Ana Sayfa Haberler Windows 10’da Bir Bağlantı Noktasının Açık Olup Olmadığını Kontrol Etme

Windows 10’da Bir Bağlantı Noktasının Açık Olup Olmadığını Kontrol Etme

0
11858 teknik destek

Bilgisayarınızda çalışan ve interneti kullanan farklı uygulamalar web’e farklı bağlantı noktaları üzerinden erişebilir. Bir uygulama internete erişemiyorsa veya bir uygulamayı engellemek istiyorsanız, Windows 10’da bir bağlantı noktasının açık olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek önemlidir.

Bilgisayarınızda çalışan uygulamalar, internetin başka yerlerindeki sunuculara ulaşır ve bilgi ve veri alır. Bu uygulamalar ve sunucu, IP adreslerine ve bağlantı noktası numaralarına göre nasıl iletişim kuracaklarını bilir.

IP adresini bir sokak adresi ve bağlantı noktası numarasını daire numarası olarak düşünün. Sunucu veya uygulama başka bir bağlantı noktası numarası kullanarak iletişim kurmaya çalışırsa çalışmaz. Diğer kapılar kapalı olduğu için her iki kapı “kilitlenecektir”.

Bilgisayarınızda hangi bağlantı noktalarının açık olduğunu ve hangi uygulamaların bunları kullandığını birkaç farklı yolla kontrol edebilirsiniz.

Netstat ile Bir Bağlantı Noktasının Açık Olup Olmadığını Kontrol Etme

Windows 10’da bir bağlantı noktasının açık olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolu Netstat komutunu kullanmaktır. ‘Netstat’, ağ istatistiklerinin kısaltmasıdır. Size her internet protokolünün (TCP, FTP, vb.) Şu anda hangi bağlantı noktalarını kullandığını gösterecektir.

Komutun birçok parametresi vardır, ancak bir bağlantı noktasının açık olup olmadığını kontrol etmek için kullanmanız gerekenler, etkin bağlantı noktalarını sağlayan (a) ve (b) bu ​​bağlantı noktalarını kullanan işlemlerin adını size söyleyecektir.

1-Başlat menüsünü seçin ve “komut” yazın. Komut İstemi uygulamasına tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır’ı” seçin.

11858 teknik destek

2-“Netstat -ab” yazın ve Enter’a basın. Bu, şu anda ağa neyin bağlı olduğuna bağlı olarak uzun bir sonuç listesi sağlayacaktır. Çalışan işlemlerin bir listesini göreceksiniz. Açık port numaraları, yerel IP adresindeki (soldaki) son kolondan sonra listelenecektir.

3-Listede “DİNLEME” durumundaki öğeleri arayın. Bunlar, şu anda açık olan bağlantı noktalarından biri aracılığıyla iletişim kuran işlemlerdir.

4-Belirli bir bağlantı noktası açık olan programın adını bilmek istiyorsanız, “netstat -aon” yazıp Enter tuşuna basın. Bu, kullanılan protokolü, yerel ve uzak IP adreslerini ve en önemlisi, bu bağlantı noktasını kullanan uygulamanın PID’sini (en sağdaki numara) gösterecektir.

5-Bu PID ile ilgili uygulamayı bulmak için, görev yöneticisine sağ tıklayın ve “Görev Yöneticisi’ni” seçin. Ayrıntılar sekmesini seçin. Komut istemi ekranından not ettiğiniz PID için PID alanına bakın.

Bilgisayarınızı açık bağlantı noktaları için taramaya ayrılmış başka bir komut satırı yardımcı programı için “PortQry Komut Satırı Bağlantı Noktası Tarayıcısını” yükleyin. Kurduktan sonra, yönetici modunda Komut İstemi’ni açın. PortQry otomatik olarak C: \ PortQryV2 dizinine kurulur, bu nedenle komut isteminizin dizinini o dizine değiştirin. Makineniz için tüm açık TCP ve UDP bağlantı noktalarını görmek için “portqry.exe -local” komutunu yazın. NetStat komutuyla görebileceğiniz her şeyi, bağlantı noktası eşlemelerini ve her durumda kaç bağlantı noktası olduğunu size gösterecektir.

 

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1615 Oylamalar · 1615 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikAndroid 12 Geliştirici Önizlemesi 3, Pixel Cihazlar İçin Kullanıma Sunuldu
Sonraki İçerikİPhone ve iPad’de Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir?
Webmaster, freelancer, teknoloji hastası. Kendini bilmiş bileli teknoloji okyanusunda amiral gemileri ile iç içedir. Çukurova Üniversitesi mezunudur. Bir seyyah gibi gezmeye bayılır. Teknoloji makaleleri yazıp insanları aydınlatmayı amaç edinmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.