Ana Sayfa Haberler Windows 95, 20 yaşında!

Windows 95, 20 yaşında!

0
Paylaş

Dünya çapında en ünlü ve en çok kullanılan işletim sistemi Windows’un, Windows 95 işletim sisteminin kullanıma sunulmasının üzerinden 20 yıl geçti.

w95

 

1995 yılında piyasaya çıkan Windows 95 bugün 20. yaşını kutluyor. Başlat butonunun ilk kez yer aldığı işletim sistemi döneminin en kolay ve pratik işletim sistemiydi. Bu nedenle Windows işletim sistemleri arasında Windows 95’in ayrı bir yeri bulunuyor.

Windows 95’ten önce 3 ve 3.1 versiyonları olsa da Windows işletim sisteminin yaygınlaşması 95 sürümü ile olmuştur. 16 bit kullanan Microsoft, Windows 95 ile 32 bit işletim sistemine geçiş yaptı. Daha çok masaüstü görünümü, fare ve klavye kullanım sıklığının göze çarptığı sürümde, dosya ve uygulamalar yanında kısayol ve diğer tasarılarda bu sürüm ile kullanıcılara sunulmuştu.

Bu sürümü popüler yapan özelliklerden biri de ekranın en alt kısımında yer alan görev çubuğu bölgesinin olması ve standart başlat butonuydu. Kullanılan uygulamaların en alt kısımda gösterilmesi öte yandan başlat menüsü ile bir çok uygulamaya hızlıca ulaşabilme seçeneği sunulması gibi özellikler Windows 95’i öne çıkan özellikler arasında gösterilebilir.

Şu an kullandığımız Windows sürümlerinin temelini sw Windows 95 oluşturuyor.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.