ChatGPT

ChatGPT ile Web geliştirme görevlerini otomatikleştirmek için gelişmiş yapay zeka teknolojisinden yararlanın

İşletme sahibi olmak, web sitesi oluşturmak, yeni müşteriler çekmeniz ve markanızı daha etkili bir şekilde büyütmeniz için hayati bir adımdır. Bununla birlikte, özellikle kodlama becerileriniz sınırlıysa, bir web sitesi oluşturmak zaman alıcı ve karmaşık olabilir.

Yapay zeka destekli sohbet robotu, birkaç dakika içinde web siteleri oluşturmaya yardımcı olmak için giderek daha fazla kullanıldığı için  ChatGPT’nin devreye girdiği yer burasıdır .

Bu blog, ChatGPT ile bir web sitesi oluşturmanın basit ve kolay adımlarında size yol gösterecektir.

ChatGPT ile nasıl web sitesi oluşturulacağına ilişkin adımlar

ChatGPT’yi kullanmak için öncelikle OpenAI web sitesinde bir hesap oluşturmanız gerekir. Hesabınızı etkinleştirmek için diğerinde çalışan bir telefon numarasına ve e-posta adresine ihtiyacınız olacak.

Adım 1: Web sitenizin amacını tanımlayın

Web sitesi içeriği oluşturmaya başlamadan önce web sitenizin amacını belirlemeniz gerekir. Kişisel kullanım için mi bir web sitesi oluşturuyorsunuz yoksa bir işletme veya kuruluş için mi oluşturuyorsunuz? Web sitenizin amacını bilmek içerik ve tasarıma karar vermenize yardımcı olacaktır.

2. Adım: Bir web sitesi oluşturucu seçin

Web sitenizin amacını öğrendikten sonra bir web sitesi oluşturucu seçmeniz gerekir. Çevrimiçi olarak pek çok web sitesi oluşturucu mevcuttur, ancak en popüler olanlardan bazıları WordPress ve Wix’tir. İhtiyaçlarınıza ve beceri seviyenize uygun bir web sitesi oluşturucu seçin.

3. Adım: Bir alan adı ve barındırma hizmeti seçin

Daha sonra web siteniz için bir alan adı ve barındırma hizmeti seçmeniz gerekir. Alan adınız insanların sitenize erişmek için kullanacağı web adresidir, barındırma hizmetiniz ise web sitenizin internette saklanacağı yerdir. GoDaddy ve Bluehost gibi bazı web sitesi oluşturucuları alan adı ve barındırma hizmetleri sunarken diğerleri bunları ayrı olarak satın almanızı gerektirir.

4. Adım: Web sitenizi tasarlayın

Artık web sitenizi tasarlamanın zamanı geldi. Web sitenizin amacına uygun bir şablon veya tema seçin ve kendi görsellerinizi, metninizi ve diğer öğelerinizi ekleyerek özelleştirin. Çoğu web sitesi oluşturucusu, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan bir web sitesi tasarlamayı kolaylaştıran sürükle ve bırak düzenleyicileri sunar.

Adım 5: Web sitesi içeriği oluşturmak için ChatGPT’yi kullanın

Bir tasarıma sahip olduğunuzda, web siteniz için içerik oluşturmanın zamanı geldi. OpenAI hesabınıza giriş yapın ve platformun sohbet bölümüne gidin. Buradan, web sitenizin içeriğiyle ilgili istemleri girebilirsiniz; Uygulama, kullanmanız için öneri ve fikirler üretecektir. Web siteniz için yüksek kaliteli ve ilgi çekici içerik oluşturmanıza ve ardından içeriğin uygun şekilde düzenlenmesine yardımcı olması için yapay zekayı kullanın.

Adım 6: Web sitenizi arama motorları için optimize edin

Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilmek için sitenizi Google gibi arama motorlarına göre optimize etmeniz gerekir. SEO dostu içerik ve meta açıklamalar oluşturmanıza yardımcı olması için ChatGPT’yi kullanın. Web sitenizi arama motorları için optimize etmek amacıyla web sitesi oluşturucu araçlarını da kullanabilirsiniz.

7. Adım: Web sitenizi test edin

Web sitenizi başlatmadan önce her şeyin doğru çalıştığından emin olmak için test etmeniz gerekir. Tüm bağlantıların çalıştığını, görsellerin düzgün şekilde yüklendiğini ve sitenin farklı cihazlarda uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

Adım 8: Web sitenizi başlatın

Web sitenizi test ettikten ve gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra sitenizi yayınlamanın zamanı geldi. Daha fazla ziyaretçi çekmek ve web sitenizi daha geniş bir kitleye tanıtmak için web sitenizi Facebook, Twitter, Reddit ve diğer kanallar gibi sosyal medyada tanıtın. Bu durumda web sitemin içeriğini paylaşmak için genellikle Facebook ve Twitter’ı kullanıyorum. Sosyal medya hedef kitlenizi oluşturmanın çok önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü daha fazla sosyal medya takipçisi, daha fazla izleyici anlamına gelir.

ChatGPT
ChatGPT ile bir web sitesi nasıl oluşturulur

Bu yapay zeka ile bir web sitesi oluşturmak basit ve sorunsuz bir süreçtir. Yapay zeka destekli sohbet robotu sayesinde, profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmak için çok fazla teknik beceriye veya büyük bir bütçeye ihtiyacınız yok.

Bu blog yazısında özetlenen adımları izleyerek web sitenizi kolaylıkla oluşturabilir ve uzun vadede bakımını yapabilirsiniz.

ChatGPT ile bir web sitesini nasıl kodlayabilirim?

Web sitenizi ChatGPT ile kodlamak, önceden kodlama deneyimi gerektirmeyen basit bir işlemdir. Ancak uygulamadan oluşturduğunuz kodları anlayabilmek için en azından bazı programlama dillerini bilmeniz gerekiyor. İlk adım, ChatGPT platformunda bir hesap oluşturmak ve bir plan seçmektir (bu isteğe bağlıdır.)

Ardından sorgunuzu/isteminizi girin ve platformda oluşturulan yanıt düğmesine tıklayın. Sorgu/istem, chatbotun sizin için ne yapmasını istediğinizi özetleyen kısa açıklamadır. Şimdi oluşturulan kodu kopyalayın ve kodu düzenlemek ve test etmek için HTML düzenleyiciyi kullanın.

ChatGPT’yi web siteme nasıl entegre ederim?

Uygulamayı web sitenize entegre etmek, ChatGPT API’sinde bir hesap oluşturmayı ve kodu web sitenize yüklemeyi içeren basit bir işlemdir.

Öncelikle ChatGPT web sitesinde bir hesap oluşturduğunuzda ChatGPT API’sine erişim elde edeceksiniz. Daha sonra OpenAI’den bir abonelik satın aldıktan sonra bir ChatGPT kodu oluşturmanız gerekir. Daha sonra kodları web sitenize yükleyeceksiniz. Bu kod , web sitenizde bir chatbot widget’ı olarak görünecek ve müşterilerinizin chatbot hizmetlerine erişmesine olanak tanıyacaktır.

ChatGPT kullanırsanız Google web sitenize ceza verir mi?

Web siteniz için ChatGPT’yi kullanırken Google’ın cezaları konusunda endişelenmenize gerek yok. Chatbot’lar web sitenizin SEO’sunu olumsuz etkilemez.

Google, web sitenizi içeriğine ve kullanıcı deneyimine göre sıralayacaktır. ChatGPT’nin kullanıcı deneyiminiz üzerinde olumlu bir etkisi varsa SEO’nuz gelişecektir.

Ancak uygulama tarafından oluşturulan içeriği web sitenizde uygun şekilde düzenlemeden kullanmak Google tarafından cezalandırılabilir. Google, yapay zeka tarafından oluşturulan, düşük kaliteli ve kullanıcı amacından yoksun içeriğe karşı olduğunu söylüyor.