Ana Sayfa Haberler Türkiye’de Bitcoin’e İlk Engel!

Türkiye’de Bitcoin’e İlk Engel!

1
Paylaş
Türkiye’de Bitcoin’e İlk Engel!

Dünyayı saran Bitcoin çılgınlığı ülkemizde de tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Günümüzde, başlangıç değerinin neredeyse %8500 katına çıkan Bitcoin’ler hakkındaki endişeler de her geçen gün biraz daha artıyor. Ülkemizin mevcut yasalarına göre hakkında henüz bir kanun bulunmayan Bitcoin’ler hakkında ilk yaptırım, geçtiğimiz günlerde başladı. Resmi olarak ülkemizde Bitcoin alım, satım ve bozdurma işlemini gerçekleştirebilen tek adres olan BTCTurk’un tüm banka hesaplarına bloke konuldu.

Türkiye’de Bitcoin’e İlk Engel!

Bitcoin hakkında bulunan şüpheler ve çıkarılan olumsuz medya haberlerinden dolayı oluşan kötü algının sebep olduğu düşünülen bu karar sonrasında BTCTurk üzerinden kullanıcılar artık Bitcoin satın alamıyor. Sahip oldukları Bitcoin’leri hala BTCTurk üzerinden bozdurabilen kullanıcılar ise, işlemlerin olması gerekenden çok daha uzun sürdüğü konusunda dert yanıyor.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, konu ile alakalı açıklamalarda bulunan BTCTurk şirketinde CTO pozisyonunda çalışmakta olan Emre Kenci: “Bitcoin kullanılarak dolandırılan kişilerin, BTCTurk’ü sorumlu tutması ve şikayetlerde bulunması, şirketimizin bankalarca riskli olarak algılanmasına ve hesaplarımızın kapanması sebep olmaktadır. Hem tüketicilerin korunması hem de yasadışı işlemlerin engellenmesi için aldığımız geniş önlemleri, bankalar nezdinde anlatmamıza rağmen bu algıyı değiştiremedik. Kanuni hassasiyetimize rağmen böyle bir durumla karşılaştık.” açıklamalarını yaparak, şirketin bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirmeye çalışmış.

Ayrıca, açıklamalarına ek olarak Bitcoin hakkında ülke genelinde resmi işlem yapabilen tek kuruluş olan BTCTurk’ün hesaplarına konulan blokenin oluşturacağı işlem kısıtlaması sonucu Bitcoin satın almak isteyen kullanıcıların, illegal yöntemler kullanarak merdiven altı kuruluşlar aracılığıyla bu problemi gidermek zorunda kalabileceklerini berliten Emre Kenci: BTCTurk Bitcoin Borsası’nın işlemlerine son vermesi, Türkiye’de Bitcoin kullanıcılarını merdiven altı yöntemlere itecektir. Bu durumda hem tüketicilerin korunması zorlaşacak hem de işlemlerin takibi neredeyse imkansız hale gelecektir. Bu sebeplerden ötürü BTCTurk’ün hayatına devam edebilmesinin, kamuoyunun faydasına olduğunu kanaatindeyiz.” sözleri ile yetkililere uyarıda bulundu.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.