Ana Sayfa Haberler Android Cihazlarda Manuel IP&DNS Tanımlama

Android Cihazlarda Manuel IP&DNS Tanımlama

0

Akıllı telefonlarınızda erişime kapatılmış sitelere girmek istediğimizde veya bağlantı problemleri yaşadığımız durumlarda telefonlarımıza bilgisayarlarda olduğu gibi manuel olarak IP, DNS tanımlamamız gerekebiliyor. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza geçelim, oldukça basit bir işlem.

Öncelikle telefonumuzdan Wifi ağlarını görebileceğimiz bölümün içerisine girelim ve ağımız hangisiyse üzerine bir kere dokunalım.

ipdns1

 

Ağ ismimizin üzerine dokunduğumuzda direkt olarak aşağıdaki sayfa gelecek.

IP ve DNS ayarlarımızın açılabilmesi için “Gelişmiş seçenekleri göster” yazısının yanındaki kutucuğa dokunalım ve işaretleyelim.

Aşağıda yeni başlıklar gelecek, burdan “IP ayarları” yazısının üzerine dokunalım ve “Statik”i seçelim.

Statik” seçeneğini seçtiğimizde hemen altında yeni bölümler açılacak. Şimdi IP ayarlarımızı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken şu; buraya rastgele bir şey yazamayız. Önce modem ağ geçidini biliyor olmamız gerekiyor.

Örnek verecek olursak; Huawei modemlerde ağ geçidi 192.168.1.1 iken, ZTE modemlerde ağ geçidi 192.168.2.1’dir. Airties modemlerde ağ geçidi yine 192.168.2.1 iken, Zyxel modemlerde ise 192.168.1.1’dir.

Aşağıda görmüş olduğunuz örneklendirme Huawei markalı bir modem üzerinde yapılmaktadır. Şimdi ayarları nasıl yaptığımıza geçelim.

  • İlk olarak wifi şifremizi en üstteki bölüme yazalım
  • IP adresi” yazan yere telefonumuza/tabletimize tanımlamak istediğimiz IP’yi yazıyoruz. Biz Huawei modem üzerinde işlem yaptığımız için buraya “192.168.1.30” tanımladık. Eğer Airties marka bir modem kullanıyor olsaydık; “192.168.2.30” yazabilirdik.
  • Ağ geçidi” yazan yere “192.168.1.1” yani Huawei modemlerde arayüze girmek için kullandığımız IP’yi giriyoruz.
  • Ağ önek uzunluğu”na dokunmuyoruz.
  • DNS 1”e Google DNS olan “8.8.8.8”, “DNS 2”ye ise “8.8.4.4” yazıyoruz ve bağlan diyoruz.

 

 

 

ipdns2

 

Bu işlemleri doğru yaptığınız takdirde erişime engellenen sitelere giriş yapabilirsiniz. Bağlantınız da biraz daha güçlenmiş olur.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.