştir.

Chromebook Web Sitesi İzinleri

Örneğin, web siteleri bildirim göndermek, süreci kötüye kullanmak ve yüzlerce göndermek için izin ister. Bir virüs veya kötü amaçlı yazılım gibi görünüyor, ancak aslında web sitesi izinleriyle ilgili bir sorundur.

Sorunu çözmek için:

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 1. Adres çubuğundaki kilit simgesini tıklayın ve ardından Site Ayarları’nı seçin. Aşağı gidin Bildirimler için Blok  ve anahtar tıklatyınız.
 2. Şimdi, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Tür bildirimleri arama çubuğuna. Bildirimler seçeneğini Engellendi olarak değiştirin; bu, artık hiçbir sitenin sizi rahatsız etmemesini sağlar.
 3. Bildirim almak istediğiniz bazı siteler varsa, yukarıdaki Site Ayarları> Bildirimler yöntemini kullanarak bireysel erişimi ayarlayabilirsiniz.

Chromebook Tarayıcı Uzantıları

Diğer bir yaygın sorun, kötü yapılandırılmış veya bozuk bir tarayıcı uzantısının kötü niyetli davranmasıdır. En sevdiğiniz tarayıcı uzantısının güvenli olması, bu şekilde kalacağı anlamına gelmez. Ayrıca, bazı tarayıcı uzantılarının harika incelemeleri vardır, ancak bu incelemeler kötü amaçlı etkinlikleri gizlemek için satın alınmıştır.

Örneğin, Facebook yerel bir karanlık mod seçeneğini sunmadan önce, birçok kişi bu işi yapmak için tarayıcı uzantılarını seçti. Az sayıda geliştirici, Facebook’u karanlık moda geçiren bir tarayıcı uzantısı oluşturmak için bu fırsatı kullandı, ancak aynı zamanda tamamen farklı bir siteye yönlendirilmek üzere arama motoru sonuçlarını da ele geçirdi.

Chromebook’unuz birdenbire oynamaya başlarsa, suçlu için yüklenmiş olan son birkaç tarayıcı uzantısını kontrol edin.

Sorunu çözmek için:

 1. Öncelikle, yakın zamanda yüklenen tüm tarayıcı uzantılarını kaldırın.
 2. Ayarlar > Gelişmiş, sonra aşağı kaydırın ve onların orijinal varsayılan ayarlarına geri yükler.
 3. Şimdi, Chromebook’unuzu yeniden başlatın.

Chromebook Tarayıcı Yönlendirmesi

Benzer şekilde, bazen bir uzantı, tarayıcınızın varsayılan arama seçeneğini değiştirir. Aramanız farklı bir web sitesine yönlendiriyor veya her seferinde farklı bir arama terimi giriyor, bu inanılmaz derecede sinir bozucu.

Sorunu çözmek için:

 1. Ayarlar> Arama Motoru ve emin olun varsayılan arama motoru Google’a (veya istediğiniz bir alternatif) olarak ayarlanır.
 2. Şimdi, Arama motorlarını yönet’i seçin ve varsayılan arama motorlarının listesini kontrol edin. Şüpheli veya beklenmeyen öğeleri kaldırmak için, üç nokta menüyü tıklayın ve Listeden kaldır’ı seçin.
 3. Chromebook’unuzu yeniden başlatın, ardından tarayıcı yeniden yönlendirme sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Değilse, Ayarlar > Gelişmiş’e gidin, ardından aşağı kaydırın ve Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle’yi seçin.
 4. Şimdi, Chromebook’unuzu yeniden başlatın.

Chromebook’ta Antivirüs Gerekir mi?

Şimdi, Chromebook’unuz bir virüsten koruma programı gerektiriyormuş gibi görünebilir, bu da tarayıcı yeniden yönlendirir ve kötü amaçlı tarayıcı uzantılarıyla birlikte. Gerçek şu ki Chromebook’unuz ve Chrome OS, Windows veya macOS’a yükleyeceğiniz gibi genel olarak kalıcı bir virüsten koruma programı gerektirmez.

Yerleşik korumalar, Chromebook’unuzun etraftaki en güvenli bilgisayarlardan biri olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, Chromebook’unuz yüzde 100 güvenli değil.

Bir dolandırıcılık e-postasından bir kimlik avı sitesine giden bağlantıları izlerseniz, Chrome OS tehdidi algılamayabilir ve riskli veriler girebilirsiniz. Google Play’den Android uygulamaları yükleyebilen Chromebook’lar için yine de kötü amaçlı bir uygulama indirebilirsiniz.

Kısacası, neyi tıkladığınızı kontrol etmeli ve Chromebook’unuza ne indireceğinizi düşünmelisiniz.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA