Ana Sayfa Bilgisayar Yönlendiricinizi PC Oyunları için Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Yönlendiricinizi PC Oyunları için Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

0
11858 teknik destek

Günümüzde yüksek bant (adsl, vdsl, fiber) üzerinden çok hızlı internet bağlantıları yapmak mümkündür. Bununla birlikte artık bilgisayar ve mobil cihazlar için online olarak geliştirilen online oyunlar ping sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Ping bir sunucuya gönderilen isteğin o sunucuya olan süresidir. Ping fiziksel donanımın yanı sıra yazılımsal optimizasyon ayarlarıyla da düşürülebilir. Şimdi bu sorunları nasıl giderebiliriz sorusunun çözümlerini sizinle paylaşalım.

1) Ethernet kablosu kullanın.

Bilindiği üzere ping inizi bağlantı hızı ve çeşidinin etkileyeceğinizi az çok tahmin edebiliyorsunuz. Eğer yönlendiricinize ethernete bağlanma şansınız varsa bu sizi olası ping artışınızın önüne geçebilecektir. 1.000 Mbps‘ye kadar hızlarıyla gigabit Ethernet bağlantı noktaları bağlı cihazların düşük ping ve data kayıpları sağlamaktadır.  Onaylanmış Cat5e ve Cat6 gibi kabloları kullanarak ta bu seçimizin ne kadar doğru olduğuna hak vereceksiniz.

Şayet oyun bilgisayarınız ile yönlendirici aranızda uzak bir mesafe var ve kablo çekemiyorsanız bunun için geliştirilen power-line ünitelerinden de faydalanabilirsiniz.

2) Yönlendiricinizi Konumlandırırken Fiziksel Koşulları Dikkate Alın

11858 teknik destek

Eğer bilgisayarınızı Ethernet kablosuyla bağlantıyı tercih etmiyorsanız ve yönlendirici ile bağlantınız uzak kalıyor ve bağlantı türü olarak kablosuz bağlantıyı seçiyorsanız doğru satırları okuyorsunuz. Yönlendiriciler cihazlarla RF (radyo frekansları) üzerinden haberleşir. Yönlendiricinizden yüksek verim elde etmek istiyorsanız kesinlikle konumlandırırken yönlendiricinizi kullanacağınız mekânın fiziksel koşullarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Mekanınızın yapı çeşidi, yönlendirici civarında bulunan cihazlar ve yönlendiricin yüksekliği gibi şartları göz önünde bulundurarak iyi bir konum seçmeniz hızınızı ve düşük ping yaşamanıza olanak verir.

3) Yönlendirici Kablosuz Kanal Ayarlarınızı Doğru Yapılandırın.

Kanal cihazların bağlandığı frekans yolu diyebiliriz. Seçeceğiniz kanal üzerinde fazla bağlantı olmayan ve etrafta seçmiş olduğunuz kanal üzerinden yayın yapan farklı bir cihaz olmadığından emin olun. Ayarları yapılandırmak için öncelikle yönlendiricinizin arayüzüne giriş sağlayın. Yönlendiricilerin arayüzüne giriş yapmak üretici markasına göre değişkenlik gösterecektir. Bu bilgi cihazın alt kısmında ya da arka kısmında ip ya da bir alt domain (web adresi) olarak bilgi olarak yer alır. Genelde şu ip adresleriyle giriş yapılır; 192.168.100.1 ve 192.168.10.1 .

Cihazınızın arayüzüne girdiğiniz Wi-Fi ya da Wlan yapılandırma sayfasına giriş sağladıktan sonra kanal ya da channel type gibi açılır bir listeden az önce belirttiğimiz şartları da göz önünde bulundurarak kanalı seçip kaydedin.

Eğer çok gelişmiş bir yönlendiriciniz varsa en az 2 bant üzerinden yayın yapabilir. Örneğin 2.4Ghz ve 5.0Ghz. Eğer modem yakınızda ve donanım olarak bilgisayarınız 5.0Ghz bandını destekliyor ve oyunla birlikte birde canlı yayın yapacaksanız 5.0Ghz bandını tercih etmeniz olası ping sorunlarını en az seviyeye indirecekti. 2.4Ghz artık günümüzde kirli frekans olarak adlandırıldığından bu yayın çeşidi genelde eski donanıma sahip olan ya da uzak cihaz kablosuz bağlantıları için tercih edilmektedir. Fakat yine kanal seçimi ping sorununuzu minimize etmektedir.

 4 Kullanılmayan Uygulamalarınız ve Cihazlarınızı Kapatın

Yönlendiriciler küçük bilgisayarlar olarak ta değerlendirilebilir. Bu cihazlarda işlemci ve ram gibi donanımları göz önünde bulundurmak gerekmektir. Bu donanıma sahip olan cihazlarda sistemi yöneten bir yazılım yönlendiricinize bağlı olan cihazlara ayrı ayrı cevaplar vereceğinden meşguliyetini aza indirmek bakımından aciliyet bakımından internet ihtiyacı olamayan cihazların kapatılması ya da bilgisayarınızda gereksiz veri tüketen uygulamaların sonlandırılması yönlendiricinizin performansın artıracağından ping seviyelerinizi de doğal olarak düşürecektir.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
2018 Oylamalar · 2018 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikinstagram Dili Nasıl Türkçe Yapılır ?
Sonraki İçerikWix Web Sitesi Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)
Webmaster, freelancer, teknoloji hastası. Kendini bilmiş bileli teknoloji okyanusunda amiral gemileri ile iç içedir. Çukurova Üniversitesi mezunudur. Bir seyyah gibi gezmeye bayılır. Teknoloji makaleleri yazıp insanları aydınlatmayı amaç edinmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.