Ana Sayfa Bilgisayar Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusu Kullanmadan Dosyalar Nasıl Kalıcı Olarak Silinir? (Resimli...

Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusu Kullanmadan Dosyalar Nasıl Kalıcı Olarak Silinir? (Resimli Anlatım)

0
Paylaş

Geri Dönüşüm Kutusu‘na göndermeden kalıcı olarak dosyaları silmek için Windows‘u ayarlayabilirsiniz. Bu, makine üzerinde değerli alandan tasarruf sağlar. 🙂

Microsoft Windows‘da dosya ve klasörü sildiğimizde, Geri Dönüşüm Kutusu adı verilen özel bir klasöre gider. Bir sonraki aşamada fikrinizi değiştirmeniz durumunda, Geri Dönüşüm Kutusu‘na gönderdiğiniz dosyaları geri yükleyebiliyorsunuz. “Geri Dönüşüm Kutusunu boşalt” seçeneğini kullanıp temizleyene kadar hala sabit diskinizde yer tutar.

Düzenli aralıklarla Geri dönüşüm Kutusu‘nu temizlemek için vaktiniz yoksa, Geri Dönüşüm Kutusu‘na göndermeden kalıcı olarak silebilirsiniz; nasıl mı?

Açıklkayacağımız yöntem, Windows‘un önceki sürümlerinde de çalışır.

  • Masaüstü’nde, Geri Dönüşüm Kutusu klasörü üzerine sağ tıklayıp, açılan menü listesinden Özellikler menüsüne tıklayalım.
  • Açılan pencerede, “Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıma. Silindiğin’de hemen kaldır.” seçeneğini işaretleyerek Tamam diyelim.

NOT: Kalıcı dosyaları silmek için Windows‘ta, ilgili ayarı yapılandırdık. Dosyaları sildikten sonra bu dosyaları kurtarmak kolay olmayacaktır. Yani bu özelliği kullanırken dikkat..

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin