Ana Sayfa Bilgisayar ‘Windows 10 Parlaklık Denetimi Çalışmıyor’ Sorunu Nasıl Giderilir?

‘Windows 10 Parlaklık Denetimi Çalışmıyor’ Sorunu Nasıl Giderilir?

0

Tüm Windows 10 sorunlarının dışında, birçok kullanıcının karşılaştığı yaygın bir sorun, Windows 10 parlaklık kontrolünün bilgisayarlarda çalışmamasıdır. Bu garip hata nedeniyle, kullanıcılar Windows 10 bilgisayarlarında parlaklık seviyelerini artıramaz veya azaltamaz.

Bu, kullanıcıların sabit diskini tam kapasite kullanan %100 disk kullanım hatası veya bilgisayarıı, tabiri yerind ise, havaya uçuran ntoskrnl.exe işlemi gibi mevcut sorunlara eklenir. Microsoft‘un, ucuz telemetri uygulamalarını işletim sistemine uygulamak için nasıl kıvrandığından bahsetmeye gerek yok.

Örneğin, pil bitmek üzereyken parlaklık kontrolünün çalışmadığını görüyorsunuz. Bu ne kadar kötü? Ya da Game of Thrones‘in o süper karanlık bölümünü izlerken zorluk çekiyorsunuz ve dizüstü bilgisayarınızın parlaklığı değişmiyor.

Bununla kendim yüzleştim ve inanın bana, göründüğünden daha sinir bozucu. Ama elbette bir çözüm var. Bu yüzden parlaklık kontrolünün çalışmaması sorununu düzeltmek için bu makaleyi yazdım. Sorun cihazınıza özelse, bunların işe yaramayabilecek genel düzeltmeler olduğunu lütfen unutmayın.

‘Windows 10 Parlaklık Çalışmıyor’ Sorunu Nasıl Giderilir?

Windows 10‘da parlaklığı ayarlayamamanızın nedeni, makinenizde yüklü olan hatalı bir GPU ekran sürücüsü olabilir. Çoğu zaman, Windows 10 parlaklık sorunu yalnızca GPU sürücülerini güncelleyerek çözülebilir. Bu nedenle, aşağıda belirtilen adımları izleyin.

 • Başlat MenüsüAygıt Yöneticisi menüsünü açın.
 • Listeden Ekran Bağdaştırıcıları‘nı bulun. Ekranınızı (dahili veya ayrı) güçlendiren GPU‘yu genişletmek için tıklayın. Kontrol etmek için Çalıştır kutucuğuna dxdiag yazın, Enter‘a basın; açılan pencerede Ekran sekmesinde Git‘e basın.
 • Windows 10 parlaklık kontrolünün çalışmaması sorununu düzeltmek için, menüden Sürücü Yazılımını Güncelle‘yi seçin.

 • Ardından, Güncell sürücü yazılımını otomatik olarak Ara seçeneğine tıklayın.
 • Bilgisayarınız, düzgün işlevsellik için gerekli sürücüleri indirmek için internet bağlantınızı kullanacaktır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Sürücünün otomatik olarak yüklendiğini ve Windows’un,donanım ayrıntılarıyla birlikte sürücü yazılımı mesajınızı başarıyla güncellediğini belirten bir mesaj göreceksiniz.

 • Windows 10 parlaklık denetimi sorunu hala devam ederse, bu, grafik kartı üreticinizin herhangi bir güncelleme sağlamadığı anlamına gelir. Şimdi, bir sonraki adıma geçmeniz gerekiyor.
  Burada, herhangi bir sürücü güncellemesi olup olmadığını manuel olarak kontrol etmek için üreticinizin web sitesine de gidebilirsiniz.
 • Yukarıdakiler işe yaramazsa, Aygıt Yöneticisi‘ni açma ve ekran sürücülerini güncelleme ile ilgili yukarıdaki adımları tekrarlayın.
 • Eğer sürücü işletim sisteminde aramak istiyorsanız, diyalog kutusunda sırasıyla Sürücü yazılımı için bilgisayarımı için bilgisayarımı tara ⟶ Bilgisayarda aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin seçeneklerine tıklayın.

 • Uyumlu donanım seçeneği seçin ve İleri butonuna tıklayın.

Artık bilgisayarını,z seçilen sürücüyü yükleyecek ve Windows 10 parlaklık sorununuz çözülecektir. Bilgisayarınızın parlaklığını artırıp azaltarak kontrol edebilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA