Ana Sayfa Bilgisayar Üçüncü Taraf Uygulaması Nedir?

Üçüncü Taraf Uygulaması Nedir?

0
11858 teknik destek

Bu uygulamaları akıllı telefonunuzda ve tabletinizde her zaman kullanıyorsunuz

Üçüncü taraf uygulaması, uygulamanın çalıştığı cihazın üreticisi veya onu sunan web sitesinin sahibi olmayan bir geliştirici tarafından oluşturulan bir uygulamadır . Bunları birinci taraf uygulamalar olarak düşünebilirsiniz, ancak bu terim çok yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Üçüncü taraf uygulamalar, cihaz veya web sitesi sahibi tarafından hoş karşılanabilir. Örneğin, iPhone’da bulunan Safari web tarayıcısı uygulaması, Apple tarafından yapılan birinci taraf, yerleşik bir uygulamadır, ancak App Store, Apple’ın iPhone’da kullanım için onayladığı ancak geliştirmediği diğer web tarayıcı uygulamalarını içerir. Bu uygulamalar üçüncü taraf uygulamalardır. Facebook, geliştirmediği bazı uygulamaların sosyal medya sitesinde çalışmasına izin veriyor. Bunlar üçüncü taraf uygulamalardır.

Üçüncü Taraf Uygulama Türleri
“Üçüncü taraf uygulaması” terimiyle karşılaşabileceğiniz birkaç farklı durum vardır.

Uygulamalar resmi uygulama mağazalarından için oluşturulan Google’dan veya Apple ve bu kişiler uygulama mağazalarında gerektirdiği gelişim kriterleri izlemesini, üçüncü parti uygulamalar vardır. Facebook veya Snapchat gibi bir hizmet için geliştirici tarafından onaylanmış bir uygulama, üçüncü taraf uygulaması olarak kabul edilir. Uygulamayı Facebook veya Snapchat geliştirirse, bu birinci taraf bir uygulamadır.
Cihaz veya işletim sistemiyle bağlantılı olmayan taraflarca oluşturulan resmi olmayan üçüncü taraf uygulama mağazaları veya web siteleri aracılığıyla sunulan uygulamalar da üçüncü taraf uygulamalardır. Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmak için herhangi bir kaynaktan, özellikle resmi olmayan uygulama mağazalarından veya web sitelerinden uygulama indirirken dikkatli olun .
Gelişmiş özellikler sağlamak veya profil bilgilerine erişmek için başka bir hizmete (veya onun uygulamasına) bağlanan bir uygulama , bir üçüncü taraf uygulamasıdır. Buna bir örnek, bir Facebook profilinin belirli bölümlerine erişmek için izin gerektiren bir üçüncü taraf bilgi yarışması uygulaması olan Quizzstar’dır. Bu tür bir üçüncü taraf uygulaması indirilmez. Bunun yerine, uygulamaya, diğer hizmet veya uygulamayla bağlantısı aracılığıyla potansiyel olarak hassas bilgilere erişim izni verilir.
Birinci Taraf Uygulamaların Üçüncü Taraf Uygulamalardan Farkı
Birinci taraf uygulamalar, cihaz üreticisi veya yazılım oluşturucu tarafından oluşturulan ve dağıtılan uygulamalardır. iPhone için bazı birinci taraf uygulamalara örnek olarak Müzik , Mesajlar ve Kitaplar verilebilir .

11858 teknik destek

Bu uygulamaları “birinci taraf” yapan şey, uygulamaların bir üretici tarafından o üreticinin cihazları için, genellikle özel kaynak kodu kullanılarak oluşturulmuş olmasıdır. Örneğin, Apple, iPhone gibi bir Apple aygıtı için bir uygulama oluşturduğunda, bu uygulama birinci taraf bir uygulamadır. Android cihazlar için, Android mobil işletim sisteminin yaratıcısı Google olduğundan, birinci taraf uygulamalara örnek olarak Gmail, Google Drive ve Google Chrome gibi Google uygulamalarının mobil sürümü verilebilir .

Bir uygulamanın bir tür cihaz için birinci taraf uygulaması olması, bu uygulamanın başka tür cihazlar için mevcut bir sürümünün olamayacağı anlamına gelmez. Örneğin, Google uygulamalarının Apple App Store üzerinden sunulan iPhone ve iPad’de çalışan bir sürümü vardır. Bunlar, iOS cihazlarda üçüncü taraf uygulamalar olarak kabul edilir.

Bazı Hizmetler Neden Üçüncü Taraf Uygulamaları Yasaklıyor?
Bazı hizmetler veya uygulamalar, güvenlik nedenleriyle üçüncü taraf uygulamalarının kullanımını yasaklar. Bir üçüncü taraf uygulaması, bir hesaptan bir profile veya diğer bilgilere her eriştiğinde, bir güvenlik riski oluşturur. Hesap veya profille ilgili bilgiler, hesabı kesmek veya çoğaltmak için kullanılabilir. Küçükler söz konusu olduğunda, gençler ve çocuklarla ilgili fotoğrafları ve ayrıntıları potansiyel olarak zararlı kişilere ifşa edebilir.

Facebook test örneğinde, Facebook hesap ayarlarında uygulama izinleri değiştirilene kadar test uygulaması, erişim izni verilen profil ayrıntılarına erişebilir. İzinler değiştirilmezse, kullanıcı uygulamayı kullanmayı bıraktıktan sonra bile uygulamanın Facebook profiline erişimi olur. Facebook profilinden ayrıntıları toplamaya ve saklamaya devam eder ve bu ayrıntılar bir güvenlik riski oluşturabilir.

Üçüncü taraf uygulamaları kullanmak yasa dışı değildir. Ancak, bir hizmetin veya uygulamanın kullanım koşulları, üçüncü taraf uygulamalara izin verilmediğini belirtiyorsa, o hizmete bağlanmak için birini kullanmaya çalışmak, bir hesabın kilitlenmesine veya devre dışı bırakılmasına neden olabilir.

Yine de Üçüncü Taraf Uygulamaları Kimler Kullanır?
Üçüncü taraf uygulamaların çeşitli üretken, eğlenceli ve bilgilendirici kullanımları vardır. Hootsuite ve Buffer gibi aynı anda birkaç sosyal medya hesabını yöneten üçüncü taraf uygulamalar vardır . Diğer üçüncü taraf uygulamalar, bir mobil cihazdan banka hesaplarını yönetir, kalori sayar veya bir ev güvenlik kamerasını etkinleştirir.

Akıllı telefonunuzda uygulama menüsü ekranını açın ve indirilen uygulamalar arasında gezinin. Herhangi bir oyun, sosyal medya veya alışveriş uygulamanız var mı? Şanslar iyidir, bunlar üçüncü taraf uygulamalardır.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1960 Oylamalar · 1960 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikSamsung, Galaxy Buds Pro’ya Aşınma Tespiti Ekliyor
Sonraki İçerikWindows 11 Microsoft Edge Yeni Özellikler ve Tasarımı
Webmaster, freelancer, teknoloji hastası. Kendini bilmiş bileli teknoloji okyanusunda amiral gemileri ile iç içedir. Çukurova Üniversitesi mezunudur. Bir seyyah gibi gezmeye bayılır. Teknoloji makaleleri yazıp insanları aydınlatmayı amaç edinmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.