Ana Sayfa Destek Android Cihazlarda ‘MAC Adresi’ Öğrenme (Resimli Anlatım)

Android Cihazlarda ‘MAC Adresi’ Öğrenme (Resimli Anlatım)

0

Değerli makale okurlarımıza bu yazımızda Android cihazlarda nasıl MAC adresinin nasıl ve nereden yapılacağını sizlerle paylaşacağız.

Kablolu veya kablosuz bağlantı özelliği olan teknoloji cihazlarındaki MAC adresleri, bir nevi sizin TC Kimlik numaranız gibidir. Yani sizin nasıl kimliğinizin TC numarası var ise cihazlarda da MAC adresi, o cihazın internet veya intranet ağındaki kimlik numarası işlevini yerine getirmektedir. ‘MAC’ kelimesi, İngilizceMedia Access Control’ kelimelerinin baş harfleri ile türetilmiştir ve Türkçe‘ye kelime kelime çevrildiğinde ‘Ortam Erişim Yönetimi’ anlamı çıkıyor. Yani iki cihaz arasındaki bağlantıda haberleşme işlevi için kullanılan bir parametre diyebiliriz. Aynı zamanda modemlerde en çok bulunan filtreleme yöntemi, MAC adresi kullanılarak yapılan filterelemedir. MAC adresi filtrelemesi ile, başka kişilerin sizin modeminize bağlantı kurmasını engelleyip, sadece sizin uygun gördüğünüz kişilere ait cihazların modeminize bağlanmasını ve internete girebilmelerini sağlayabiliyorsunuz. Tabi bu işlem için cihazların MAC adresinin bilinmesi gerekiyor fakat birçok internet kullanıcısı, özellikle kullanımını gerçekleştirmiş oldukları Android cihazlarda MAC adresinin nasıl öğrenileceğini bilmemektedir. Konunun araştırmasını siz değerli makale okurlarımız için gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Android cihazlarda MAC adresinin nasıl öğrenilebileceğini sizlerle görsel ve yazılı olacak şekilde paylaşacağız. İşlemler için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 

  • İlk olarak kullanımını gerçekleştirmiş olduğumuz telefonumuzun uygulamalar ekranına gelerek, Ayarlar’ bölümüne giriş gerçekleştiriyoruz.

  • Daha sonrasında karşımıza ‘Ayarlar’ menü listesi gelecektir. Bu menü listesi, kullanmış olduğunuz ürünün marka ve modeline göre değişkenlik gösterecektir.
  • Bu listede, ‘Wi-Fi’ ya da ‘Kablosuz’ menüsüne giriş gerçekleştiriyoruz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  • Gelen ekranın sağ üst köşesinde yer almakta olan üç nokta simgesine tıklayıp devam ediyoruz.

  • Üç nokta simgesine tıkladığımızda, karşımıza yeni bir menü listesi gelecektir. Bu menü listesinde, Gelişmiş’ menüsüne tıklıyoruz.

  • Gelen ekranda, ‘Sertifikaları yükle’ menüsünün altında MAC adresinizi görmüş olacaksınız.

Bu MAC adresi, cihazınızın ağdaki kimliğidir ve bu MAC adresini kullanarak, modeminizin MAC Filtreleme bölümünden filtreleme yapabilirsiniz. Böylelikle internet kullanımınızı kontrol altına alabilirsiniz; ağınıza bağlanıp internetinizi kullanmasını istemediğiniz kişileri, kullandıkları cihazların MAC adresi ile engelleyebilirsiniz..

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

İyi gezintiler dileriz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA