Para kazanma yöntemleri bu makalemizde detaylandırdık. Şuan da dünya genelinde oldukça popüler ve sevilen bir uygulama olan, bir çok kişinin para kazandığı ve bir çok kişinin de eğlence amaçlı kullandığı youtube uygulamasının nasıl kurulduğu hakkında bir çok teori vardır.

resim youtube 1

Yaşanılan olay youtube uygulamasının kurulma fikrini ortaya çıkarmıştır.

Youtube her ne kadar kötü bir olay sonucunda kurulsa da şuan da insanların büyük bir kısmının sevdiği, geçim sağladığı, eğlenme amaçlı kullandığı dünyanın en büyük video paylaşım uygulaması olmayı başarmıştır.Youtube nasıl kuruldu ?

2005 yılında Paypal da çalışan Javed karim. Chad Hurley ve Steve Chen isimli üç arkadaş bir akşam yemeğinde. Janot Jackson’un başına gelen o kötü olayı konuşmaya başladılar ve o video ya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu. İnsanların istedikleri videoya ulaşabilecekleri bir şey olmadığını fark ettiler.

11858 teknik destek

Youtube bu üç arkadaşın o düşüncesi sayesinde 2005 yılının şubat ayında kurulmuştur. 2 ay sonra ise kendi kurdukları uygulama olan youtube. İlk videoyu Javed Karim’in San Diego hayvanat bahçesine yaptığı ziyarette. Çektiği 19 saniyelik bir video olarak yüklemişlerdir.

resim youtube 2

Youtube’un finansal olarak büyümeye başlamasına. Gelişmesine sebep olan video ise Breezilya lı ünlü futbolcu. Ronaldinho’nun Nike reklamı için futbolda olan yeteneklerini gösterdiği video olmuştur.

Youtube da ilgi çeken bilgiler.

Onun ardından ise youtube’a Sequoia Capital tarafından yapılan 11.5milyarlık yatırım youtube’un gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Videolar Chrome’da nasıl indireceğinizi bilmek. Sizi telif hakkı olmayan videoları ve kişisel kullanım için indirme. İzniniz olanları almak için ayrı bir masaüstü programı yükleme zorunluluğundan kurtarır.

YouTuberlar ne kadar kazanıyor sorusunun hâlâ kesin bir cevabı yok. Ancak içerik üreticileri platform üzerinde gelirlerini genellikle Google AdSense reklam ağı üzerinden kazanıyorlar. Bunlar da reklamın türüne göre CPC (tıklama başına ödeme) ve CPM (bin gösterim başına ödeme) olarak değişiyor.

2010 yılına gelindiğinde ise sadeleşme yoluna gitmiştir. ABD de ki 3 büyük televizyon kanalının ulaştığı izleyici kitlesini aşmıştır. 2019 yılında youtube’a hikaye özelliği, 2020 yılında ise shorts özelliği gelmiştir. Tüm bu olayların ardından ise günümüzde ki halini almıştır.