Ana Sayfa Haberler Wikipedia, ‘Türkiye’yi Özledik’ Kampanyası Başlattı!

Wikipedia, ‘Türkiye’yi Özledik’ Kampanyası Başlattı!

0
Paylaş

Wikipedia’ya, ‘Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi’ (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve Devlet destekli terörizm’ (State-sponsored terrorism) başlığında yazılan konular ve maddelerin içeriğindeki bazı ifadeler nedeniyle 29 Nisan 2017 tarhinde erişim engeli konulmuştu.

Dünyanın en büyük sanal ansiklopedisi olan Wikipedia’ya, Türkiye’yi terör örgütü IŞİD ile aynı zeminde gösteren içeriklerin bulunmasından dolayı mahkeme kararıyla konulan erişim yasağı sürüyor. Yaklaşık 10 aydır süren ve dünya üzerinde bu yasağı koyan tek ülke konumundaki Türkiye’nin bu yasağına dikkat çekmek için Wikipedia bir kampanya başlattı.

Wikipedia’nın  5 milyon’dan fazla kullanıcısı olan resmi Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey hashtag ile başlatılan kampanya, yaklaşık 1 hafta sürecek ve içeriğinde Türkiye ile ilgili paylaşımları barındıracak.

Wikipedia, ‘Türkiye'yi Özledik’ Kampanyası Başlattı!

Kampanyayla ilgili Wikipedia’nın resmi Facebook sayfasında yapılan açıklamada, “Bir sabah uyansanız ve Wikipedia’ya erişemeseniz ne hissederdiniz? Türkiye 10 ay önce bu durumu yaşadı. Türkiye’de yaşayan 80 milyon insan bir anda Wikipedia’yı okumaktan ve Wikipedia’ya destek vermekten alıkonuldu. İşte bu yüzden bu hafta boyunca Türkiye ile ilgili bilgiler paylaşacağız. #WeMissTurkey hasthagiyle bize Türk kültürüyle ilgili soruları sorun ve biz de bütün bir hafta boyunca bilgileri güncelleyelim” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen World Cities Expo etkinliğine davet edilen Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, sonrasında yaşanan olaylar yüzünden davetli listesinden çıkarılmıştı.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.