Ana Sayfa Destek Tablet Veya Cep Telefonu Ekranı Nasıl Temizlenir?

Tablet Veya Cep Telefonu Ekranı Nasıl Temizlenir?

0

Akıllı telefonunuzu veya tablet ekranınızı temizlemek kolaydır; ancak doğru şekilde yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Bu, doğru tip temizleyicinin yanı sıra temizlemeye uygun bir malzemenin kullanılması anlamına gelir.

Kullandığınız beze ya da hangi sıvıyla sildiğinize dikkat etmemeniz durumunda cihaz, kullanılamaz hale gelebilir. Bu makalede cep telefonunuzun veya tabletinizin dokunmatik ekranının,  güvenli ve doğru bir şekilde nasıl temzileyebileceğinizi anlatacağız.

Cep Telefonu veya Tablet Dokunmatik Ekranı Nasıl Temizlenir?

Cihazınızın dokunmatik ekranını güvenli bir şekilde temizlemek için hızlı ve kolay bir yöntemi gözden geçirmeden önce, bir akıllı telefon dokunmatik ekranını temizlerken yapmamanız gereken bazı hataları ele alalım:

Öncelikle amonyaklı herhangi bir şey veya alkol bazlı temizleyiciler dahil asla sert kimyasallar kullanmayın. Bir sıvı kullanacaksanız, bez üzerine sadece az miktarda su uygulayabilirsiniz. Asla dokunmatik ekranı çizebilecek aşındırıcı bezler, kağıt havlular veya kağıt mendiller kullanmayın. Çizikler küçük olabilir, ancak bunlar zamanla birikerek ekrana zarar verir ve matlaştırır. Bunun yerine, hassas yüzeyleri temizlemek için özel olarak tasarlanmış mikrofiber bezler kullanın.

Asla çok miktarda su kullanmayın. Ekranı temizlemek için su gerekiyorsa, bunun yerine mikrofiber bezinizi nemlendirmelisiniz. Su gerekliyse cihazınızı kapattıktan sonra uygulamalısınız.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ekranı temizlerken asla çok fazla bastırmayın. Aşırı basınç, cihazınıza zarar verebilir.

Aşağıda özetlenen adımlar, cam elekleri temizlemek için tasarlanmıştır. Ekranınız plastik bir ekran koruyucu ile kaplanmışsa, başka tip temizleme solüsyonları kullanabilirsiniz. Ekran koruyucunun paketini kontrol edin veya ayrıntılar için üreticinin web sitesine bakın.

Temiz bir Tablet veya Telefon Ekranı ister misiniz?

Mikrofiber Bez Kullanın.

Bir dokunmatik ekranı temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey bir mikrofiber bez. Kirli camlar için, az miktarda sade suya da ihtiyacınız olabilir (sabun gerekli değildir).

“Mikrofiber bez” tabiri biraz garip gelebilir, ancak son derece yaygın ve ucuzdur.

Bu bezler, bir çift gözlük veya cam bir dokunmatik ekran olsun, hassas cam yüzeyleri çizmeden güvenli bir şekilde temizler.

Mikrofiber bezler neden bu işiçin uygun? Dokunmatik ekranınızı çizmeyecek çok küçük lifler içeriyorlar. Mikrofiberler ayrıca toz ve yağ çekerek, ekranın çevresine sürtünmek yerine cihazınızın ekranında ki kirleri çeker.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Mikrofiber bez yerine bir pamuklu bez veya pamuklu tişörtün köşesini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, en iyi sonuçlar daima bir mikrofiber bezden gelecektir.

Akıllı Telefon Ekranı Nasıl Temizlenir?

Şimdi ekranınızı temizlemek için uygun bir kumaşınız olduğuna göre, işlem basittir:

Cihazı kapat. Bu adım isteğe bağlıdır, ancak herhangi bir su kullanmayı planlıyorsanız, bu iyi bir fikirdir. En azından cihazın ekranını kapatmak, kiri daha kolay görmenizi sağlar.

Mikrofiber bezle dokunmatik ekran boyunca tek bir yinelenen yönde yatay veya dikey olarak silin. Bu hareket kiri temizler ve ekranı temizlemenin en güvenli yoludur.

Örneğin, ekranın solundan başlayın ve ekranın sağ tarafına doğru düz bir şekilde silin. Daha sonra, bezi biraz aşağı indirin ve tüm ekranı temizlemek için bu işlemi tekrarlayın.

Gerekirse, bezin bir köşesini hafifçe nemli yapmak için az miktarda su kullanın. Suyu cihaza değil kumaşa uyguladığınızdan emin olun. Ekranı aynı şekilde temizlemek için bezin nemli kısmını kullanın. (Kir çıkmayı reddederse, küçük bir daire halinde sürtünme gerekebilir.)

Ekranı, mikrofiber bezin kuru kısmıyla silin. Ekranda kalan nemi havada kurumaya bırakın; bezle kurulamak için fazla çaba harcamayın.

Bu kafa karıştırıcı gelse de, süreci açıklamanın en karmaşık yoludur. Çoğu durumda, sadece cihazın ekranını kapatmak ve mikrofiber bir bezle birkaç kere silmek 4-5 saniye içinde toz ve yağları temizlemek için yeterli olacaktır.

 

Mikrofiber bezin kendisini temizlemek ve kir birikmesini önlemek için, bezi ılık sabunlu suya batırın, iyice durulayın ve kurumaya bırakın. Bezi temizlemek için sert kimyasallar kullanmayın, zarar verebilirler.

İPad veya Tablet Ekranınızı Nasıl Temizlersiniz?

Temizlemeden önce tabletinizi kılıfından çıkarmak akıllıca olacaktır.

Dokunmatik Ekranınızı Temiz Tutun

Telefonunuzu veya iPad dokunmatik ekranınızı temizledikten sonra, mümkün olduğunca temiz tutulması iyi bir fikirdir. Cihazınızın bozulmamış görünmesini sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Elinizde daha az yağ olması, dokunmatik ekranınızda daha az lekelenme anlamına gelir. Aynı şekilde çocukların telefonunuzu kullanmasına izin vermeyin.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA