Android Telefonunuzla Bokeh Fotoğrafları Nasıl Çekilir? yardımcı olmaya çalıştık

Bokeh fotoğraf nedir? Bokeh olarak bilinen bulanık arka plan efekti, mobil fotoğrafçılar için çok kullanılan bir seçimdir. Daha önce DSLR fotoğraf makineleriyle ilişkilendirilen bu efekte artık çoğu Android akıllı telefon kullanıcısı erişebilir. Bu eğitimde Android ile bokeh fotoğrafların nasıl çekileceği gösterilmektedir.

Bokeh Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Bokeh, BOH-lay olarak telaffuz edilir; Japonca bulanıklık veya pus anlamına gelen “boke” teriminden gelir. Genellikle portre fotoğrafçılığında arka plan bulanıklığını tanımlamak için kullanılan bokeh, arka planı hassas bir şekilde bulanıklaştırırken nesne üzerinde keskin bir odak oluşturur. Bu teknik, arka planı daha az dikkat dağıtıcı hale getirir, genellikle fotoğrafın konusunu izole eder ve dikkati ona çeker.

Bir DSLR fotoğraf makinesiyle bokeh efekti elde etmek için fotoğrafçılar üç temel faktörü etkiler: diyafram açıklığı, odak uzaklığı ve fotoğrafçı-konu mesafesi.

Öte yandan akıllı telefondaki Bokeh, küçük lenslerin ve sensörlerin doğasında olan sınırlamalar nedeniyle hesaplamalı fotoğrafçılık tekniklerinden yararlanmayı içerir. Birçok modern akıllı telefon, sığ bir alan derinliğini simüle etmek için birlikte çalışan ikili veya çoklu kameralara sahiptir. Bu telefonlar, sahneyi analiz etmek ve konuyu tanımlamak için yazılım algoritmaları kullanıyor, ardından arka planı stratejik olarak bulanıklaştırarak simüle edilmiş bir bokeh efekti yaratıyor. Bazı akıllı telefon modelleri, konu ile arka plan arasındaki ayrımı hassaslaştırmak için makine öğreniminden yararlanır.

11
Bokeh Fotoğrafları Nasıl Çekilir

Akıllı Telefonunuzun Kamera Uygulamasını Kullanın

Çoğu Android telefon, Kamera uygulamasına yerleşik bir “Portre Modu” ile birlikte gelir ve bokeh fotoğraf çekmenize olanak tanır.

Google veya Samsung gibi büyük markalardan birinden bir akıllı telefonunuz varsa muhtemelen bu seçeneğe sahipsiniz. Bu eğitimde Pixel telefon kullanarak bokeh fotoğrafın nasıl çekileceğini gösteriyoruz.

  • Telefonunuzda Kamera uygulamasını açın ve alttaki Portre’ye geçin. 
  • Konunuzu kompozisyonun merkezinde çerçeveleyin ve odak noktası olması gerektiğini belirtmek için üzerine dokunun. Varsa, nesneye yaklaşmak veya daha iyi aydınlatmaya sahip bir ortam bulmak gibi ekranda görünen talimatları izleyin.

Çekiminizi dikkatlice oluşturduktan sonra fotoğrafınızı çekmek için kameranın alt kısmında bulunan büyük deklanşör düğmesine basın. Sonuçları hemen görebilmelisiniz.

Bazı telefonların bokeh efektli selfieler çekmek için Portre Modu’nu kullanmanıza izin verdiğini de belirtmeliyiz. Ancak tüm modellerde bu seçenek bulunmayacak. Telefonunuzda durum böyle değilse telefonunuzun ana kamerasını kullanarak selfie çekebileceğinizi bilmelisiniz . Bu biraz beceri gerektiriyor ancak yapılması zor değil.

Not : Bazı cihazlarda video çekerken bokeh de mevcuttur. Örneğin, Pixel 7 telefonlarda (ve üzeri) Google, konularınızın arkasına bulanık bir arka plan ekleyen Sinematik Bulanıklaştırma özelliğini sunar.

12
Bokeh Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Mevcut Fotoğraflarına Bokeh Efekti Nasıl Uygulanır?

Bokeh fotoğrafınız yok ve bokeh ekleyerek daha iyi görünebilecek eski bir fotoğrafınız varsa efekti daha sonra ekleyebilirsiniz. Bunu, çoğu Android telefonda önceden yüklenmiş bir uygulama olan Google Fotoğraflar uygulamasını kullanarak yapabilirsiniz.

Seçeneği etkinleştirdiyseniz Google Fotoğraflar, telefonunuzun kamerasıyla çektiğiniz herhangi bir fotoğrafı otomatik olarak uygulamaya yükleyebilir. Değilse, bokeh uygulamak için görüntüyü manuel olarak yükleyebilirsiniz.

  • Fotoğrafı açtıktan sonra alttaki Düzenle ile devam edin.
  • Araçlar’ı buluncaya kadar seçenekler menüsünde parmağınızı sağa doğru kaydırın.
  • Bulanıklaştır’ı seçin. Görüntünün odak noktasının olmasını istediğiniz yere dokunun, ardından istediğiniz Bulanıklık veya Derinlik miktarını ayarlayın.
  • Alternatif olarak, Renk Odağı seçeneğini kullanarak görüntüye uygulanan bokeh efektini tersine çevirin (yalnızca Portre Modundaki görüntülerde görünür).

Üçüncü Taraf Bir Uygulamayla Bokeh Efekti Nasıl Uygulanır?

Telefonunuzda Google Fotoğraflar yoksa veya başka bir uygulamayı kullanmayı tercih ediyorsanız Play Store’da başka çeşitli seçenekler de mevcuttur. Örneğin, fotoğraflarınızdaki arka planı otomatik olarak bulanıklaştıran Otomatik Bulanıklaştırma: Arka Planı Bulanıklaştırma seçeneğini kullanabilirsiniz.

Daha da çarpıcı bir görünüm için aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla bulanıklaştırma efekti de vardır.

bokeh fotograflari 01
Bokeh Fotoğrafları

Uygulama, görüntünüzün odak noktasını değiştirmenize ve bulanıklık düzeyini ayarlamanıza olanak tanır.

Sonuçlar her zaman son derece doğru olmayabilir, ancak sıradan fotoğraflar için fazlasıyla yeterlidir.

Resimlerinize bokeh efekti eklemenize yardımcı olabilecek Snapseed veya PhotoDirector gibi birçok uygulama daha vardır. Bunları da deneyebilirsiniz.

Android Telefonunuzla Bokeh Fotoğrafları Nasıl Çekilir? makalemiz buraya kadar.