Ana Sayfa Destek Windows 10’da Başlangıç Onarma Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Başlangıç Onarma Nasıl Yapılır?

0

Bilgisayarınızın açılırken takılması veya hiç açılmaması sadece bir zaman meselesidir. Problemi bulmak için zaman harcamak yerine, bilgisayarınızın doğru ve sorunsuz bir şekilde açılmasını engelleyen en yaygın sorunları hızlı bir şekilde düzeltmek için tasarlanmış olan ve Windows 10 ile birlikte sunulan ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ kullanılabilir.

Bu makalemizde, bilgisayarınızdaki önyükleme sorunlarını çözmek ve gidermek için ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ aracını nasıl kullanabileceğinizi adım adım anlatacağız.

 

Windows 10’da Başlatma Sorunları Hızlı Bir Şekilde Nasıl Çözülür?

Windows 10’da ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ özelliğini kullanarak önyükleme sorunlarını düzeltmek için, yaşamış olduğunuz soruna göre 3-farklı yol (seçenek) sunan ‘Gelişmiş Başlangıç Ayarları (Advanced Startup Settings)’ ekranına erişmeniz gerekiyor.

 

Bilgisayar Açılmadığında ‘Gelişmiş Başlangıç Ayarları (Advanced Startup Settings)’ Ekranına Erişme

Cihazınız, önyükleme (boot) esnasında yüklenmiyorsa veya takılıyorsa, aşağıdaki adımları uygulayarak recovery (kurtarma) ekranına erişebilirsiniz.

 • Bilgisayarınızı açın.
 • Ekranda Windows logosu görünür görünmez ‘Güç (Power)’ butonuna basın (Bu, önyükleme işlemini hemen yarıda kesecek).

Windows 10'da Başlangıç Onarma Nasıl Yapılır?

 • ve 2. adımı birkaç (en az 2) kez tekrarlayın.
 1. kez önyükleme işlemini yarıda kestiğinizde Windows 10, ‘Gelişmiş Başlangıç Ayarları (Advanced Startup Settings)’ ekranını açacak. Daha sonra bu ekranda, önyükleme sorunlarını gidermek için ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ aracını kullanarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Önyüklenebilir (Bootable) Medya Kullanarak ‘Gelişmiş Başlangıç Ayarları (Advanced Startup Settings)’ Ekranına Erişme

Not: Bilgisayarınız USB flash bellek sürücüsünden açılmıyorsa,  USB flash bellek

sürücüsünden açılması için sisteminizin BIOS ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. BIOS’a erişebilmek için bilgisayarını başlattıktan (hemen) sonra genellikle Delete (Del) veya Esc tuşlarına basmanız yeterli olur fakat yine de cihazınızın üretici firmasının resmi web sitesindeki destek (support) sayfasını kontrol etmenizde fayda var.

 • ‘ Sonraki – veya Devam – (Next)’ butonuna tıklayın.

Ekrana gelen pencerenin sol alt köşesindeki ‘Bilgisayarınızı onarın (Repair your computer)’ linkine (bağlantısına) tıklayın.

Gelen ‘Gelişmiş Başlangıç Ayarları (Advanced Startup Settings)’ ekranında önyükleme sorunlarını gidermek için ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ aracını kullanarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 

Bilgisayar Açılırken (Yüklenirken) ‘Gelişmiş Başlangıç Ayarları (Advanced Startup Settings)’ Ekranına Erişme

Eğer masaüstüne (sorunlu da olsa) erişebiliyorsanız, recovery (kurtarma) ekranına erişmek ve ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ aracını (programını) kullanmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • ‘Ayarlar (Settings)’ uygulamasını açın.
 • ‘Güncelleştirme ve Güvenlik (Update & Security)’ seçeneğine tıklayın.
 • ‘Kurtarma (Recovery)’ menüsüne tıklayın.
 • ‘Gelişmiş başlangıç (Advanced startup)’ bölümü altındaki ‘Şimdi yeniden başlat (Restart now)’ butonuna tıklayın.

Bu adımları tamamladıktan ve ‘Gelişmiş Başlangıç Ayarları (Advanced Startup Settings)’ ekranına geldikten sonra, önyükleme sorunlarını gidermek için ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ aracını kullanarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 

Yükleme Sorunlarını Çözmek için ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’yı Kullanma

‘Gelişmiş Başlangıç Ayarları (Advanced Startup Settings)’ ekranına geldikten sonra, ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’yı kullanmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 • ‘Sorunları Gider (Troubleshoot)’ butonuna tıklayın.

 • ‘Gelişmiş seçenekler (Advanced options)’ butonuna tıklayın.

 • ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ butonuna tıklayın.

 • Kullanıcı hesabınızı seçin.
 • Şifrenizi girin.
 • ‘Devam et (Continue)’ butonuna tıklayın.

 

Not: (Bu aracı kullanarak) Bilgisayarınız düzgün yükleniyorsa (açılıyorsa), ‘Onarımı Başlat (Start Repair) bilgisayarınızı onaramadı’ mesajı/uyarısı alacaksınız, çünkü onarılması gereken bir şey yok.

 

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, ‘Onarımı Başlat (Start Repair)’ özelliği, bilgisayarınızın doğru yüklenmesini (başlamasını) engelleyen problemleri taramaya, tespit etmeye ve düzeltmeye başlayacak.

Onarım işlemi ayrıca ‘C:\Windows\System32\Logfiles’ klasöründe, sorunun teşhisini daha iyi anlamak için bakabileceğiniz (kontrol edebileceğiniz) SrtTrail.txt isimli bir log (bilgi) dosyası oluşturacak.

Alternatif olarak, uzun zamandır aynı (Windows 10) kurulumu(nu) kullanıyorsanız, temiz bir kurulum yapma seçeneğini de değerlendirmelisiniz. Bu işlem, ‘Başlangıç Onarma (Startup Repair)’ işlemine göre biraz daha zaman alır ve bilgsayarınızdaki herşey silinir fakat temiz kurulum sonrasında yükleme (açılma) sorunu, batarya şarj kullanım süresi sorunu, performans sorunları ve diğer tüm sorunlar düzelir (çözülür).

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.