Android'de Okuma Modu Uygulaması Nasıl Kullanılır
Android'de Okuma Modu Uygulaması Nasıl Kullanılır

Android telefonunuzdaki bir web sitesini tarayıcınızdan veya bir RSS Okuyucu uygulamasından kontrol ederseniz , sonsuz sayıda reklam, açılır pencere, otomatik oynatılan video ve daha fazlasıyla çıkmaza girebilirsiniz. Bu, okuma deneyiminizi mahveder ve sizi rahatsız edebilir.

Safari tarayıcısının Apple cihazlarında yerleşik bir Okuyucu Görünümü sunması gibi, Google da aynı amaca hizmet etmek üzere Android kullanıcıları için özel bir Okuma Modu uygulaması yayınladı. Bu gönderi, Android’deki Okuma Modu uygulaması hakkında ihtiyacınız olan her şeyi paylaşacaktır.

Android'de Okuma Modu Uygulaması Nasıl Kullanılır
Android’de Okuma Modu Uygulaması Nasıl Kullanılır

Android’de Okuma Modu Uygulaması Nasıl Kullanılır

Android 9 veya daha yeni sürümleri çalıştıran cihazlarla uyumludur. Farklı web sitelerindeki tüm reklamları ve pop-up’ları ortadan kaldırmak için Android telefonunuzun ekranında ayrı bir okuyucu görünümü açmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Android’de okuma modu uygulaması nasıl kullanılır adım adım ilerleyelim.

Adım 1: Okuma Modu uygulamasını Android telefonunuza indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

Adım 2: Uygulamayı açın ve başlamak için Devam’a dokunun.

Adım 3: Android telefonunuzun Erişilebilirlik ayarlarına erişmek için alttaki Ayarlar’a dokunun.

Adım 4: Okuma Modu’na dokunun ve etkinleştirmek için Okuma Modu Kısayolu’nun yanındaki düğmeye dokunun.

Adım 5: İzin Ver’e dokunun ve onaylamak için Tamam’a dokunun. Ekranınızda Okuma Modu uygulamasının sanal düğmesinin görüntülendiğini göreceksiniz.

Adım 6: İşlemi tamamlamak için Son’a dokunun.

Uygulamayı yükledikten sonra Android telefonunuzda Okuma Modunu etkinleştirebilirsiniz. Bu yazıyı yazarken uygulama dört dilde metin okumayı destekliyor: İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca. Uygulamanın bir diğer avantajı ise okurken rahatsız edilmemeniz için bildirimlerinizin sınırlandırılacak olmasıdır.

Android’de Okuma Modu Metnini Özelleştirme

Android telefonunuzda bir uygulama veya web sitesi açın ve ekranınızdaki kayan Okuma Modu simgesine dokunun.

Karanlık Modda Okuma Görünümü’nü alacaksınız ve ayrıca açtığınız metni okumanın ne kadar süreceğini de söyleyeceksiniz. Okuma Modunu kaydırıp kullanabilirsiniz.

Metin boyutunu değiştirmek için sağ alt köşedeki Metin simgesine dokunun ve metin boyutunu seçin. Okuma Görünümünü kapatmak için üstteki aşağı ok simgesine dokunun. Android’de okuma modu uygulaması nasıl kullanılır olduğu gibi birde metni özelleştirmeyi inceleyelim.

Android'de Okuma Modu Uygulaması Kullanımı
Android’de Okuma Modu Uygulaması Kullanımı

Adım 1: Okuma Modu uygulamasını başlatın ve sol alt köşedeki Ayarlar simgesine dokunun.

Adım 2: Metin boyutunu, yazı tipi stilini, hizalamayı ve metin rengini seçebilirsiniz.

Aşağı kaydırdığınızda, Okuma Modunda Sistem Temasını kullanma ve metninizin her satırını daha iyi okumanıza yardımcı olacak bir satır gösteren metnin altını çizme seçeneklerini görürsünüz.

Okuma modu uygulamasında okuma sesi nasıl kullanılır

Ayrıca Okuma Modu uygulamasıyla yazılı metni sesli kitap gibi dinleyebilirsiniz. Web sayfasını açın ve etkinleştirmek için alttaki Ses simgesine dokunun.

Okuma sesinin ilerleme çubuğunu göreceksiniz.

Sağ alt köşedeki simgeye dokunarak okuma hızını değiştirebilirsiniz.

Okuma Modu Uygulamasında Okuma Sesini Özelleştirin

Adım 1: Okuma Modu ekranında sol alt köşedeki Ayarlar simgesine dokunun.

Adım 2: Ses sekmesini seçin.

Adım 3: Okuma hızını değiştirme ve okuma sesi için arka planda oynatmayı etkinleştirme seçeneğine sahip olursunuz

Okuma Sesinin ses dilini de değiştirebilirsiniz. Varsayılan dil mevcut bölgenize göre ayarlanmıştır. Ayrıca daha fazla Okuma Sesi dili indirebilirsiniz.

Android'de Cihaz Okuma Modu kullanımı
Android’de Cihaz Okuma Modu kullanımı

Daha iyi bir okuma deneyimi için,

Android telefonunuzda Okuma Modu uygulamasını kullanmak, hevesli okuyuculara kesinlikle daha fazla rahatlık hissi verir.

Ayrıca Android telefonunuzun metni yüksek sesle okumasını da sağlayabilirsiniz . Bu, yemek pişirirken tarif talimatlarını takip etmek, haberleri dinlemek veya telefon ekranına bakmak istemediğinizde sadece bir e-kitap anlatmak istediğinizde kullanışlıdır.

Ayrıca Android’deki Okuma Modu uygulaması, kullanıcıların web sitelerini veya uygulamaları daha rahat bir şekilde okumalarını sağlayan kullanışlı bir araçtır. Metni odaklanmak için gereksiz unsurları ortadan kaldırır ve özelleştirilebilir özellikler sunar. Bu uygulama,

Android kullanıcılarına daha keyifli ve verimli bir okuma deneyimi sunar, böylece bilgiye daha hızlı ve kolay erişebilirler. Android’de okuma modu uygulaması nasıl kullanılır makalemizi sizinle paylaştık.

Diğer makalelere göz atabilirsiniz: