Windows 11 aygıt başlatılamadı ifgx hatası çözümü

IGFX, yerleşik bir grafik yongası olan Intel Graphics Media Accelerator’dır. Bu makale Microsoft Windows 10 ve Windows 11’de Aygıt başlatılamadı ifgx hatası için çözümler sunar.

Igfxem.exe, Intel’in grafik kartları için ana kontrol modülüdür. Bu modül, Intel grafik kartı ile Windows işletim sistemi arasında sabitlenmiştir ve ekrandan dönmeye ve birkaç önemli grafik kartı özelliğini kontrol etmeye olanak tanır. Ancak son zamanlarda, birçok kullanıcı Windows’ta bu hatadan şikayetçi oldu. Neyse ki, bu hatayı düzeltmek için bazı basit adımları uygulayabilirsiniz.

Igfx hatası, bir bilgisayarın ekran kartı için gerekli olan sürücülerin yanlış yüklenmiş veya bozuk olduğu durumda oluşan bir hatadır. Bu hatayla karşılaşan kullanıcılar, bilgisayarlarının ekran kartını kullanamadıklarını veya aygıt başlatılamadı ifgx hatasıı ile karşılaştıklarını rapor etmektedirler.

Bu aygıt başlatılamadı ifgx hatası nedeni genellikle, ekran kartı sürücülerinin yanlış yüklenmiş olmasıdır. Örneğin, bir kullanıcı yeni bir ekran kartı yüklediğinde, eski sürücüleri silmemiş veya yeni sürücüleri doğru yüklememiş olabilir. Aynı şekilde, bilgisayarınızdaki sürücülerin zaman içinde bozulması veya güncellenmemesi de bu hatayı oluşturabilir.

Bu hatayı çözmek için, ilk olarak ekran kartı sürücülerinizi güncellemeniz gerekir. Bunu yapmak için, ekran kartı üreticisi web sitesinden en son sürücüleri indirebilirsiniz veya Windows Update aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca, sürücüleri manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Eğer sürücüleri güncelledikten sonra hala hatayı alıyorsanız, bilgisayarınızın kayıt defterini denetleyebilirsiniz. Bu, ekran kartı sürücüleri ile ilgili olabilecek bazı kayıt defteri girdilerinin bozuk olması durumunda hatayı oluşturabilir. Kayıt defteri düzenleme işlemi için bir profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir.

Son olarak, ekran kartınızı değiştirmek de bu hatayı çözmenizi sağlayabilir. Bu, ekran kartınızın arızalanmış veya eski olması durumunda en iyi çözümdür.

Sonuç olarak, igfx hatası, ekran kartı sürücülerinin yanlış yüklenmiş veya bozuk olması durumunda oluşan bir hatadır. Bu hatayı çözmek için ilk olarak ekran kartı sürücülerinizi güncellemeniz, kayıt defterini denetlemeniz veya son olarak ekran kartınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Ancak, unutmayın ki, bu hatayı çözmede profesyonel destek almak da faydalı olabilir. Bu hatayla karşılaştığınızda, öncelikle sürücüleri güncelleme ve kayıt defterini denetleme yöntemlerini deneyin ve eğer hala hatayı alıyorsanız, ekran kartınızı değiştirmek düşünün. Bu şekilde, bilgisayarınızın ekran kartını kullanmanıza izin verecek ve aygıt başlatılamadı ifgx hatası ortadan kalkacaktır.

Windows 11 aygıt başlatılamadı ifgx Hatası çözümü
Windows 11 ifgx Hatası

Aygıt Başlatılamadı ifgx Hatası Çözümü

Windows bilgisayarınızdaki Aygıt başlatılamadı ifgx hatası düzeltmek için öncelikle cihazınızın Intel Graphic sürücülerini ve yazılımını, Anakartınızın BIOS’u ile birlikte güncelleyin. Ancak işe yaramazsa, sistem geri yükleme seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Eski veya bozuk Intel sürücüleri, Windows hatalarından sorumlu olabilir. Windows İsteğe Bağlı Güncellemeleri kullanarak, sisteminize sunulan tüm ekran sürücüsü bileşenlerini indirin ve kurun.

Windows 11/10 işletim sisteminizin güncellendiğinden emin olmak her zaman iyi bir fikirdir.

Ardından, Intel Grafik Sürücüsünü güncellemelisiniz.

 • Intel Driver & Support Assistant’ı intel.com adresinden indirip yükleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Hesabınıza geri döndüğünüzde, Başlat menüsünde yardımcıyı bulun ve açın.
 • Tarayıcıda bir bağlantı açacak ve ardından bir güncellemeye ihtiyacınız olup olmadığını veya bir sürücünün eksik olup olmadığını kontrol edecektir.
 • Onu bulduğunda, PC’nize yükleyebileceğiniz sürücülerin bir listesini alacaksınız.
 • İndir düğmesine tıklayın ve kurulum dosyasını yükleyin.

Her şey tamamlandıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın.

Alternatif olarak, Sürücüyü Intel İndirme Merkezinden manuel olarak da kurabilirsiniz.

Windows 11 aygıt başlatılamadı ifgx Hatası çözümü
Windows 11 Aygıt Başlatılamadı ifgx Hatası
 • Intel® İşlemci numarasını belirleyin ve not edin (örnek: i7-1165G7). İşlemci numarasını şu şekilde bulabilirsiniz:
 • Windows tuşuna basın ve sistem bilgilerini yazın. Arama sonuçlarından Sistem Bilgisi’ni seçin. Yeni pencerede, İşlemci’nin yanında verilen numarayı bulun ve not edin veya kopyala yapıştır yapın.
 • Ardından, İndirme Merkezi‘ne gidin ve arama çubuğuna işlemci numarasını yazın.
 • İstenen sürücü sonucunu seçin: En son sürücü güncellemeleri için Intel Graphics – Windows* DCH Sürücüleri seçilmesi önerilir, ancak başka seçenekler de vardır.
 • Ardından, İndir’e tıklayın ve EXE dosyasını açın.
 • Lütfen kurulum programında Kurulum Tamamlandı yazana kadar kuruluma devam edin.
 • PC’yi yeniden başlatın.

Aygıt yöneticisinde veya Sistem bilgileri sayfasında görebileceğiniz gibi, işlemciniz ve GPU sürümünüz ile eşleştirerek tam sürücüyü aradığınızdan emin olun.

Bu size yardımcı olmazsa, sorun başlamadan önceki noktaya geri dönmek için Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin. Bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirmek, cihazınızı işletim sistemini yeniden yüklemeden çalışır duruma getirebilir. Bun, geri yükleme noktasında kaydedilen dosyaları ve ayarları yükleyerek Windows işletim sistemini onarır.

Aygıt başlatılamadı ifgx hatası çözümü için sunduğumuz bilgilerin size yardımcı olup olmadığını bize bildirin.