Ana Sayfa Bilgisayar Windows’ta ‘System Volume Information’ Klasörü Nedir? (Resimli Anlatım)

Windows’ta ‘System Volume Information’ Klasörü Nedir? (Resimli Anlatım)

1
Windows'ta 'System Volume Information' Klasörü Nedir? (Resimli Anlatım)

Windows yüklü her bilgisayarda bulunan bir klasördür. Windows‘taki Sistem Geri Yükleme Aracı‘nın, sistem bilgilerini depolamak ve geri yüklemek için kullandığı gizli bir sistem klasörüdür. Bu klasör, Windows tarafından sistem düzeyi işlevleri için kullanılır. Bu yüzden bu klasöre erişilemiyor. Sistem Geri Yükleme Noktaları‘nın yanı sıra, Sistem Ses Bilgileri klasörü, daha hızlı dosya araması vb. Için kullanılan içerik indeksleme servisi veritabanlarını da depolar.

Bilgisayarınızdaki, System Volume Information klasörünü açmayı denerseniz, erişimi reddettiğini ve kullanılamayan konum olduğunu belirten hatalarla karşılaşırsınız. Bu uyarı ve hatalar, normal koşullar altında klasörün içeriğine dokunulmaması / değiştirilmemesi gerektiğini ifade eder. NTFS dosya sistem ile biçimlendirilmiş sürücülerde, Windows silme işlemini durduracaktır. Bununla birlikte, exFAT veya FAT32 sürücülerinde klasörü silebilirsiniz , ancak Windows ilerde yeniden oluşturacaktır.

System Volume Information’ klasörünün boyutu çok büyük; nasıl küçültülür?

  • Denetim Masası → Sistem ve Güvenlik → System menülerinden ‘Windows Sistem Birimi Bilgisi’ klasörüne erişebilirsiniz.
  • Denetim Masası → Sistem ve Güvenlik → System menülerini takip ederek, açılan sayfada Sistem Koruma seçeneğini bulun ve bu seçeneğe tıklayın.
  • Açılan pencerede System Koruma sekmesine geldiğinizde, Sistem Geri Yükleme seçeneğinin etkin mi yoksa devre dışı mı olduğunu görebilirsiniz.
  • Ayrıca bu sayfada bulunan Düzenle… (veya Yapılandır) butonuna tıklayarak, klasör boyutunu ve diğer ayarları düzenleyebilirsiniz.Windows'ta 'System Volume Information' Klasörü Nedir? (Resimli Anlatım)

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

  1. System Volume Information dosyasını Kaspersky ve Esed Nod 32 virüslü diye tanımlıyor.Virüsleri siliyor.Ancak ne ilginçtir ki babamız Microsoft’un İnternet Security’si System Volume Information’ı temiz sayıyor.Microsoft’un kendi sitesinde bile, bu klasör hakkında yeterli malumat yok.Bu System Volume Information,gelecekte çok filme konu olacaktır.Özellikle zaman kontrolü ile ilgili filmlere.Şimdiden bizim Türk yapımcılara duyuralım da bari erken davranıp yabancılardan önce bu konuyu filmlerde işlesinler.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.