Ana Sayfa Destek Android’de ve iOS’ta Türk Telekom Online İşlemler Uygulaması ile Lira (Kontör) Yükleme!

Android’de ve iOS’ta Türk Telekom Online İşlemler Uygulaması ile Lira (Kontör) Yükleme!

0
Android'de ve iOS'ta Türk Telekom Online İşlemler Uygulaması ile Lira (Kontör) Yükleme!

Genel anlamda teknolojinin, spesifik anlamda ise özellikle bilişim, iletişim (telekomünikasyon), yazılım teknolojilerinin ilerlemesinin ve çok boyutlu bir şekilde gelişmesinin ve bu teknolojilerde yeni ufuklar açılmasının insanlara sunduğu kolaylıklar ve faydalar da, teknolojinin gelişimine paralel olarak muazzam seviyelere ulaştı. İnsanların günlük yaşayışında özellikle sosyal medya ağlarında geçirilen uzun süreler ve bu ağların yüksek kullanım oranları, gelişen teknolojinin insan hayatını olumsuz etkilediği görüşünün, düşüncesinin insanlarda ağır basmasına neden olsa da; aslında insanların, teknolojinin sunduğu bu nimetleri hoyratça, düşüncesizce ve kendi aleyhine olacak şekilde suiistimal ederek kullanmasından kaynaklandığı gerçeği gözden kaçmaktadır. Eğer günümüz dünyasında koca Dünya gezegenin ekolojik dengesinin bozulduğunda hemfikirsek ve bunda insanoğlunun payının neredeyse %100 olduğu konusunda aynı görüşteysek; teknolojinin sunduğu imkanların da insanoğlu tarafından suiistimal edildiğinde şüphe yok demektir.

Toplumun tüm sosyoekonomik, kültürel vb. kesimlerinden insanların kullandığı (akıllı) cep telefonları, teknolojinin toplum genelinde en yaygın şekilde kullanılan ürünüdür. Ve akıllı telefonlar ile birlikte artık resmi, kurumsal birçok işlem, resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan ilgili uygulamalar üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Somut bir örnek vermek gerekirse, banka hesabınız veya kredi kartınız ile ilgili banka şubesinde (sıra vs. bekleme süresini de eklersek) ortalama 30 dakikada yapacağınız bir işlemi, cep telefonunuzdan 3 dakika ve hatta daha kısa sürede gerçekleştirebiliyorsunuz. Teknoloji sayesinde insanların aldığı hizmetler bir nevi insanların ayağına (cebine J) gelmiş durumda ve üstelik daha hızlı, konforlu ve yüksek hizmet kalitesi ile.

İnsanlar tarafından verilen birçok hizmet zamanla ve yavaş yavaş teknolojiye devredildi ve teknoloji tarafından verilmeye başlandı ve bu durum daha da hızlanarak devam edecek. Bu işlemlerden biri de faturasız hatlara lira (kontör) (₺) yüklemek. Önceden GMS operatörleri iletişim merkezleri (bayileri) ve müşteri hizmetlerinin yoğun olarak kullanıldığı bu işlemi de artık cep telefonunuzdan birkaç dakika içerisinde hızlıca yapabilirsiniz. Özellikle şehir merkezlerinden veya lira yükleme noktalarından uzak olduğunuzda ve hattınızda lira olmadığı zamanlarda lira yükleme işlemi hayati önemde olabilir. Lira yükleme işlemi için kredi kartınız veya kredi kartı özelliği olan nakit kartınız ve internetinizin olması yeterli. Bu yazımızda Türk Telekom (Avea) GSM faturasız hattı kullanan kullanıcıların, Türk Telekom Online İşlemler uygulaması ile nasıl lira (kontör) yükleyebileceğini anlatacağız. Hazırsanız, başlayalım.

 

 • Öncelikle telefonumuzun mobil verisini (mobil internetini) veya kablosuz bağlantı özelliğini açıp, internet erişimini aktif hale getiriyoruz ve daha sonra uygulama marketi uygulamasını (Google Play Store, App Store) açıyoruz.

Android'de ve iOS'ta Türk Telekom Online İşlemler Uygulaması ile Lira (Kontör) Yükleme!

 • Arama kutucuğuna dokunuyoruz.

 • Arama kutucuğuna ‘turk telekom’ yazıyoruz ve arama seçeneklerinden ‘Türk Telekom Online İşlemler’ seçeneğine dokunuyoruz.

 • Gelen ekranda ‘YÜKLE’ butonuna dokunarak uygulamayı telefonumuza indirip, kuruyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra ‘AÇ’ butonuna dokunup, uygulamayı başlatıyoruz.

 • Uygulama ekranından da uygulamayı başlatabilirsiniz.

 • Uygulamayı Türk Telekom (Avea) Mobil (GSM) hattınız, ADSL/VDSL ev/iş internet hattınız ve sabit telefon hattınız için kullanabilirsiniz; bu hatlarınıza ait ayarları, paketleri vs. ayarlayabilir, düzenleyebilirsiniz. Biz lira (₺) (kontör) yükleme için ‘Mobil’ butonuna dokunup, işlemlerimize devam ediyoruz.

 • Her uygulama gibi, Türk Telekom Online İşlemler uygulamasında da oturum açmanız gerekiyor. Gelen ekran GSM numaranızı girdikten sonra bir sonraki kutucukta ‘Şifre Al’ seçeneğine dokunuyoruz.
 • SMS ile size tek kullanımlık bir şifre gönderilecek. Bu şifre ile oturum açtıktan sonra, bundan sonraki oturumları güvenlik resmi seçerek açmanız önerilecek (kolaylık açısından). Bu seçeneği kullanmanızı öneririm. Bir güvenlik resmi seçiyoruz ve daha sonra bu güvenlik resmi ile tekrar oturum açıyoruz.

 • Giriş yaptıktan sonra, üst kısımdaki menülerden ‘Lira İşlemlerim’ seçeneğine (menüsüne) dokunuyoruz.

 • Gelen ekranda ‘LİRA YÜKLE’ linkine (bağlantısına) dokunuyoruz.

 • Açılan sayfada lira (₺) yüklenecek GSM no’su olarak kendi numaramız yazacaktır. Farklı bir Türk Telekom (Avea) hattına lira (₺) yükleyecekseniz, o numarayı yazabilirsiniz.

 • Daha sonra, yükleyeceğimiz lira (₺) miktarını seçiyoruz.
 • Kart bilgilerimizi giriyoruz. Sözleşme şartlarını kabul ettiğimize dair ilgili kutucuğu işaretledikten sonra ‘Şimdi Yükle’ butonuna dokunuyoruz.

 • Banka hesabınızda kayıtlı cep telefon numaranıza (başkasının nakit kartı veya kredi kartı ile yükleme yapıyorsanız, o kişinin cep telefonuna) SMS ile 3D kimlik doğrulama şifresi gelecek. Gelen ekranda, SMS ile gönderilen şifre girdikten sonra hattınıza lira yüklenecek.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.