Ana Sayfa Destek ZyXEL Modemlerde Ebeveyn Kontrolü ve Güvenlik (Resimli Anlatım)

ZyXEL Modemlerde Ebeveyn Kontrolü ve Güvenlik (Resimli Anlatım)

1
Paylaş
ZyXEL Modemlerde Ebeveyn Kontrolü ve Güvenlik (Resimli Anlatım)

Program kullanmadan, internette ailenizin güvenliği sağlayabilirsiniz. Yeni nesil modemlerde, istenmeyen sitelere erişim engeli sağlayabilirsiniz. Sadece güvenlik olarak düşünmeyelim; işyerinizde de personelin kullanmasını istemediğiniz sayfaları eğeleyebilirsiniz. Nasıl yapılacağına beraber bakalım:

 • Önce modeme bağlı bır cihazdan internet sayfası (tarayıcısı) açınız; adres (satırı) bölümüne http://192.168.1.1 yazınız ve Enter’a basınız.

ZyXEL Modemlerde Ebeveyn Kontrolü ve Güvenlik (Resimli Anlatım)

 • Açılan modem arayüzüne giriş sayfasında kullanıcı adı (username) ve şifre (password) kutucuklarına modemin varsayılan kullanıcı adı admin ve şifre ttnet veya turktelekom bilgilerini girerek modem arayüzüne giriş yapınız.

 • Eğer login ekranı açılmazsa, web tarayıcınızın pop-up windows, Javascript ve Java izinlerini aldığından emin olunuz. Bilgisayarınız, modemin DHCP sunucusundan bir IP adres almalıdır. Login ekranı açılmasına rağmen modem login bilgileri hata veriyor ise kullanıcı bilgileri değişmiş olabilir; değiştirdiğiniz bilgiler ile giriş yapınız. Değiştirilen bilgiler bilinmiyor ise modem resetleyerek giriş yapabilirsiniz.

 

 • Cihaz arayüzüne giriş yaptığınızda, cihaz menülerinin olduğu bir sayfa gelecektir.

Cihaz arayüzündeki bu menülerden sırasıyla Güvenlik (Security) ⟶ Ebeveyn Kontrolü (Parental Control) menülerine tıklayınız.

 • Açılan sayfada Genel (General) başlığı altında Ebeveyn Kontrolü (Parental Control): menüsü karşısındaki Etkinleştir (Enable) seçeneğini seçiniz.

 

 • Daha sonra yeni bir Ebeveyn Kontrol Profili (EKP) (Parental Control Profile (PCF)) oluşturmak için Yeni EKP Ekleyiniz (Add new PCP) butonuna tıklayınız.

 

 • Yeni EKP ekleme sayfasında Ebeveyn Kontrolü Profil Adı’ kısmında, oluşturucağınız profil için herhangi bir isim belirleyiniz. ‘Ev Ağı Kullanıcı’ kısmında ‘Hepsi’ seçeneğini seçtikten sonra ‘Gün’ menüsünden erişim zamanını planlayınız.

 

 • ‘Ağ Hizmetleri’ ayarlarında engelle’ seçeneğini seçerek Yeni Hizmet Ekleyin’ butonuna tıklayınız.

 • Engellemek istediğiniz site adreslerini eklemek için, kelimeleri (örn: facebook) yazarak ‘Tamam’ butonuna tıklayınız.

 • Hizmet ekleme menüsünde, engellemek istediğiniz site URL’sini veya site ismini belirten kelimeleri göreceksiniz. ‘Uygula’ butonuna tıklayarak etkin hale getiriniz.

 

 • İşlem tamamladıktan sonra aşağıdaki ekranın geldiğinden emin olunuz. Yani kuralınızın aktif ve kullanıcı erişim kontrolünüzün aktif olduğunu gördükten sonra Uygula’ butonuna tıklayarak oturumunuzu kapatınız.

 • Ayarlarınızı yapılandırdıktan sonra yeni bir tarayıcı açınız ve engellediğiniz siteyi veya kelimeyi giriniz. Böylece gerekli kısıtlamaların yapılmış olduğunu göreceksiniz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.