Ana Sayfa Rehber Belirli Bir Tarih veya Zamana Ait Tweet Arama

Belirli Bir Tarih veya Zamana Ait Tweet Arama

0

Twitter çoğu zaman devasa bir bilgi kaynağı olarak görünür, ancak bu bilgiler o kadar hızlı akar ki bazen yakalamak mümkün olmaz. Neyse ki, Twitter’da belirli bir tarih veya tarih aralığına göre tweetleri aratmak mümkün.

Gelişmiş Aramayı Kullanarak Belirli Bir Tarih Aralığında Tweet Arama

Twitter, mobil ve masaüstü tarayıcılar için Gelişmiş Arama özelliğini barındırıyor. Bu özelliği kullanarak belirli bir tarih aralığındaki tweetleri arayabiliyoruz. Eğer mobil cihazdaysanız tarayıcınızı açın ve https://mobile.twitter.com/search-advanced adresine gidin. Eğer masaüstündeyseniz https://twitter.com/search-advanced?lang=tr adresine gidin.

Gelişmiş arama sayfasında en aşağı inin ve “Tarihler” kategorisine gelin. Burada “Kimden” (Hangi Tarihten) ve “Kime” (Hangi Tarihe) parametrelerini göreceksiniz. Twitter burada birazcık yanlış çevirinin kurbanı olmuş.

Bu bölümde dilediğiniz ay, gün ve yılı seçin. Nasıl çalıştıklarından bahsedecek olursak:

  • Kimden (Hangi Tarihten): Burada belirleyeceğiniz tarih gece yarısından sonra (00:00) gönderilen tweetleri barındırır.
  • Kime (Hangi Tarihe): Burada belirteceğiniz tarih ise gece yarısına kadar olan (00:00) tweetleri barındırır.

Kulağa basit gelse de bu parametreleri kullanması biraz kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin sadece 1 Ocak 2019’da atılmış tweetleri görmek istiyorsanız “Kimden” bölümüne Ocak 1, 2019, “Kime” bölümüne ise Ocak 2, 2019’u seçmeniz gerekiyor. Böylelikle 1 Ocak gece yarısından 2 Ocak gece yarısına kadar gönderilen tweetleri alacaksınız. Her iki bölüme de aynı tarihi giremezsiniz.

Benzer olarak, eğer Ocak ayında atılmış bütün tweetleri sıralamak istiyorsanız “Kimden” bölümüne Ocak 1, 2019, “Kime” bölümüne ise Şubat 1, 2019 girmelisiniz. Böylece Ocak ayında atılan bütün tweetleri listelemiş olacaksınız.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ardından yukarı kaydırın ve başka bir terim girin, örneğin barınmasını istediğiniz kelimeyi “Kelimeler” bölümüne veya belirli bir hesaba ait tweetleri görmek için “Hesaplar” bölümüne. Seçimlerinizi yapın ve işiniz bittiğinde “Ara” butonuna tıklayın.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Arama sonuçlarınız listelendiğinde dilerseniz tweetleri popülerliğine veya atılma tarihlerine göre de listeleyebilirsiniz. “Popüler” daha çok etkileşim alan tweetleri öne çıkarır. “En Son” ise tweetleri ters kronolojik sıralamada gösterir.

Bunların yanı sıra, diğer sekmeleri kullanarak kişilerin, fotoğrafların veya videoların eşleştiği tweetleri de kolayca bulabilirsiniz.

Eğer başka bir arama yapmak istiyorsanız tekrardan Twitter’ın gelişmiş arama sayfasına yönelin ve başka bir şey arayın. Gelişmiş arama özelliğini kullanarak aramanızı daha da kısıtlayabilir ve bulmak istediğiniz şeyi akıllı parametreleri sayesinde hızlıca bulabilirsiniz.

Manuel Arama Parametrelerini Kullanarak Belirli Bir Tarih Aralığında Tweet Arama

Eğer Twitter’ın gelişmiş arama özelliği pek hoşunuza gitmediyse veya sizi yavaşlatıyorsa belirli tarih aralığındaki tweetleri direkt olarak arama kutusuna elinizle yazarak aratmanız da mümkün.

İşinize yarayabilecek üç farklı parametre:

  • From: Tweetlerini görmek istediğiniz hesabın kullanıcı adı (Örneğin: from:YouTube veya from:Twitter).
  • Since: Aradığınız tweetlerin hangi tarihten itibaren atıldığı. Tarih formatı YYYY-AA-GG şeklindedir (Örneğin: since:2019-03-30).
  • Until: Aradığınız tweetlerin hangi tarihe kadar olduğu. Tarih formatı YYYY-AA-GG şeklindedir (Örneğin: until:2019-04-30)

Örneğin, “YouTube” hesabına ait tweetlerin Ekim 2020’den Aralık 2020’ye kadar listelenmesini istiyorsanız arama kutusuna şunu yazmalısınız:

from:YouTube until:2020-12-01 since:2020-10-01

Eğer “YouTube” hesabına ait “eğlence” kelimesi içeren, 10 Mayıs 2021’de paylaşılmış tweetlerin listelenmesini istiyorsanız arama kutusuna şunu yazmalısınız:

eğlence from:YouTube since:2021-05-09 until:2021-05-11

İşte Twitter’da arama yapmak bu kadar basit. Basit olmasına rağmen kullanımına alıştığınız takdirde aşırı kullanışlı bir hal alabilir. Twitter’ın derinliklerinde gezmenin tadını çıkarın!

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA