Ana Sayfa Haberler Tivibu Kurulum ve Aktivasyon Nasıl Yapılır?

Tivibu Kurulum ve Aktivasyon Nasıl Yapılır?

1
Paylaş

1) Arayüz ve menü görselleri şasiler arasında farklılık gösterse de televizyon ilk kez açıldığında kullanılabilmesi için adım adım kurulumun yapılmasını sağlayan kurulum rehberi menüsü ekrana gelir. Bu menüde önceki kurulumlarda yapmış olduğumuz Dil, Ülke (Türkiye seçilmelidir), Kullanıcı Modu (Ev Modu seçilmelidir) gibi seçimleri yaptıktan sonra kaynak seçimi menüsü ekrana gelir ve Uydu seçeneği seçilir. CI modül destekleyen yeni şasilerimizin yazılımlarında Tivibu hızlı kurulum desteği olacaktır. Bu özellik aynı zamanda üretimine devam edilen mevcut şasilerimize de eklenecektir.

Tivibu 1

2) Yazılımında, Tivibu hızlı kurulum desteği olan modellerde eğer sistemde Diseqc (birden fazla uydunun kullanıldığı sistemlerde ihtiyaç vardır) kullanılmıyor ve Turksat 42o uydusuna dönük çanak anten bağlı ise Tivibu hızlı kurulum seçilerek devam edilmelidir. Diseqc kullanılan sistemlerde anten ayarlarından Turksat 42o uydusu ile ilgili LNB ve Diseqc seçimleri yapılmalıdır.

 

 

3) Yazılımında henüz Tivibu hızlı kurulum özelliği eklenmemiş modellerde Standart Mod seçeneği seçilmelidir. Birden fazla anten kullanılan sistemlerde anten ayarları bölümünden Diseqc ve LNB seçimlerinin Turksat 42o uydusu için yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Kanallar taratılırken ücretsiz ve şifreli kanallar birlikte taratılmalıdır. Taramanın tamamlanması kanal sayısına bağlı olarak 10 dakika civarı sürebilir. Tarama tamamlandığında Tivibu‘ya ait kanallar bulunmuş olacaktır. Standart kurulum yapıldığında Türksat 42o uydusundaki tüm kanallar taranacağından, Tivibu platformuna ait olmayan kanallar da bulunacaktır. Mevcut durumda yalnızca Tivibu platformuna ait şifreli kanallar ve frekans bilgileri aşağıdaki gibidir. Zaman içerisinde bu kanalların frekans bilgilerinde değişiklik yapılabileceği veya yeni kanallar eklenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

SİNETİVİ 2 HD, SİNETİVİ ADRENALİN 2 HD, SİNETİVİ KARNAVAL 2 HD, TİVİBUSPOR 3 HD, TİVİBUSPOR 4 HD aşağıdaki frekans bilgilerine sahiptir:

Not: Sinema paketi üyeliğinde TivibuSpor kanalları seyredilememektedir. Abonelik paketleri ve içerdikleri kanallara ilişkin detaylı bilgilere www.tivibu.com.tr adresinden ulaşılabilir.

Tivibu 2

4) Kanalların kurulumu tamamlandıktan sonra, CA modülü içerisine resimde gösterilen şekilde kart yerleştirilecek, sonrasında ise modül ve kart, televizyonun modül girişine yerleştirilecektir.

Tivibu 3 Tivibu 4

5) Modül takıldıktan sonra modülün doğrulama işlemi gerçekleşir, televizyon ekranında bu durumda uyarı bilgisi görülecektir.

Tivibu 5

6) CA-Modülü menüsünde “Irdeto Access” yazısını görmeliyiz.

Tivibu 6

7) CA-ModülüIrdeto CA durumu (Irdeto CA Status ) → Dijital Kart Durumu (Smart Card Status) seçiminden sonra “Durum”(Status) kısmında “Kart Takılı” (D00-4 Card.In) yazısını, “Number” kısmında Smart Kart’ın seri numarasını görmeliyiz. Kart düzgün takılmadıysa veya bozuksa bu menüdeki bilgiler eksik gözükecektir.

Tivibu 7 Tivibu 8 Tivibu 9

8) Bu kontrolün ardından CA Modülü → CAM Yönetimi (CAM Management ) → CAM Bilgisi (CAM Info) seçtikten sonra CAM yazılımını, donanımını kontrol ediniz. Herhangi bir eksik veya anlamsız bilgi CAM modülünün hatalı olabileceğini işaret eder.

Tivibu 10

Tivibu 11 Tivibu 12

9) Bu kontrollerin ardından aktivasyon için müşterinin paketindeki ilgili Tivibu kanalı açılır.

  • Giriş Paketinde (TİVİBU TANITIM)
  • Süper Paket (TİVİBU SPOR 2 HD)
  • Sinema Paketi (SİNETİVİ 2 HD)

Kanalları açılarak beklenmelidir.

10) Paket içeriğine göre 10. Maddede belirtilmiş kanallar açıkken TürkTelekom Çağrı Merkezi (0212 707 01 01 ) aranarak modül ve kart seri numaraları, müşterinin cep telefonuna gönderilen promosyon kodu ve istenen diğer müşteri bilgileri TürkTelekom Çağrı Merkezi asistanına iletilir. TürkTelekom çağrı merkezi asistanı modül ve kartın eşleştirmesini sağlar. Eşleşme başarılı şekilde sonlandırıldığında abonelik oluşturulmuş olur. Eşleşme süreci tamamlanana kadar kanalın değiştirilmemesi gerekmektedir. Kolaylık sağlaması açısından TürkTelekom çağrı merkezi asistanına bildirilecek kart ve modül numaraları modül televizyona

Tivibu 13

takılmadan önce not edilebilir.

11) Kurulum ve aktivasyon sonrasında kanallarda, özellikle de paketin içeriğinde bulunan Tivibu kanallarında, görüntü ve sesin olduğu kontrol edilmelidir. Yayınlarla ilgili problem olması halinde problemin Tivibu yayınından mı yoksa mevcut tesisat kaynaklı mı olduğu kontrol edilmelidir.

12) Kurulum sonrası görülebilecek arıza kodları ve yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

E04/E05/E06 (Smart kart düzgün yerleşmedi veya tanınmadı)

Bu hata kodunda kart ve modülün doğru takılıp takılmadığı tekrar kontrol edilmelidir. Eğer bir yanlışlık yoksa problemin kart kaynaklı olduğundan şüphelenilmelidir.

E16 / E19 (İzleme yetkisi yok “bulunduğunuz paket bu kanalı kapsamıyor”)

Kanalın paket dahilinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kanal eğer paket dahilinde değilse müşteri bilgilendirilmelidir. Paket içerikleri Tivibu resmi sitesi www.tivibu.com.tr sitesinden kontrol edilebilir. Kanal, paket dahilinde ise kanalların kurulumu yeniden yapılır. Sorun devam ederse TürkTelekom Çağrı Merkezi’nden destek alınmalıdır.

E107 (Kart-Modül eşleşmemiş)

TürkTelekom Çağrı Merkezi aranarak eşleşme için destek istenmelidir.

E106 ( Farklı şifreleme sistemi, başka bir kanal yayınında olur)

Bu hata ile karşılaşıldığında TürkTelekom Çağrı Merkezi aranır. Müşteriye bu hatanın farklı bir şifreleme içeren yayınlarda görülebildiği, örneğin: TRT, STAR, NTVSPOR gibi maç yayınlarında şifreye (BISS) giren kanalların kendi şifreleme sistemleri olduğu bilgisi verilebilir. Bu kanallar şifreli yayın yaptıklarında eğer Tivibu şifreleme sisteminden geçmiyorsa bu hata ekrana gelir. E30 ( Şifre çözme devam ediyor)

Bir müddet beklenir. Şifrenin çözülmesi ile yayın gelecektir

 

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.