Ana Sayfa Rehber 2021 Yılına Ait İnternet ve Sosyal Medya İstatistikleri Belli Oldu

2021 Yılına Ait İnternet ve Sosyal Medya İstatistikleri Belli Oldu

0
11858 teknik destek

2020 yılı yaşadığımız dünya için oldukça enteresan bir yıldı. Tüm yaşam şeklimizin bir anda değiştiği, profesyonel yaşam biçimimizin ve teknolojinin daha da önemli hale geldiği 2020 yılında hepimiz internet ve sosyal medyada daha fazla vakit geçirdik , bu kullanımlarımızın istatistikleri belirlendi ve makalemizde sizler için bu konuya değineceğiz.

Sosyal Medyanın önemli takipçilerinden Hotsuite’in hazırladığı raporda ki istatistikler şu şekilde ;

01-Global-Overview-–-DataReportal-Digital-2020-Global-Digital-Overview-Slide-8.png (1920×1080)Bu rapora göre dünya nüfusu toplamda 7.83 Milyar olarak belirlenmiş durumda .

Birleşmiş Milletler bu rakamın şu anda yılda %1 arttığını söylüyor. Dünya çapında toplamda 4.66 Milyar insan internet kullanıyor ve bu rakam geçen yıldan bu yana %7.3 yani 316 milyon arttı. Dünyada mobil cihaz kullanımı ise 5.22 Milyar ve bu rakam nüfusun %66’sına denk geliyor.

Dijital 2021’in Verilerine Göre Sosyal Medya Kullanımı ve Oranları

Covid-19’un etkisiyle oluşan sağlık kriziyle birlikte internet ve sosyal medya kullanımı yüksek oranda arttı. Geçen yıldan bu yana sosyal medya kullanıcı sayısı ise %13 artış gösterdi. Bu artış ülke bazında artan karantina süreçleriyle önümüzde ki yıl %20’lere kadar artabilir.

Bu rapora göre geçen yıl her gün 1,3 milyondan fazla yeni kullanıcı sosyal medyaya katıldı.

Sıradan bir kullanıcı  sosyal medya uygulamaları için her gün en az 2 saat 25 dakika harcıyor ve bu rakam haftalık olarak aşağı yukarı 1 güne denk geliyor.

11858 teknik destek

Sosyal medya platformlarının kullanımını ülke bazında değerlendirecek olursak eğer, Filipinler 4 saat 15 dakika ile dünyada en çok sosyal medya kullanan ülke ve ikinci sırada onu Kolombiya takip ediyor.

Rapor bize Japonya’daki kullanıcıların sosyal medyada günde 1 saatten bile az vakit harcadığını gösteriyor. Ancak bu yıl ki 51 dakikalık kullanım geçen yıla oranla %13 daha yüksek.

En Çok İndirilen Sosyal Medya Uygulamaları ;

Basit bir değerlendirme yapmamız gerekirse listenin başının tahmin edeceğiniz üzere Facebook çekmekte , Facebook her yaştan kullanıcı kitlesine hitap eden bir uygulama olmaya devam ediyor , Ayrıca Facebook Business , Market Place ve Facebook Games ile hem profesyonel olarak platformda bulunan hem de kendi içeriklerini üreten yayıncılara büyük imkanlar sağlamakta.

YouTube geçmiş yıllarda ülkemizde erişimi engellenen bir platform olsa da son 5 yılda hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde oldukça popüler bir uygulama haline geldi , son derece keyifli dakikalar geçirdiğimiz YouTube bizlere çeşitli içerikler sunan içerik üreticileri içinde büyük bir kazanç kaynağı oldu ve olmaya da devam ediyor.

WhatsApp’ın ilk 3’te olması bu listenin 10 yıl sonra dahi yapılsa bozulmayacağının bir göstergesi , artık bir standart haline gelen uygulama her yaştan kullanıcısıyla Facebook’un kendi bünyesine almasıyla birlikte 7’den 70’e tüm kullanıcıların özdeşleştiği bir sohbet uygulaması oldu .

Instagram , ilk mobil cihazlara sunulduğu tarihte çok popüler olmasa da uygulamanın ve platformun mantığı anlaşıldıktan sonra çığ gibi büyüyen kullanıcı kitlesiyle bugünlere kadar geldi , artık bir standart haline gelen Instagram kullanıcıların mutlu anlarını , hüzünlü anlarını , anılarını , anlık hallerini tam anlamıyla yaşamlarından çeşitli kareleri barındırdığı , profesyonellerin reklam amaçlı kullandığı olmazsa olmaz bir platform haline geldi.

Listenin diğer uygulamaları da hali hazırda çoğumuzun kullandığı birbirinden önemli uygulamalar fakat ilk 4’te yer alan uygulamaların kullanımına oranla biraz daha seyrek bir kullanım kitlesi var.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1615 Oylamalar · 1615 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikTemsilcilik Ataması Yapan Sosyal Medya Şirketleri Belli Oldu
Sonraki İçerikInstagram Etkileşim Oranları, Küçük İşletmeler için Neden Önemlidir?
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.