Ana Sayfa Haberler WhatsApp Desteği Kesilecek iPhone Modelleri Belli Oldu!

WhatsApp Desteği Kesilecek iPhone Modelleri Belli Oldu!

0
WhatsApp Desteği Kesilecek iPhone Modelleri Belli Oldu!

Dünya genelinde kısa mesaj olarak bilinen yazılı iletişim metodunu tarihe gömerek yakın dönemin popüler yeniliklerinden biri olarak bilinen internet üzerinden anlık mesajlaşma uygulamaları arasında en yüksek kullanım oranlarından birine sahip olan WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile çok yakın bir zamanda birçok iPhone modelinden desteğini çekeceğini açıkladı. Birkaç yıl evvel ABD’li teknoloji şirketi Facebook bünyesine katılan uygulama, mevcut kullanıcıların kullanım konforunu artırabilmek adına dönem dönem artan bant sıkışıklığını rahatlatabilmek için bazı akıllı telefon modellerini sistem dışına itiyor. Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda kesilen WhatsApp desteği opsiyonuyla birlikte bu durumdan en çok etkilenen kullanıcı grubu Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar olsa da, bu sefer durum iPhone kullanıcılarını etkileyecek.

WhatsApp Desteği Kesilecek iPhone Modelleri Belli Oldu!

Desteği kesilen modellerin güncel kullanım oranları her ne kadar %10’ların altına gerilemiş olsa da, bu durum iOS işletim sistemi kullanıcılarının başına ilk kez geliyor. WhatsApp tarafından yapılan açıklamaya göre yakın bir zamanda iOS 8 işletim sisteminin altında kalan tüm iOS platformlarından WhatsApp desteği kesilecek. Kesilen desteğin ardından iOS 8’den daha aşağıda bir iOS versiyonu kullanan iPhone’ların WhatsApp’a erişimleri de durdurulmuş olacak. Hatırlanacağı üzere iOS 8 işletim sistemini alabilen en düşük model ise iPhone 4S olmuştu. Yani bu durumda iPhone 4S’ten daha eski modeller olan iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3G ve iPhone 2G çok yakın bir zamanda WhatsApp’a veda edecek. iPhone 4S modelinin ise 2020 yılına dek platform içerisinde tutulabileceği konuşuluyor. Ancak teknolojideki gelişme eğrisi göz önünde bulundurulduğunda, bu tarih ani bir değişiklik ile daha erkene de alınabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Yukarıda belirttiğimiz modellerin aktif kullanıcı sayıları ne kadardır bilemiyoruz ancak bu modellerden birine sahip olan kullanıcıların yakın bir zamanda akıllı telefonlarını upgrade etmeleri gerekiyor. Zira yalnızca WhatsApp bazında değil, Facebook ve Instagram gibi birçok popüler uygulama kısa süreler önce iOS 8 altında kalan işletim sistemlerinden desteklerini çektiklerini açıklamışlardı. Bu durumda günümüz şartları göz önüne alındığında, bu modellerin modern bir yok oluşa itildiğini gösteriyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA