Birçoğumuz yeni bir başlangıç ​​şirketi, ürün, proje, blog veya yan iş için harika (ya da çok iyi olmayan) bir fikrimiz olduğunda bir alan adı kaydetme alışkanlığına sahibiz.

Ancak bu fikirler genellikle sadece bir fikir olarak kalır.

Ve alan adı, genellikle büyüyen diğer, kullanılmayan alan adlarından oluşur. Aylar, yıllar ve hatta on yıllar boyunca kayıt şirketi hesabınızda hareketsiz kalacaktır. Bu alan adlarının hareketsiz kalması gerekmez; Bir iş kurmak inanılmaz derecede korkutucu ama başarılabilir.

Kullanılmayan alan adlarına sahip olmanın diğer nedenleri, emekli olmanız. Veya bir işletmeyi kapatmanız, blogunuzu veya kişisel sitenizi güncellemeyi bırakmaya karar vermenizdir. Yıllar içinde alan adlarıyla başka şirketler satın almanız olabilir.

Eğer öyleyse, muhtemelen bu alan adlarının başkaları için bir değeri olup olmadığını ve evetse alan adlarınızı nasıl satabileceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Alan Adı Nasıl Satılır

Bu yazıda, bir alan adını başarılı bir şekilde satma sürecindeki tüm farklı adımlarda size rehberlik edeceğim.

Değerlemeden fiyatlandırmaya, pazarlamaya, listelemeye, pazarlık etmeye ve bir satışı kapatmaya kadar alan adını güvenli  şekilde devredin.

Adım 1: Alan adının değerini belirleyin.

Alan Adı Değerleme 300x204 1

Bir alan adı satmadan önce, alan adınızın ne kadar değerli olduğunu bulmanız gerekir.

Bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır ve bir alan adının değeri değişebilir. Tek %100 doğru cevap, bir alan adının, alıcının ödemek istediği her şeye değer olduğudur. Ancak neyse ki, alan adını değerlendirmek için, potansiyel değeri hakkında fikir verebilecek bazı teknikler vardır.

1. Karşılaştırılabilir satışları incelemekle başlayın

Son alan adları satışlarını bulmak ve sahip olduğunuza benzer alan adlarının satışlarını araştırmak bir çok kaynak vardır.

Bu harika site, alan adı satışlarında 1,5 milyar dolarlık tarihi bir veritabanı sunar. Bir dizi farklı pazaryerinde son zamanlarda ne kadar alan adının satıldığını göstermek için günlük olarak güncellenir. Alan adınızın son satışlara kıyasla nasıl olduğunu görmek için bunu kendi yararınıza kullanın.

Satılan sizinkine benzer alan adlarının listesini daraltın. Daraltma için uzunluk, anahtar kelimeler ve elbette uzantı (.com, .net veya .io gibi) için filtreler kullanın.

2. Alan Değerleme Araçlarını Kullanın

Alan adınızın değerine ilişkin bir gösterge elde etmenin başka bir yöntemi, Estibot  veya  GoDaddy’nin GoValue değerlendirme aracı  gibi  otomatik bir alan adı değerlendirme aracı kullanmaktır.

Her iki site de, alan adı uzunluğu, uzantısı, kelime sayısı, telaffuz gibi birçok farklı özelliğin yanı sıra anahtar kelimeler, arama sayısı, aylık aramalar ve maliyet gibi SEO ile ilgili faktörlere dayalı olarak bir alan adının değerini hesaplamak için karmaşık algoritmalara güvenir. Bu değerlendirmelerin otomatik olduğunu ve bir alanın değeri bilimsel bir mutlak olmadığı için hiçbir zaman her şeyi açıklayamayacağını unutmayın.

3. Uzman Görüşü Alın

Üçüncü bir seçeneğiniz de  uzman görüşü istemektir.

Önceki iki yöntemin ikisi de alan adınız için size yüksek bir değer veriyorsa, alan adını doğru fiyatlandırdığınızdan emin olmak için güvenilir bir alan adı komisyoncusundan bir uzman değerlendirmesi istemeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca alan adınızı, kâr amacı güden alan adlarını aktif olarak alıp satanların bir araya geldiği NamePros’un ücretsiz alan adı değerlendirme bölümünde paylaşmayı da düşünebilirsiniz. Bazı samimi geri bildirimlere hazır olun, ancak yorum bırakan herkesin mutlaka bir uzman olmadığını da unutmayın.

2. Adım: Alan adınızı fiyatlandırın

Artık alanınızın potansiyel olarak ne satabileceğine dair bir göstergeye sahip olduğunuza göre, doğru fiyatlandırma stratejisine karar vermenin zamanı geldi.

Beş veya belki de altı haneli rakamlara satması gereken premium bir alan adına sahip değilseniz, alan adını gerçekçi, “satmak için fiyatlandırılmış”,  Hemen Al fiyatıyla pazarlamanız şiddetle tavsiye edilir.

Şimdi Satın Al fiyatına sahip alan adlarının satma olasılığı, standart “teklif yap” alan adlarından kat kat daha fazladır. Bu stratejiyi seçmenin bir başka nedeni de, Şimdi Satın Al fiyatlandırmasının alıcılar için bir aciliyet duygusu yaratmasıdır; eğer şimdi satın almazlarsa, bir başkası alan adına sonsuza kadar sahip olma fırsatını kaybedebilir ve kaybedebilir.

Çok rağbet gören bir alan adına sahipseniz ve bir anlaşma müzakere sürecinden hoşlanıyorsanız, alan adınıza sabit bir fiyat koymak yerine “ Teklif Yap ” yaklaşımını tercih etmenin birkaç nedeni vardır. Alan adınızla ilgili teklifler almak, ilgili tarafla ilgili durum tespiti yapmanıza ve alan adıyla ilgili planlarının ne olduğunu ve alan adınızı almak için potansiyel olarak ne kadar ödeme yapabileceklerini ve ne kadar ödemeye istekli olduklarını öğrenmenize olanak tanır.

3. Adım: Alan Adını Satılık bir açılış sayfasıyla listeleyin

Birisi bir alan adı düşündüğünde ve uygun olup olmadığını görmek istediğinde ne yapar? Tarayıcılarına yazıyorlar. Alan adınızda çok net bir “bu alan satılıktır” mesajı yoksa ve potansiyel bir alıcının sizinle iletişim kurmasının kolay bir yolu yoksa, alan adınızı satmak için en büyük fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

Satılık bir açılış sayfası, herhangi bir ziyaretçinin alan adınızın satın alınabileceğini ve nasıl iletişime geçileceğini hemen bilmesini sağlar. Alan adınız için Satılık bir açılış sayfası oluşturmanın birkaç yolu vardır.

Mevcut bir web siteniz varsa, sahip   olduğunuz ve satmak istediğiniz her bir alan adını bir sorgulama formu ile o sitedeki bir açılış sayfasına yönlendirebilirsiniz. Veya Sedo veya Afternic gibi etki alanı pazar yeri sitelerinden birinden Satılık bir açılış sayfası kullanabilirsiniz.

Bu sayfaları kullanmanın dezavantajı, genellikle ziyaretçilerin kafasını karıştırabilecek reklamlar göstermeleridir. Alan adınızı bir pazaryerinden sattığınızda, alıcınız doğrudan alan adının kendi açılış sayfasından gelse bile, toplam satış fiyatının %10 ila %30’u arasında değişen bir satış komisyonu ödemeniz gerekir

Son olarak, Efty gibi komisyonsuz, alan adı satış platformunu  kullanabilirsiniz. Efty tüm güncellemeleri yapar, Satılık açılış sayfalarınızı çalışır durumda tutar ve sayfaları, alan adlarının satılmasına yardımcı olacak şekilde optimize edilir.

4. Adım: Alan adı pazaryerlerinde satılık alan adınızı listeleyin

Buraya kadar geldiyseniz, her şeyden önce bir açılış sayfasıyla alan adına doğrudan ziyaretçi çekmenin önemini zaten öğrenmişsinizdir. Ancak bu, alan adınızı alan adı pazarlarında satılık olarak listelemenin değer katmayacağı anlamına gelmez.

Büyük pazaryerlerinin birçoğunda, alan adınızı dünya çapındaki potansiyel alıcıların önüne koymak için kayıt şirketleri gibi diğer web siteleriyle ortaklık kurdukları bir dağıtım ağı ve tekrar eden alıcılar bulunur.

5. Adım: Alan adınızı açık artırmada satın

Alan adınızı hızlı bir şekilde satmak için pazardaysanız, bunun gerçekleşmesine yardımcı olmak için bekleyen birkaç açık artırma sitesi vardır. Bu siteler, eBay gibi çevrimiçi açık artırma sitelerine benzer şekilde çalışır. Bir liste oluşturursunuz, bir yedek fiyat veya minimum açılış teklifi ve bazı durumlarda bir Şimdi Satın Al fiyatı belirlersiniz.

Alan adı açık artırma sitelerindeki alıcıların çoğu alan adı yatırımcılarıdır (alan adlarını yalnızca kâr amacıyla yeniden satmak amacıyla satın alan kişiler), bu nedenle alan adınızı sözde “toptan” veya bayi olarak satmaya hazır olmalısınız. genellikle bir alan adının “perakende” fiyatının %5 ila %15’i arasında olan fiyat seviyeleri.

GoDaddy Açık Artırmaları

Godaddy Açık Artırmaları, GoDaddy’nin ikincil alan adları için satış sonrası sitesidir. Pazar yeri, alan adı portföylerine eklemek için özel, süresi dolmak üzere olan alan adları arayan bireyler ve şirketler arasında oldukça popülerdir. Pazar, her ay 900.000 kullanıcı tarafından ziyaret edilir. GoDaddy’nin dünyanın 1 numaralı alan adı kayıt kuruluşu statüsü ile alan adınız değerliyse, açık artırma listelemeniz için bol miktarda görünürlük elde edersiniz.

Sabit bir fiyatla Şimdi Satın Al, Teklif Yap veya 7 günlük açık artırma dahil olmak üzere alan adlarınızı listelemenin birkaç yolu vardır . Bu, tipik çevrimiçi açık artırmanızdır. Satıcı bir minimum fiyat belirler, teklif verenler onunla savaşır ve zaman dolduğunda yüksek teklifi veren kazanır. Siteye katılmak için küçük bir yıllık üyelik  ücreti vardır  ve bir alan adı sattığınızda komisyon %10 ila %20 arasındadır.

6. Adım: Giden satışları olan bir alıcı bulun

Pek çok potansiyel son kullanıcıya sahip bir niş içinde açıklayıcı bir alan adınız var mı?

Cevabınız evet ise, alan adınıza sahip olmaktan fayda sağlayabilecek ilgili işletmelere aktif olarak ulaşarak alan adınızı satma olasılığını artırmak için biraz çaba sarf etmeyi düşünebilirsiniz.

Giden satışlar, genellikle, bazı araştırmalardan sonra toplanan hedeflenen bir müşteri adayı grubuna e-posta veya telefon yoluyla yapılır. Araştırmanıza başlamak için en iyi yer, alan adınızın anahtar kelimeleriyle eşleşen işletmeler için bir Google araması yapmaktır.

Toplanan işletmelerin bir listesine sahip olduğunuzda, Pazarlama Direktörü veya CTO gibi pazarlama veya teknolojiden sorumlu kişinin adlarını ve e-posta adreslerini bulmak için LinkedIn gibi araçları kullanabilirsiniz. Bir işletme küçükse, doğrudan işletme sahibine e-posta göndermenizi öneririm. E-postaları tek tek, her birini kişiselleştirilmiş ve kısa tutarak gönderdiğinizden emin olun.

7. Adım: Bir alan adı komisyoncusu kiralayın

Yukarıdakilerin tümü kulağa zor mu yoksa yorucu mu geliyor? Bunun kolay olduğunu söylemedim, değil mi?

Önemli bir değere sahip bir alan adınız varsa, bir alıcı bulmanıza yardımcı olacak ve sizin adınıza satışı kolaylaştıracak profesyonel bir alan adı komisyoncusu almayı düşünebilirsiniz ve muhtemelen de yapmalısınız. Çoğu alan komisyoncusu komisyon bazında çalışır, yani onlara satış fiyatının bir yüzdesi ödenir.

Bu tedavi edilmeyen, ödemesiz yapı, çoğu yerleşik brokerin, alan adınız için en azından en az beş haneli bir değere sahip olması durumunda bir alıcı bulmak için sizinle birlikte çalışmakla ilgileneceği anlamına gelir. Hizmetlere katılmadan önce aracının politikalarına ve fiyatlandırma yapısına aşina olmanız çok önemlidir. Komisyon ve münhasırlık gibi tüm temel ayrıntıları açıkça belirten yazılı bir anlaşma şiddetle tavsiye edilir.

Bir alan adı komisyoncusu ile çalışmadan önce kendi durum tespitinizi yaptığınızdan emin olun ve alan adının satışını ve para transferini kolaylaştırmak için her zaman lisanslı bir emanet hizmeti kullanın.

8. Adım: Fonların ve alan adının güvenli transferi için bir emanet hizmeti kullanın

Çevrimiçi bir alan adı satın alırken veya satarken, lisanslı ve bağlı bir emanet hizmeti kullanmak hem alıcı hem de satıcı için riski azaltacaktır.

Alan adı satışınızı halletmek için bir emanet hizmeti kullanmak, size ödeme yapılmasını ve alıcının alan adını almasını garanti eder. Bu kılavuzda atıfta bulunulan tüm alan adı pazaryerleri ve açık artırma siteleri, platformlarının bir parçası olarak kendilerine ait ücretsiz emanet hizmeti sunar; bu nedenle, bu sitelerden biri aracılığıyla bir alan adı sattığınızda, yapmanız gereken tek şey, bunu yapabildiğinizden emin olmaktır. alan adınızı satıldığı anda transfer edin.

Ancak alan adınızı bir alıcıyla doğrudan pazarlık yoluyla satıyorsanız veya bir aracı kurumun hizmetini kullanıyorsanız, her zaman lisanslı bir emanet şirketi aracılığıyla işlem yapmalısınız.

Bir alan adı emanetinin çalışma şekli, her iki tarafın da alan adlarını ve satış fiyatını içeren işlem şartlarını kabul etmesidir. Daha sonra alıcının, kararlaştırılan tutar için emanet hesabına bir ödeme göndermesi gerekecektir. Emanet hizmeti ödemeyi doğrulayıp güvence altına aldıktan sonra, alan adını alıcıya aktarmanız istenir. Alıcı, alan adına sahip olduğunu onayladıktan sonra, fonlar size bırakılacaktır.

Alan Adı Nasıl Satılır hakkında kısa bilgilere bu makalemizde yer verdik.