Ana Sayfa Bilgisayar Windows 10 DISM Error 1392 Sorunu Nasıl Çözülür

Windows 10 DISM Error 1392 Sorunu Nasıl Çözülür

0

Windows 10’da DISM Error 1392’yi düzeltmek için bir çözüm arıyorsanız, hemen size yardımcı olalım. Öncelikle bir SFC taraması yapmayı deneyebilir veya sisteme daha az müdahale eden farklı bir antivirüs kullanabilirsiniz.

Dism.exe error 1392, genellikle bir dosya veya dizin bozulduğunda ve okunamadığında görüntülenir. Hata mesajında belirtilen konum, bazı dosyaların bozuk olduğunu belirtir. Dosyalar sadece geçici olduğundan, hata mesajında belirtilen dosyayı silebilir böylece sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Dism.exe 1392 hatası, en kısa zamanda düzeltilmesi gereken eksik sistem dosyalarından veya bozuk bozuk verilerden kaynaklanır.

Çoğu durumda sistemin çökmesine, veri kaybına veya donanım arızasına neden olabileceğinden, harekete geçmek donanım ve uygulama hasarını önleyebilir.

Hata 1392, uyarı mesajları, yavaş veya gecikmeli bilgisayar performansı, sistem donması, program kilitlenmesi, başlatma veya kapatma sorunları ve uygulamaların veya diğer programların ve güncellemelerin yüklenmesindeki hatalar gibi sorunlarda kendini gösterir.

Geçici dosyayı silmeye çalıştıysanız ve hiçbir şey olmadıysa, aşağıdaki diğer çözümleri deneyin.

Windows 10 DISM Error 1392 Sorunu Nasıl Çözülür

  1. Antivirüs Programını Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Saatin yanındaki görev çubuğunuza gidin ve antivirüs yazılımının simgesine gelin.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Üzerine sağ tıklayın.

Devre dışı bırakma seçeneğini seçin.

Virüsten koruma yazılımı, bilgisayarınızı virüslere ve diğer güvenlik tehditlerine karşı korumaya yardımcı olur. Aslında çoğu durumda, antivirüs programını devre dışı bırakmamalısınız.

Bu tür sorunlara neden olup olmadığını görmek için geçici olarak devre dışı bırakmanız gerektiğinde, bilgisayarınızın tüm bu süre boyunca saldırılara açık olduğunu unutmayın.

  1. SFC Taraması Gerçekleştirin

Windows tuşu + X kısayol tuşuna basın

İstemi penceresini açmak için Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklayın.

Ardından İstem’e sfc /scannow yazın ve Enter tuşuna basın.

Disk Yönetimi’nin yüklenmesi uzun zaman alıyor

Tarama tamamlandığında, Bilgi İstemi şu durumda olabilir, Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar bulur ve bunları başarıyla onarır.

Dism.exe 1392 hatası her görüldüğünde, büyük olasılıkla bozuk dosyalar vardır ve bir sistem dosyası denetleyicisi taraması, yanlış sürümleri orijinal, doğru Microsoft sürümleriyle değiştirmenize yardımcı olur.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yukarıdaki prosedürü tamamladıktan sonra dism.exe error 1392‘nin giderilip giderilmediğini kontrol edin.

  1. Gereksiz Dosyaları Temizleyin

Bilgisayarınızı kullandıkça zamanla gereksiz dosyalar birikir ve temizlenmezlerse bilgisayarınızın yavaşlamasına veya gecikmesine neden olur.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bu, dosya çakışmaları veya aşırı yüklenmiş bir sabit sürücü nedeniyle DISM Error 1392 getirebilir.

Gereksiz dosyaları temizlemek hatayı çözebilir ve bilgisayarınızın performansını ve hızını artırabilir. Bunu hemen yapmak için CCleaner programını kullana birsiniz.

  1. Disk Hatalarını Kontrol Etmek ve Düzeltmek için Check Disk’i Çalıştırın

İkinci yöntemde yapıldığı Komut İstemi (Yönetici) gibi olarak çalıştırın.

Aşağıdaki komutu yazın:

chkdsk /f h:

Ardından enter tuşuna basın (h, disk.exe error 1392 sorunu olan sürücüdür, sizde hangisi ise onu yazın).

Disklerin bütünlüğünü kontrol etmek için sık sık Disk Kontrolü aracını kullanmalısınız. Bu, diskleri inceler ve FAT16, FAT32 ve NTFS sürücülerindeki birçok yaygın hatayı düzeltebilir.

Check Disk‘in hataları bulmasının yollarından biri, birim bit eşlemini dosya sistemindeki dosyalara atanan disk sektörleriyle karşılaştırmaktır.

Check Disk, yapısal olarak sağlam görünen dosyalardaki bozuk verileri onaramaz. Check Disk’i komut satırından veya yukarıda açıklandığı gibi bir grafik arabirim üzerinden çalıştırabilirsiniz.

Not: Check Disk, diski analiz edecek ve karşılaştığı herhangi bir sorunla ilgili bir durum mesajı döndürecektir.

Daha fazla seçenek belirtmezseniz, Check Disk sorunları onarmaz, ancak C sürücüsündeki hataları bulup onarmak için chkdsk /f C: komutunu kullanın.

Bu komutu kullandığınızda, Check Disk diskte bir analiz gerçekleştirir ve ardından disk kullanımda değilse bulduğu hataları onarır.

Disk kullanılıyorsa, Diski Denetle, diski sistemi bir sonraki yeniden başlatışınızda kontrol edilecek şekilde zamanlamak isteyip istemediğinizi soran bir istem görüntüler. Bu kontrolü planlamak için Evet‘i tıklayın.

Check Disk için tam sözdizimi aşağıdaki gibidir:

CHKDSK [volume[[path]filename]] [/F] [/V] [/R] [/X] [/I] [/C] [/L[:size]]

V, çalışılacak sesi ayarlamak için volume içindir.

path/filename, parçalanma açısından kontrol edilecek dosyaları belirtir (yalnızca FAT16 ve FAT32)

/F, diskteki hataları düzeltir

/V, diskteki her dosyanın tam yolunu ve adını görüntüler (FAT16 ve FAT32); varsa temizleme mesajlarını görüntüler (NTFS)

/R, bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır (/ F anlamına gelir)

/X, gerekirse önce birimi kaldırmaya zorlar (/ F anlamına gelir)

/R, En az bir dizin girdisi denetimi yapıyorum (yalnızca NTFS)

/C, klasör yapısı içindeki döngülerin denetimini atlar (yalnızca NTFS)

/L, boyut, günlük dosyası boyutunu ayarlar (yalnızca NTFS)

/B, birimdeki bozuk kümeleri yeniden değerlendirir (Yalnızca NTFS; /R anlamına gelir)

Bilgisayarınızın aygıt sürücülerini 1392 hataları, bozuk ya da güncel olmayan aygıt sürücüleriyle ilgili olabilir. Dism.exe error 1392 sorunu için tam sürücüyü bulmak zor olabilir, bu nedenle en iyi sürücü güncelleme yazılımını kullandığınızdan emin olun.

Microsoft, hatayla ilgili sistem dosyalarını sürekli olarak güncellediğinden, mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin; böylece çalışma zamanı hatası sorunlarının çözümü, en son güncellemeler veya hizmet paketleri veya düzenli olarak yayınlanan diğer yamalar yüklenerek yapılabilir.

Dism.exe error 1392 ile alakalı programı kaldırın ve tekrar yükleyin.

Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Zaman alan bu işleme başlamadan önce tüm dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyin. 1392 hatasını çözmeye çalışırken son çare budur. Ancak sabit sürücünüzdeki her şeyi siler, böylece yeni bir sistemle başlayabilirsiniz. Ayrıca birikmiş çöpleri de temizler.

Temiz bir yüklemeden sonra dism.exe hatası devam ederse, çalışma zamanı hatalarınız yazılım değil, donanımla ilgili olduğundan dism.exe error 1392 ye neden olan donanımı değiştirin.

Aşağıdaki yorum alanında, bu çözümlerden hangilerinin sizin durumunuzda işe yaradığını bize bildirin.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA