Ana Sayfa Bilgisayar Windows 10 harici bir sabit sürücüye nasıl taşınır

Windows 10 harici bir sabit sürücüye nasıl taşınır [COMPLETE GUIDE]

0
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Birincil sabit diskinizde biraz yer açmak isterseniz veya daha iyi bir harici sabit disk satın aldıysanız, tüm Windows 10 işletim sisteminizi yeni bir alana taşımayı düşünebilirsiniz.

Elbette aklınıza gelecek ilk çözüm, sistemi tamamen yeniden kurmaktır, ancak Windows 10’u tekrar yüklemek zorunda kalmadan başka bir sabit sürücüye taşımanın yasal bir yolu vardır.

Windows 10’u yeniden yüklemek aslında daha basit bir çözüm ve Yıldönümü Güncelleştirmesi daha da kolaylaştırdı.

Ancak, tüm uygulamalarınızı yüklemek, tüm sürücülerinizi kontrol etmek ve daha fazla güncelleme yüklemek istemiyorsanız, bir sistemi ‘el ile’ taşımak aslında daha iyi bir seçenektir.

Ayrıca, Windows 10’u harici bir sabit sürücüye taşıyarak, kendi sisteminizi başka bir bilgisayarda çalıştıramayacağınızı, bu şekilde çalışmadığını söylemek zorundayız. Bunu yapmanın bir yolu var, ama güvenli seçenek değil, bu yüzden bu makalede konuşmayacağız.

Bu yöntem aynı zamanda dahili sabit diskler için de geçerlidir, eğer ‘normal’ bir sabit disk satın aldıysanız ve sisteminizi buna taşımaya karar verdiyseniz, bunu yapmak için bu makaledeki tüm talimatları kullanabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Windows 10’u harici / yeni bir sabit sürücüye nasıl taşıyabilirim? Clonezilla ve TuxBoot’u kullanarak Windows 10’unuzu hızlı bir şekilde harici sürücüye taşıyabilirsiniz. Bunu yapmak için bir USB Flash sürücüye ihtiyacınız olacak. Önce mevcut sisteminizin bir görüntüsünü oluşturun ve ardından BIOS’a önyükleyin.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki kılavuzu izleyin.

Windows 10’u harici bir sabit sürücüye taşıma adımları:

İlk önce, mevcut bir işletim sistemini yeni bir sabit sürücüye taşımak, uygulamalarınızı ve verilerinizi kaydetme açısından daha iyi bir yoldur, yedekleme için hiçbir zaman kötü bir zaman değildir.

Bu nedenle, başka bir şey yapmadan önce, tüm işlerinizi yedeklediğinizden emin olun, çünkü bu işlem sisteminiz için tamamen güvenli olsa bile, hiçbir şeyin ne zaman yanlış gidebileceğini asla bilemezsiniz.

Tüm verilerinizi yedekledikten sonra, sisteminizi başka bir sürücüye yerleştirmeye devam edebilirsiniz.

Öncelikle, tüm süreci mümkün kılmak için sistem görüntüsünü bağlamak için bir USB Flash sürücüye, Clonezilla ve TuxBoot adlı iki programa ihtiyacınız var.

Yani, başka bir ado olmadan, Windows 10’u bir sabit diskten diğerine aktarmak için yapmanız gerekenler:

 1. İlk önce, harici sürücünüzün bilgisayarınıza doğru bağlandığından emin olun.
 2. Şimdi, Windows> Bilgisayarım’a gidin, Bilgisayarım’a sağ tıklayın (veya varsa masaüstün deki Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın) > Yönet tıklayınız.

 1. Windows 10’un yeni bir sürücü tanıyacağı Disk Yönetimi’ne gidin ve biçimlendirilmesi gerektiğini size bildirin. NTFS’yi seçin ve Tamam’ı tıklayınız.

 1. TuxBoot ve CloneZilla’yı indirip yükleyin. Mevcut sisteminizin bir görüntüsünü oluşturmak için CloneZilla’yı ve USB Flash Sürücüsüne takmak için TuxBoot’u kullanacaksınız
 2. Her iki programı da yükledikten sonra, Windows 10’un sistem görüntüsünü monte etmek için kullanacağınız USB sürücüyü takın. Unutmayın, bir USB flash sürücünün biçimlendirilmesi ve tüm sistem görüntüsü için yeterli kapasiteye sahip olması gerekir
 3. Bundan sonra, TuxBoot’u açın, aşağıya tıklayın ve ISO’yu seçin ve CloneZilla live ISO dosyasının konumunu bulun.
 4. Şimdi, ISO dosyasını bağladığınız sürücü olarak USB flash sürücüsünü seçin.
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir sonraki başlangıçta BIOS’a gidin, önyükleme bölümüne gidin ve manuel olarak ancak USB flash sürücüyü ISO imge ile alın. Bunu yaptığınızda, Clonezilla açılacak.
 6. Clonezilla açıldığında, seçim Dil Klavye kontrol  Tuşeşlem Dokunmayın ve Clonezilla Canlı Başlat seçeneğini tıklayın. 
 7. Bir sonraki pencere size cihaz görüntüsünü ve cihaz cihazını gösterecektir. Cihazı seçiniz.
 8. Disk kopyasını nereye taşımak istediğiniz sorulacaktır. Diskten Yerel Diske, Diskten Uzak Diske, Bölümden Yerel Bölüme ve Bölümden Uzak Bölüme gibi seçenekler vardır. Diski Uzak Diske seçiniz.
 9. Şimdi, başka bir sürücüye kopyalanacak olan Kaynak Diski seçmeniz istenecektir. Bu nedenle, sisteminizin açık olduğu sürücüyü seçin ve Enter tuşuna basınız.
 10. Kaynak Disk seçildikten sonra, hedef olarak harici bir sabit disk seçmeniz gerekir. Konumunuzu seçtiğinizde Enter tuşuna basınız.
 11. İşlem şimdi başlıyor. Size biraz korkutucu gelebilir, çünkü sadece bir grup metin ve ekrandaki siyah bir ekrandır, ancak bu şekilde görünmesi gerekir. Sizden birkaç soru sorulacak: “ Devam etmek istediğinize emin misiniz? (e / h), e basarak devam ediniz.
 12. İşlem tamamlandığında, Windows 10’un bir sabit diskten diğerine taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Bonus: Windows 10 harici bir sabit diske nasıl yüklenir

Şimdi size Windows 10’u bir sabit sürücüden diğerine nasıl taşıyacağınızı gösterdiğimize göre, ‘diğer yol’ için karar verirseniz ne yapabileceğinizi görelim ve aslında harici bir sabit diske temiz Windows 10 yüklemeyi seçelim.

Windows 10’u harici bir sürücüye yüklemek, işletim sistemini başka bir bölüme yüklemekten farklı olduğu için sorun olmamalıdır. Ancak, bilgisayarınız bazen harici bir sabit sürücüyü yeni bir işletim sistemi kurmak için sürücü olarak reddedebilir.

Bu durumda, bilgisayarınızın harici bir sabit diski yeni bir işletim sistemi için okunaklı bir konum olarak kabul etmesini sağlayacak basit bir işlem yapmanız gerekir.

Yine, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, başlangıç ​​durumuna geri dönmenin güvenli bir yolunu bulacağınızdan emin olmak için tüm verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Bu konuda. Bu işlemin size karmaşık gelebileceğini biliyoruz, ancak daha fazla dikkat ederseniz, tamamen yapılabilir. Artık Windows 10’u başka bir bölüme nasıl aktaracağınızı biliyorsunuz, bu nedenle sizi en azından biraz zaman ve emekten kurtardığımızı umuyoruz.

Başka yorumunuz, sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin; kesinlikle göz atacağız.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.