Android cihazınızda yüklediğiniz uygulamaların bildirimlerini nasıl kapatabileceğinizi makalemizde bulabilirsiniz.

Android telefonlarda ve tabletlerde yüklediğimiz uygulamalar, uygulamanın içeriğine, kullanım fonksiyonuna, uygulama için yayınlanan yeni özelliklere, içeriklere ve güncellemelere vb. aklımıza gelebilecek birçok nedene bağlı olarak sürekli bildirim yayınlar. Bu bildirimler telefonumuzun ana ekranında sürekli ve bazen hem sesli hem de titreşimli olarak yayınlanır ve bu da dikkatimizi dağıtır, işimize odaklanmamızı engeller, bizim için önemli olan bildirimlerin gözden kaçmasına neden olur. Bu makalemizde, bizim için önemli olmayan bildirimler yayınlayan uygulamaların bildirimlerini nasıl kapatabileceğimizi anlatacağız. Bu işlemi Android 8.1 Oreo işletim sistemi olan Samsung telefonda yapacağız. Diğer Android cihazlarda da, benzer menüleri takip ederek uygulama bildirimlerini düzenleyebilirsiniz.

  • İşlemlerimize, telefonumuzdan ‘Ayarlar (Settings)’ menüsüne giriş yaparak başlıyoruz.

Androidde Uygulama Bildirimlerini Kapatma 1

  • Açılan ‘Ayarlar (Settings)’ uygulamasında ‘Bildirimler (Notifications)’ seçeneğine dokunuyoruz.

Androidde Uygulama Bildirimlerini Kapatma 2

  • Gelen ekranda ‘UYGULAMA BİLDİRİMLERİ (APP NOTIFICATIONS)’ bölümünde ‘Tüm Uygulamalar (All Apps)’ başlığı altında bulunan cihazınızdaki tüm uygulamaların listelendiği bölümde, istediğiniz uygulamaya dokunarak, açılan pencerede uygulama bildirimlerini düzenleyebilirsiniz.

Androidde Uygulama Bildirimlerini Kapatma 3Androidde Uygulama Bildirimlerini Kapatma 4

  • Örnek olarak ‘Mesajlar (Messages)’ uygulamasına dokunduğumuzda, açılan pencerede uygulamaya ait bildirimleri (Yeni mesaj, Genel bildirim) isteğinize ve tercihinize göre düzenleyebilirsiniz. İsterseniz, en üstte ‘AÇIK’ seçeneğindeki kaydırma butonunu pasif konuma getirerek, bu uygulamadan gelen bildirimleri tamamen kapatabilirsiniz.

Androidde Uygulama Bildirimlerini Kapatma 5

    • Her uygulamanın, kullanım amacı, özelliği ve fonksiyonuna göre farklı farklı bildirimleri vardır. Bu duruma bağlı olarak bazı uygulamalarda bildirim türü sayısı birkaç tane iken bazılarında 8-10 tane olabilir. Örneğin Firefox tarayıcısı uygulamasının bildirim ayarlarına girdiğimizde, tarayıcının işlevlerine bağlı olarak ‘Mesajlar (Messages)’ uygulamasına nazaran daha fazla bildirim sayısı olduğunu göreceksiniz. Bu bildirimleri de yine gözden geçirip, sizin için önemli olmayanları kapatabilirsiniz.

 

Androidde Uygulama Bildirimlerini Kapatma 6

 

Androidde Uygulama Bildirimlerini Kapatma 7

 

Son Güncelleme 15 Ocak 2019 Yazar