İyi bir internet bağlantınız olduğu sürece Bulut Oyun ‘lar harikadır. Ekstra hıza ihtiyacınız varsa bu ipuçları işinize çok yarayacak.
Bulut oyunlarının neden popüler olduğunu anlamak zor değil. Düşük bir aylık ücret karşılığında, çok çeşitli oyunlara erişilebilir. Ayrıca bunları hemen hemen her bilgisayarda, telefonda veya tablette oynama imkanı sunar.

Bulut oyunlarıyla ilgili tek sıkıntı, her zaman düzgün çalışmamasıdır. Kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorun gecikmedir. Bazen, en iyi oyunlar bile oynanamaz hale gelir. Peki gecikme tam olarak nedir ve bunu nasıl azalır?

Gecikme Süresi Nedir?

Verilerin kaynağı ile hedef arasında seyahat etmesinin ne kadar sürdüğünü ifade eder. Gecikme süresinin düşük olması daha iyidir. Bulut oyunları bağlamında çok önemlidir. Çünkü veri aktarımlarındaki herhangi bir gecikmeyi oyuncular kolayca anlar.

Örneğin, yüksek gecikme süresi, bir düğmeye basma ile oyunun girdinize tepki vermesi arasında bir gecikme anlamına gelir. Bu nedenle yüksek gecikme süresi, oyunların geç açılmasına ve yanıt vermemesine neden olur.

11858 teknik destek

bulut oyun deneyiminizi hizlandirmak icin 8 ipucu 3

Ping Nedir?

Gecikme süresi genellikle ping cinsinden ölçülür. Ping, cihazınızdan bir sunucuya gönderilen bir veri paketidir . Gecikme (veya ping) süreniz, bu veri paketinin döndürülmesi için geçen zamandır.

Birçok bulut oyun sağlayıcısının ping’inizi test etmek için sayfaları vardır. Ayrıca , seçtiğiniz bir sunucuya bir ping gönderecek ve ardından geri dönmenin tam olarak ne kadar sürdüğünü size bildirecek olan Speedtest‘i ziyaret ederek pinginizi test edebilirsiniz.

İdeal olarak, 50 milisaniyenin altında bir ping hızı hedeflemelisiniz. Ping’iniz 100 milisaniyenin üzerindeyse, hissedilen bir gecikme yaşamanız olasıdır. Yüksek gecikme birçok faktörden kaynaklanır. İyi haber şu ki, birçoğunun düzeltilmesi kolay. İşte işleri hızlandırmanın sekiz yolu.

1. Bulut Oyun Deneyiminizi Hızlandırmak için ISS’nizi Kontrol Edin

Bulut oyunları genellikle en az 10MB/sn’lik bir indirme hızı gerektirir. Ancak, reklamı yapılan hızlar ile gerçekte elde ettiğiniz hızlar arasında bir fark olduğunu unutmayın. Speedtest, indirme hızlarınızı ve ping hızınızı aynı anda test etmenizi sağlar.

Sahip olduğunuz internet türü de bir rol oynar. Uydu internet giderek daha popüler hale geliyor , ancak genellikle yüksek gecikmeye neden oluyor ve bu nedenle bulut oyunları için uygun değil. ISS’niz tarafından sağlanan sinyal yeterince güçlü değilse, yeni bir internet sağlayıcısına geçmeniz gerekir.

bulut oyun deneyiminizi hizlandirmak icin 8 ipucu 2

2. Yönlendiricinizi Değiştirmeyi Düşünün

Eski bir yönlendirici kolayca gecikme sorunlarına neden olur. Bazı yönlendiriciler, büyük miktarda veriyi işlemek için tasarlanmamıştır.

En popüler bulut oyun platformları, önerilen yönlendiricilerin bir liste sunar. Daha fazla harcamaya hazırsanız, oyun için özel olarak tasarlanmış yönlendiriciler de satın alın.

Oyun yönlendiricileri , oyun trafiğine öncelik verme gibi ekstra özelliklere sahiptir. Ayrıca daha hızlı işlemci hızlarına ve daha yüksek RAM’e sahiptirler.

3. Bulut Oyun Oynarken Ethernet Kablosu Kullanın

Wi-Fi, internette gezinmek için idealdir, ancak genellikle bulut oyunları için yeterince stabil değildir. Ayrıca Wi-Fi sinyalleri, bulundukları ortamdaki nesnelerden kolayca etkilenir. Bu, hızda gözle görülür bir düşüşe neden olabilir.

Bu nedenle, gecikme sorunları genellikle bir Ethernet kablosuna geçilerek çözülebilir .

4. Bulut Oyun da Optimize Edilmiş Wi-Fi Kullanın

Kablolu internet daha iyidir, ancak her zaman pratik değildir. Wi-Fi kullanmak zorunda kalırsanız , sinyali optimize etmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır .

  • Bir seçeneğiniz varsa, yaygın olarak bulunan 2,4 GHz değil 5 GHz bağlantı kullandığınızdan emin olun.
  • Yönlendiriciye ne kadar yakın olursanız o kadar iyidir.
  • Wi-Fi sinyalleri, bölgenizde bir sinyal olarak hareket eden radyo dalgalarıdır. Bu nedenle, yönlendiricinizi yükseğe yerleştirmek, hareket edecek daha geniş bir alan olduğundan bazen gücü artırabilir.
  • Sinyali engelleyebilecek her şeyi kaldırmaya çalışın. Buna diğer Wi-Fi ağları, Bluetooth cihazları ve veri gönderen veya alan diğer her şey dahildir.
  • Wi-Fi Genişleticilerden kaçının
  • Bir Wi-Fi genişletici veya bir elektrik hattı adaptörü kullanıyorsanız, bu cihazlardan herhangi birinin internet hızınızı düşürüp düşürmediğini kontrol edin.

Wi-Fi genişleticiler her zaman doğru şekilde kurulmaz ve elektrik hattı adaptörlerinin etkinliği, evinizin elektrik kablolarının kalitesine bağlıdır. Her ikisi de ping sorunlarına neden olur.

6. Doğru Veri Merkezini Kullanın

Bir oyunun girdilerinize yanıt vermesi için geçen süre, büyük ölçüde o oyunun hangi sunucuda olduğuna bağlıdır. Bu nedenle, veri merkezi seçiminiz, ne kadar gecikme yaşayacağınız konusunda önemli bir rol oynar.

Veri merkezleri genellikle otomatik olarak seçilir. Ancak durum sağlayıcıya göre değişir. Bu, bölgenize daha uygun bir sağlayıcıya geçerek pingin azaltabileceğiniz anlamına gelir.

7. Bulut Oyun Oynarken VPN’lerden kaçının

Bir VPN kullanıyorsanız, onu kapatmak ve oyun sunucusuna doğrudan bağlanmak gecikme süresinde bir düşüşe neden olacaktır.

VPN’ler gizlilik amaçları için idealdir, ancak cihazınıza ulaşmadan önce verilerinizin geri dönmesi gereken bir sunucu daha eklerler.

8. Bir Ağı Paylaşmayın

Bant genişliğini başka bir şey kullanıyorsa, internetinizin ne kadar hızlı olduğu önemli değildir. Gecikme sorunları, ağınızı çok kişi tarafından kullanılması, cihazınız arka planda indirme yapmasından da kaynaklanır.

  • Bant genişliğini kullanan uygulamaları duraklatın veya durdurun.
  • İhtiyacınız olmayan tüm otomatik güncellemeleri kapatın.
  • Kullanmadığınız tüm akıllı cihazların bağlantısını kesin.
  • Bazı yönlendiriciler, oyun trafiğine öncelik vermenizi sağlar. Bu, diğer cihazları aynı anda bağlamak istiyorsanız faydalı olur.
İnternet Sağlayıcısını Değiştiremezseniz?

Gecikme sorunlarınız ISS’nizden kaynaklanıyorsa, bunlarla ilgili hiçbir şey yapamayabilirsiniz. Örneğin, mevcut tek hizmet olduğu için uydu internet kullanıyorsanız, sorunu düzeltmek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.