Ana Sayfa Haberler Windows 10 PC’niz için 4 Harika Linux Emülatörü

Windows 10 PC’niz için 4 Harika Linux Emülatörü

0

Bilgisayarınızı biçimlendirmek zorunda kalmadan Linux’un mükemmel geliştirme özelliklerine veya güçlü komut satırı araçlarına erişmenin mümkün olup olmadığını hiç merak ettiniz mi?

Bilgisayarınızda Linux çalıştırmak, Windows kurulumunuzun yanında Full Linux işletim sistemini kurarak ya da çalıştırmak için sanal bir makine kullanarak sağlanabilir. Tüm Linux işletim sistemini kurmayı seçmeniz durumunda, çalışma hızı sanal bir makine yazılımı kullandığınızdan daha yüksek olacaktır.

Öte yandan, Linux’u sanal bir makine yazılımında çalıştırmak, verilerinizin güvenliği veya veri bozulma olasılığı hakkında endişelenmeden istediğiniz herhangi bir uygulamayı veya özelliği test etmenize olanak sağlar.

Piyasada çok çeşitli Linux tabanlı işletim sistemleri vardır ve bunlar dağıtım olarak bilinir. İşte en popüler Linux dağıtım seçeneklerinden bazıları şunlardır:

  • Linux Mint – Ubuntu tabanlı, kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış ve ayrıca Linux’unuzu herhangi bir şekilde etkilemeden PC’nize kurmanıza olanak sağlayan mint4win adlı bir yardımcı programla birlikte gelir.
  • OpenSUSE (Novell) ve Fedora (Red Hat) – ücretsiz ve kullanıcı dostu Linux dağıtımları
  • Xandros Home Edition  – Microsoft Office, Adobe Photoshop, vb. Çalıştırma özelliği olan yeni başlayanlar için tasarlanmıştır
  • Ubuntu (Desktop edition) – başlangıç ​​seviyesindeki Linux kullanıcıları için harika bir seçenek, donanım aygıtlarına büyük destek, 6 aylık bir sürüm döngüsü ve ayrıca Ubuntu’nun kurulum DVD’lerinizi tüm dünyaya ücretsiz göndermesini seçebilirsiniz.

Bu yazıda, Ubuntu dağıtımına odaklanacağız ve bunları Windows’ta nasıl kullanabileceğinizi göreceğiz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Windows PC’nizde Linux çalıştırmak için 4 araç

KNOPPIX: Linux’u bir USB bellekten veya CD’den çalıştırın

KNOPPIX, Linux’ta doğrudan fiziksel bir CD / DVD veya USB flash sürücüden başlatmanıza izin veren harika bir yazılımdır.

Bu uygulama, çok çeşitli GNU / Linux yazılım seçenekleri içerir, donanım özelliklerinizi otomatik olarak algılayabilir ve çok çeşitli grafik kartları, ses kartları, SCSI ve ayrıca USB aygıtları için destek sunar.

KNOPPIX, Linux’u masaüstü bilgisayarınızda çalıştırmak için kullanılabilir ve ayrıca Windows’un başlamaması durumunda sisteminizi kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Bu yazılımı kurtarma aracı olarak kullanmak, arızalı Windows PC’nizden ihtiyaç duyduğunuz tüm verileri almanızı ve yeniden yüklemeden önce güvenli bir ortamda saklamanızı sağlar.

KNOPPIX’i indirin

WUBI: Linux’u yazılım olarak yükleyin

WUBI, Linux’u Windows PC’nize bir yazılım olarak kolayca kurmanızı sağlayan harika bir araçtır. Bu tekniğin kullanılması daha yüksek işlem hızları sağlar ve normal bir Windows uygulamasını kaldırdığınız gibi kaldırılabilir.

Kurulumu ve kuruluma başlaması inanılmaz derecede kolaydır, yapmanız gereken tek şey sisteminiz için doğru seçenekleri seçmek ve ardından kur’a tıklamaktır.

WUBI indir

Linux tabanlı bir işletim sisteminizi Windows PC’nizde çalıştırmanın bir başka yolu da sanal bir makine yazılımı kullanmaktır. Aşağıdaki en iyi araçlardan bazılarını listeleyeceğiz.

Windows PC’lerde Linux çalıştırmak için sanal makineler

VirtualBox

VirtualBox, sanal Linux makineleri oluşturmanıza ve bunları Windows masaüstünüzden bir pencerede çalıştırmanıza izin veren harika bir yazılım seçeneğidir. Bu uygulama bir x86 mimarisine dayanıyor ve AMD64 / Intel64 sanallaştırmasını destekliyor.

Bu yazılım Linux, Mac, Windows, Solaris gibi birçok ana bilgisayarda çalışabilir ve aynı zamanda çok sayıda konuk işletim sistemi uyumluluğu vardır – Windows, Linux, vb.

Virtual Box İndir

VMware

VMware, PC’nizde kolaylıkla sanal bir Linux işletim sistemi oluşturmanıza izin veren başka bir sanallaştırma yazılımıdır. Bu, tam bir Linux işletim sistemi kurmak zorunda kalmaktan daha basit bir alternatiftir, ancak daha yavaş bir performans sunar.

İstediğiniz sayıda işletim sistemi seçeneğiyle birden fazla sanal makine oluşturabilirsiniz. Oluşturabileceğiniz sanal makine sayısının sınırı yoktur, ancak bu özellik yalnızca donanımınızın isteği karşılayabilme kapasitesi ile sınırlıdır.

Bilgisayarınızda Linux çalıştırmak için VMware’in nasıl kullanılacağını açıklayan iyi bir rehber bulabilirsiniz. Kurulumunuzu bir CD’den çalıştırmak istiyorsanız, buraya tıklayın. Yüklemeyi sanal bir görüntü dosyasından (.bin, .iso) çalıştırmak istiyorsanız, bu sayfaya yeniden erişebilirsiniz.

VMware’i indirin

Sonuç

Bu yazıda, en iyi Linux tabanlı işletim sistemlerinden bazılarını listeledik ve ardından bunları PC’nizde çalıştırmanın en etkili yolu hakkında konuştuk.

Hangi çözümü seçtiğinizi ve sizin için nasıl çalıştığını bilmek isteriz. Aşağıdaki yorum yapmaktan çekinmeyin.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.