Ana Sayfa Haberler Sony’nin Yeni Amiral Gemisi ‘XZ1’, ‘Geekbench’te Ortaya Çıktı!

Sony’nin Yeni Amiral Gemisi ‘XZ1’, ‘Geekbench’te Ortaya Çıktı!

0
Sony'nin Yeni Amiral Gemisi ‘XZ1’, ‘Geekbench'te Ortaya Çıktı!

Akıllı telefon pazarının lokomotif markaları bu yılki amiral gemilerini sıralarken, her yıl en iddaalı kameralara sahip akıllı telefonları tüketicilerin beğenisine sunan ‘Japon’ teknoloji devi ‘Sony’ ise bahar aylarını biraz sessiz geçirdi diyebiliriz. Firmanın satış stratejisi gereği midir bilinmez ancak bu yılki amiral gemisini tanıtmakta biraz geciken firmanın uzun süredir kulislerde dedikodusu yapılan yeni amiral gemisi serisi ‘Xperia XZ1’, ‘Geekbench’ testinde ortaya çıktı. ‘Xperia XZ1’ olduğu iddaa edilen cihazın özelliklerine bakılırsa ‘Sony’, fotoğraf çekme fonksiyonelliği bakımından kalitesini konuşturmuş diyebiliriz.
Sony'nin Yeni Amiral Gemisi ‘XZ1’, ‘Geekbench'te Ortaya Çıktı!
Sızdırılan görsellere göre ‘Sony’ye has köşeli ve sert kesimlere sahip kompakt bir tasarıma sahip olan ürün oldukça şık duruyor. Bu yılın trend opsiyonu olan dayanıklılık anlamında en gelişmiş sertifikalardan biri ‘IP68’e sahip olan ‘Xperia XZ1’, ‘1.5 metre’ derinlikteki suda ‘30 dakika’ya varan sürelerle ürünü sıvı temasına karşı koruyor. Isı, toz ve darbelere karşı da oldukça güçlü bir yapıda olan ürünün kasası tek parça malzemeden oluşuyor. ‘1920×1080 piksel’ ‘Full HD’ çözünürlüğe sahip, ‘5.2 inç’ büyüklükte ‘IPS LCD’ ekran ile tüketicilere sunulacağı iddaa edilen ürün işlemci yonga setini ise ‘Qualcomm’ işlemci ailesinin halihazırdaki en gelişmiş işlemcisi ‘Snapdragon 835’ ve ‘Adreno 540’ grafik çipi oluşturuyor. Bu işlemci yonga setini ‘4GB DDR3 RAM’ ile destekleyen ‘Sony’, ürüne dahili depolama kapasitesi bakımından ise iki farklı seçenek eklemiş. ‘64GB’ ve ‘128GB’ olmak üzere iki farklı dahili depolama kapasiteli modeli olan ürünün hafızası istenildiği takdirde ‘mikro sd kart’ yardımıyla ‘256GB’a kadar genişletilebiliyor.

Her zaman olduğu gibi bu amiral gemisini de kamera özellikleriyle ön plana çıkaran ‘Sony’, ürüne saniyede ‘30 resim’ karesinden ‘Ultra HD (4K)’ çözünürlükte video kaydı yapabilen, ‘13MP’ çözünürlüklü ‘selfie kamerası’ yerleştirmiş. Odak uzaklığı ‘f/2.0’ olan bu kamera, birçok markanın amiral gemisi seviyesindeki akıllı telefonlarının arka kamerasından bile daha iddaalı özelliklere sahip olarak göze çarpıyor. Ürünün arka kamera özelliklerine değinmek gerekirse; bu yılın trendini göz ardı ederek üründe ikincil arka kameraya yer vermeyen şirket, ‘XZ1’ serisinde ‘f/2.0’ odak uzaklığına ve ‘1 /2.3 inç’ sensör büyüklüğüne sahip, ‘30 fps’de ‘Ultra HD (4K)’ video kaydı yapabilen, ‘23MP’ çözünürlüklü arka kamera eklemiş. ‘Yüz tanıma’, ‘HDR’ ve ‘panaromik çekim sensörlerine’ de sahip olan arka kamera aynı zamanda düşük aydınlatma koşulları gözetilerek 1 adet ‘led flaş’ ile güçlendirilmiş durumda.


Kutusundan, ‘Sony’ye has sadeleştirilmiş ‘kullanıcı arayüzü’ ile makyajlanmış ‘Android O 8.0’ işletim sistemiyle çıkması beklenen ürünü ‘3000MAH’ kapasiteli ‘Li-Ion’ pilin beslemesi bekleniyor. ‘XZ1’ serisi, klasik kompakt ‘Xperia’ tasarımına sahip olduğundan, ürünün arka kapağı sökülemiyor ve üründe pil değişikliği bireysel olarak gerçekleştirilemiyor. Bağlanılabilirlik bakınından da oldukça geniş opsiyonlara sahip olan üründe ‘kablosuz bağlantı teknolojileri’ olarak, çift kanal veri yoluna sahip ‘Wireless 802.11. a/b/g/n/ac’ ve ‘Bluetooth 4.2’ bağlantı çipleri yer alıyor. Bunların dışında dahili ‘CAT6’ modeme de sahip olan ürün, mobil veride ‘4.5G’ teknolojisini destekliyor ve bu bağlantı üzerinden saniyede ‘300Mbps’ye varan ‘indirme hızı’ ve saniyede ‘50Mbps’ye varan ‘yükleme hızı’ sunabiliyor.

Parmak izi okuyucu sensör’, ‘USB 3.1’ ve ‘USB Type-C’ portları gibi birçok üst segment özelliklerin de yer aldığı ürünün ‘Siyah’, ‘Platin’, ‘Mavi’ ve ‘Pembe’ renk seçeneklerinin olması bekleniyor. Ürünün piyasaya giriş fiyatı hakkında ise henüz sızdırılmış bir bilgi olmamakla beraber, kulislerde ürünün Avrupa pazarlarında 600€ fiyat etiketiyle satışa sunulacağı söyleniyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

Ürünü detaylı olarak incelemek isterseniz:

 

Ekran Özellikleri 424 ppi değerine sahip, 1920×1080 piksel Full HD çözünürlüklü, 5.2 inç büyüklükte IPS LCD Ekran
   
İşlemci Yonga Seti Snapdragon 835 + Adreno 540
Dahili Depolama 16GB Dahili Hafıza
Arttırılabilir Hafıza Mikro SD Kart Yardımı ile 256GB’a Kadar
RAM 4GB
Kamera (Ön) f/2.0 odak uzaklığına sahip, Ultra HD(4K) video kaydı yapabilen 13MP çözünürlüklü ön kamera
                 (Arka) f/2.0 odak uzaklığına sahip, 30fps’de Ultra HD (4K) video kaydı yapabilen
  Bir adet flaş ile desteklenmiş 23MP çözünürlüklü arka kamera
Kablosuz Bağlantı Wireless 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
4.5G Teknolojisi Var (Dahili CAT6 Modem ile saniyede 300Mbps’ye varan indirme
                                                            saniyede 50Mbps’ye varan yükleme
İşletim Sistemi Sony Kulllanıcı arayüzü ile makyajlanmış Android Nougat 7.1.1 veya Android 0 8.0
Ekstra Özellikler Parmak İzi Okuyucu Sensör(yan kısımda)
Pil Özellikleri 3000 MAH (Arka kapak sökülemediğinden pil değiştirilemiyor)
Renk Seçenekleri Siyah, Platin, Pembe, Mavi
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA