Xbox Series X Denetleyici Bağlantı Sorunu birçok kullanıcıyı çileden çıkarır. Pediniz çalışmayı durdurduğu için oyunun kontrolünü kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Series X denetleyicinizin konsolunuzla bağlantısı ansızın kesilebilir.
Bu durumda, joypad denetleyici bağlantı kesme hatasıyla karşı karşıya kaldınız demektir. Eğer sizde bundan müzdaripseniz, çözmenin birkaç yolu var.

X Serisi Denetleyici Sorunu Nedir?

Series X ve S piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra, oldukça büyük bir Xbox Series X kullanıcısı bağlantı sorunları yaşadı. Sürekli Microsoft’un hatayı düzelttiği bildirildi. Fakat buna rağmen, Xbox Series X Denetleyici Bağlantı Sorunu hala yaşanıyor.

Microsoft forum sayfasındaki bir çok kullanıcıya ve habere göre, Xbox Series X pedleri, konsola kablosuz olarak bağladığınızda aniden ve rastgele bağlantı kesintisi hala yaşanıyor.

Xbox Series X Denetleyici Sorunlarını Düzeltme

Bu sorunu sizde yaşıyorsanız çözmenin birkaç yolu var. Çözüm yollarını sizler için inceledik. Aşağıdaki adımları izleyin ve sorunu çözün.

11858 teknik destek

Geriye Dönük Uyumluluğu Deneyin

Xbox Series X’inize bir Xbox One denetleyicisi bağlayama imkanınız var. Geriye dönük uyumluluk sayesinde Xbox One joypad, Series X pad ile hemem hemen aynı şekilde çalışır.

İlk başta, sorunun kontrolörlerin kendisinde mi yoksa Series X konsolunda mı olduğunu tespit etmeniz gerek. Bunu çok kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.
Pedinizin bağlantısı kesilirse ve bir Xbox One pediniz varsa, öncelikle onu Series X konsolunuza bağlayın.
Sorunsuz bağlanıyorsa ve oynanabiliyor ise, oyun oynamaya devam edin. Bağlantı sorunu Xbox Series X denetleyicisinden kaynaklanıyorsa, Xbox One denetleyicisi sorunsuz çalışır.

Bu sayede, Microsoft Series X denetleyici güncellemesi gelene kadar oyun oynamaya devam edin. Yine de, Xbox One denetleyicisinin de bir anda bağlantı kesilmesi arızaları yaşadığını unutmayın. Bu nedenle aynı sorunla tekrar karşılaşabilirsiniz.

Series X Kontrol Pad’inizi Sıfırlayın ve Yeniden Eşitleyin

Bağlantı sorunu için çözümlerden biri de, Xbox Series X kontrol pedinizi sıfırlamaktır.
Bu işlem konsola bağlanmadan da yapılır. Bu sayede pediniz ve konsolunuz bağlantısı kesildiğinde, ikisini yeniden senkronize edin.
Series X kontrol cihazınızı kapatmak için kontrol pedinizin ortasındaki Xbox düğmesini 5-6 saniye basılı tutun. Bu işlem başarılı olduğunda düğmenin ışığı söner.
Daha sonra aynı yöntemle tekrar açın ve bunun bağlantı sorununu çözüp çözmediğini test edin.

xbox series x denetleyici baglanti sorunu cozumu 2

 

Kablolu Bağlantı Kullanın

Xbox Series X denetleyicisinin üst kısmında, bir USB-C güç bağlantı noktasına vardır. Herhangi bir bağlantı kesintinde bu yöntemi kullanın.
Xbox’ınızla birlikte gelen orjinal bağlantı kablosunu kullanın ve ikisini birbirine bağlayın. Çok basit bir işlemle sorun çözülür.

USB-C kablosunu konsolunuzun önündeki ve arkasındaki USB bağlantı noktalarından herhangi birine takın. Mesafe sorunu olmaması için ön paneli tercih etmek akıllıca olur.

Joypad’inizi ve konsolunuzu fiziksel olarak bağlamak, kablosuz bağlantı sorununu anında çözer. İki cihaz birbiriyle tekrar eşleştiğinde, kablolu bağlantıyı kaldırın. Ardından kontrol cihazınızın tekrar kablosuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa kablolu kullanıma devam edin.

Xbox Series X Konsolunuzu Yeniden Başlatın

Bunlara rağmen sorun devam eder, altın kuralını uygulayın. Kapatıp tekrar açmayı deneyin. X Serisi’nizi yeniden başlatmanız için, pedinizin ve Xbox’ınızın bağlantısı olmadığından, konsol aracılığıyla yapın. Ardından bağlantıyı test edin.
Eğer oyundaki ilerlemenizi kaybetmek istemiyorsanız bu adımı en sona saklayın. Aksi takdir de oyunu kaybedersiniz.

  • Donanımdan yeniden başlatma gerçekleştirmek için konsolunuzun önündeki güç düğmesine (Xbox logosu düğmesi) basılı tutun.
  • Sadece basıp çekmeyin. Çünkü bu sadece konsolu uyku moduna geçirir ve hiçbir şey sıfırlanmaz.
  • Konsolu kapattıktan sonra, başlatmak için güç düğmesine tekrar basın. İşlemi doğru yaptıysanız, panelde yüklemeden önce konsol logo ekranı gelmelidir.

 

Series X Denetleyicinizin En Son Güncellemeyi Aldığından Emin Olun

Xbox denetleyicinizin bağlantısı kesilmeye devam ederse, güncellemeniz gerekebilir. Bunu kontrol etmek için;

  • İlk önce Profile ve Sistem’ e giriş yapın.
  • Ardından Ayarlar > Cihazlar ve bağlantılar > Aksesuarlar yolunu izleyin. Buradan güncel olup olmadığını görebilirsiniz. Güncel değilse;
  • İlk önce güncellemek istediğiniz denetleyiciyi seçin.
  • Ardından şimdi güncelleyin’ i tıklayın. Xbox bu güncellemeyi gerçekleştirdiğinde, denetleyicinizin bağlantısı artık kesilmez.

xbox series x denetleyici baglanti sorunu cozumu 3

6. Xbox Series X Konsolunuzun En Son Güncellemeyi Aldığından Emin Olun

Konsolunuzun işletim sisteminin en son sürümüne sahip olduğundan da emin olmalısınız. Bu, Xbox Series X veya S denetleyicinizin her zaman bağlantısının kesilmesiyle ilgili sorunları çözmenize yardımcı olur.
Bu normalde otomatik olarak gerçekleşir. Ancak konsolunuzu manuel güncellemeler için ayarladıysanız ve bir süredir kullanmadıysanız, en son yazılımı yükleyin. Bu, ilgili tüm güvenlik yamalarına vb. yükleneceği anlamına gelir. Bu gibi güncellemeler, denetleyici kayması gibi sorunları ortadan kaldırır.
Series X veya Series S konsolunuzu güncellemek için;

  • İlk önce Profile ve Sistem’ e giriş yapın.
  • Ardından Ayarlar > Sistem > Güncellemeler yolunu izleyin. Mevcut bir güncellemeniz varsa, bu ayarlar sayfasında konsolunuzun yanında bu görünür.
  • Konsolunuzu güncelleyin ve bu sorunu çözün.

Microsoft, denetleyici güncellemesi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Güncelleme gelinceye kadar bu adımları denemenizde fayda var.