Ana Sayfa Haberler Yerli E-Posta Sistemi İçin Düğmeye Basıldı!

Yerli E-Posta Sistemi İçin Düğmeye Basıldı!

0
Yerli E-Posta Sistemi İçin Düğmeye Basıldı!

Son yıllarda bilim ve teknoloji alanında ülke olarak gösterdiğimiz kıpırdanma hamlelerine bir yenisi daha ekleniliyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleştirme bakanı Ahmet Aslan, bugün düzenlediği basın toplantısında dünyaca ünlü bilgi paylaşım blog’u ‘Wikipedia’nın ülkemizdeki engellenme gerekçesini açıklarken, satır aralarında yeni bir milli teknoloji hamlesinden de bahsetti. Son yıllarda yerli arama motoru, yerli işletim sistemi gibi bir çok alanda proje geliştirmeye başlayan ülkemiz, yakın bir zamanda yerli e-posta sistemine de kavuşacak. Konuyla ilgili kısa bilgiler veren bakan ‘Ahmet Aslan’, yerli e-posta projesinin 2017 yılının başında başlatıldığını ve sistemin tüm testleri yapıldıktan sonra, 2018 yılının sonunda kullanıma açılacağı bilgisini paylaştı.
Yerli E-Posta Sistemi İçin Düğmeye Basıldı!
Konuyla ilgili çalışma başlatılmasının en önemli sebebinin güvenlik kaygıları olduğunu dile getiren Ahmet Aslan: -“Bir elektronik posta gönderdiğinizde bu veri dünyanın bazı noktalarına gidiyor, bir sürü yer dolaşıyor bu kadar dolaşımın ardından varacağı adrese ulaşıyor. Bu durumdaki güvenlik zafiyetini farkettik ve konuyla ilgili çalışmalara başladık.” açıklamalarını yaparak, yerli e-posta sisteminin önemini vurguladı. Son zamanlarda artan ve ülkeleri oldukça zor durumlara sokan siber saldırı sayılarının devlet yetkililerini böyle bir çalışma yapmaya zorladığını söyleyebiliriz. Yerli elektronik posta sistemiyle ülke içerisindeki elektronik posta trafiğini ‘tracking’ izleme denilen yöntemden sakınmayı planlayan bakanlık, aynı zamanda yerli arama motoru ve yerli işletim sistemi çalışmalarının yanı sıra yerli e-posta sistemini de ele alarak ülkemizin son zamanlarda teknoloji alanında gerçekleştirmeye çalıştığı kıpırdanma hamlesine yeni bir halkayı daha eklemiş oldu.

Devlet yetkililerinin elektronik postalar konusunda gösterdiği bu hassasiyet, ulusal güvenliği etkileyebilecek bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kolayca ulaşılabilmesi ihtimalinden dolayı olsa gerek. Nitekim konuyu ele alan ilk ülke biz değiliz. Hatırlanacağı üzere Hilary Clinton, Amerikan dış işleri bakanlığı görevini yürüttüğü 8 sene boyunca bakanlığın kendisine tahsis ettiği ‘gov’ uzantılı elektronik posta sunucusunu kullanmak yerine, yazılımcılar tarafından kendisine özel olarak dizayn edilen ‘hdr22@clintonemail.com’ sunucusunu kullanmıştı. Bakanlık görevinin sona ermesinin ardından ortaya çıkan bu durum sonucunda, bakanın yaklaşık 650 bin adet elektronik postası FBI tarafından teker teker incelenmiş ancak herhangi bir suç unsuruna rastlanmamıştı.

Yerli elektronik posta sunucusu hamlesini www.teknodestek.com.tr olarak biz de oldukça heyecan verici bulduğumuzu söyleyebiliriz. Dileriz ki bu heyecan, proje hayata geçirildiğinde alacağımız kullanım keyfi ve sistemdeki özgünlük sonucu haklı bir gurura dönüşsün. Bunun için, tamamen özgün bir elektronik posta sunucusu kurulmalı ve hiçbir şekilde global posta sunucu alt yapılarından faydalanılmamalı. Aksi takdirde proje, geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan, tüm alt yapısı Google’a ait olduğu halde üçüncü kişiler tarafından yerli arama motoru olarak lanse edilen ‘geliyoo.com’ projesi ve bu projenin gösterdiği başarından öteye geçemez.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.