Kaybolan Android Veya iOS Telefonu Bulma
Android Veya iOS Telefonun Yerini Bulma

Android veya iOS telefonun yerini bulma sorusu genelde kayıp veya çalınmalarda karşımıza çıkıyor.

İster Android, ister iOS kullanıyor olun, cihaz takip hizmetleri benzer şekilde çalışmaktadır. Hem Google hem de Samsung ve Apple, cihaz izleme ayarını kendiniz kapatmadığınız sürece, kayıp cihazınızın yerini belirlemenize yardımcı olur.

Cihazınız kaybolur veya çalınırsa, içindeki birçok bilgi uygunsuz ellere geçebilir. Birçok kişi telefonlarını bir şifre veya parmak izi ile kilitledikleri için kimsenin kişisel verilerine erişemeyeceğine inanır, ancak bulan kişi bundan biraz daha fazlasını biliyorsa maalesef durum böyle değildir.

Fotoğraflarınız, videolarınız, belgeleriniz, banka hesaplarınız ve telefonunuzun içinde bulunan diğer her şeyin telefon arızalanmadan saklanması önemlidir. Neyse ki mobil takip, kaybolan cihazınızı bulmanıza ya da tamamen kapatılmadığı ve sıfırlanmadığı sürece bilgisayarınızı veya başka bir telefonu kullanarak içindeki her şeyi silmemize yardımcı olabilir. Android veya iOS telefonun yerini bulma işlemi yazımızda ayrıntılı şekilde anlatılmıştır.

Ayrıca okuyun: Kaybolan Android Telefonunuzu Nasıl Bulabilirsiniz?

Find My Phone İle Android Telefonun Yerini Bulma

Google, Android kullanıcılarına yönelik olarak sunduğu cihazınızı tam olarak nerede olduğunu gösteren Find My Phone uygulamasını geliştirmiştir.

Android Veya iOS Telefonun Yerini Bulma
Find My Phone İle Android Telefonunuzun Yerini Belirleme

Bilgisayar veya cep telefonu kullanın

Telefonunuzu kaybettiğinizden, Google’ın Telefonumu Bul hizmetini kullanmak için internete bir bilgisayardan, dizüstü bilgisayardan, başka bir cep telefonundan veya hatta bir tabletten erişmeniz gerekir. Başka bir cihaz kullanarak aşağıdaki adımları izleyerek kayıp telefonunuzun yerini tespit edebilirsiniz.

Telefonumu Bul’da oturum açın

Google’ın Android Find web sitesini ziyaret edin ve ardından Google hesabınızla oturum açın. En iyi yol, hesabınızın bağlı olduğu masaüstü veya dizüstü bilgisayardan giriş yapmaktır, çünkü iki faktörlü yetkilendirmeyi etkinleştirdiyseniz, giriş yapmayı onaylamak için kayıp telefonunuza SMS göndermenizi isteyebilir ki bu durumda bu mümkün değildir. Erişim sağlayamama ihtimaline karşı hesabınızda ikinci bir e-posta ayarladıysanız, sorun yaşamazsınız.

İphone Telefonumu Bul'da oturum açın
Telefonumu Bul’da oturum açın

Kayıp Android telefonunuzu bulun

Telefonumu Bul’un sol tarafındaki menüden ilk olarak hangi cihazı bulmak istediğinizi seçebileceksiniz. Google hesabınıza bağlı birden fazla cihazınız varsa, size hepsini gösterecektir. Hemen sağdaki harita, telefonunuzun en son izlendiği konumu ya da mevcut konumu gösterir.

Tüm verileri uzaktan silme

Telefonumu Bul kayıp telefonunuzun mevcut konumunu bulunamazsa, cihazınızda ses çalmayı, Google hesabınızla bağlantıyı kesmeyi veya hatta içindeki tüm bilgileri ve verileri silmeyi seçebilirsiniz. Ancak, bağlantıyı kesmeyi veya tüm verileri silmeyi seçerseniz, cihazda çalışmayı durdurur ve cihazın yerini bir daha tespit edemezsiniz.

Find My Phone ile iPhone’un Yerini Bulma

Apple ayrıca kayıp telefonunuzu takip etmek için hesap kimliğinizle çalışan bir hizmet de sunar:

  1. Apple’ın Bul sayfasını ziyaret edin.
  2. Apple Kimliğinizi ekleyin.
  3. iPhone, iPad, iPod touch, Mac veya AirPods’unuzun konumunu kontrol edin.

Apple’ın sayfası Google’ınkine benzer ve benzer şekilde çalışırlar. Sol tarafta tüm bağlı cihazlarınız, sağ tarafta ise bağlı cihazlarınızın son veya mevcut konumlarını görebileceğiniz bir harita bulunur.

Find My Phone ile iPhone'un Yerini Bulma
Find My Phone ile iPhone’un Yerini Bulma

Find My Mobile ile Samsung Telefonun Yerini Bulma

Samsung telefonlarında Google’ın Android işletim sistemini kullanıyor olabilir, ancak bu onu “FindMyMobile” olarak bilinen kendi mobil takip hizmetini sunmaktan geri tutmaz:

  1. Samsung’un FindMyMobile sitesini ziyaret edin.
  2. Samsung hesabınıza bağlanın.
  3. Onay tanımlayıcınız (ID) için e-postanızı kontrol edin.
  4. Size gönderilen kimlik ile cihazın sahibi olduğunuzu onaylayın.
  5. Cihazınızın en son veya geçerli konumunu kontrol edin.
Find My Mobile ile Samsung Telefonunu Yerini Bulma
Find My Mobile ile Samsung Cep Telefonunu Bulma

Samsung’un FindMyMobile hizmeti aracılığıyla mobil izleme, size “Kilitleme Kapatma” özelliğini kapatma olanağı da verecektir; bu, birinin telefonunuzu tamamen kapatmasını önleyeceği anlamına gelir, böylece onu izlemek için yeterli zamanınız olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Cihazımı Bul özelliği çalışmadı, şimdi ne yapmalıyım?

Cihazınız kapalıysa ve mevcut konumunu takip edemiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey önce bankanızı aramaktır. Cihazın yüklü banka uygulamaları varsa veya banka hesabı giriş bilgileriniz not edilmişse, arayın ve hesabın devre dışı bırakılmasını isteyin. Ardından SIM kart sağlayıcınızla iletişime geçerek numaranızı geçici olarak devre dışı bırakın, böylece cihazınızda farklı birşey yapılmasına engel olursunuz.

Google veya Apple hesabımı bağlamadım, telefonu takip edebilir miyim?

Hayır. Kayıp cihaz takip hizmetleri yalnızca hesabınız üzerinden çalışır ve telefonunuzu bunlardan birine bağlamadıysanız bunları kullanamazsınız. iPhone için Apple Kimliğinize ihtiyacınız olacak, Google’ın Telefonumu Bul özelliği ise Gmail’inizle oturum açmış olmanızı gerektiriyor.

Kayıp telefonumun yerini tespit ettim, şimdi ne yapacağım?

Yukarıdaki hizmetleri kullanarak kayıp telefonunuzun mevcut konumunu takip ederseniz, yapmanız gereken ilk şey polisi aramaktır. Hiçbir koşul altında bölgeye yalnız gitmeniz tavsiye edilmez.

Ayrıca okuyun: Mac’iniz Çalınırsa Ne Yapmalısınız?