Ana Sayfa Haberler Sony A6600 Kamera İncelemesi

Sony A6600 Kamera İncelemesi

0

Sony A6600’ı özetlemek gerekirse, inanılmaz pil ömrü, AI otomatik netleme ve eski bir sensör olarak özetleyebiliriz.

Sony’nin yeni amiral gemisi APS-C kamerası olan 24.2 megapiksel A6600’de yapabileceğiniz çok şey var. Selefi A6500 yeni bir çığır açtı ve full frame A7 serisi piyasadaki en iyi aynasız fotoğraf makineleri olma unvanını ele geçirdi. A6600, gerçek zamanlı AF takibi, gövde içi stabilizasyon ve gelişmiş pil ömrü gibi bazı hoş özelliklere sahip. Ancak, kötü deklanşöre sahip eski bir sensör ve rakiplerin arkasındaki 4K video yetenekleri nedeniyle biraz eski nesil kalmış. Genel olarak, Fujifilm’in X-T3’ü kadar iyi bir kamera değil ve Sony için nadir görülen bir kamera yanması sorunu olduğu da kullanıcılar tarafından belirtildi.

Gövde ve Taşıma:

Birçok kullanıcı, Sony’nin A6500’ün oldukça sade, ergonomik açıdan eksik olan gövdesinin yeniden elden geçirileceğini ve daha çok A7R III’e benzeyen bir şeyle geleceğini umuyordu. Bu olmadı. A6600’ün gövdesi, bir önemli ayrıntı dışında önceki modele oldukça benziyor ve çok daha büyük bir tutuşa sahip.

Bu tutuş yalnızca kamerayı tutmayı zorlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda çok daha büyük bir Z serisi pili barındırdığı için daha ağır. Artık DSLR’ler için genellikle diğerlerinden ayrılan inanılmaz bir özellik olan 810 çekim kapasitesi alıyorsunuz. Ana rakipleri- X-T3 (390 çekim), Canon’un M6 II (305 çekim), Panasonic GH5 (410 çekim) ve Nikon Z 50 (300 çekim).

11858 teknik destek
11858 teknik destek

A6600, daha önce olduğu gibi aynı düğme ve çevirme düzenine sahip, bazı küçük tutma ve tutma tekniklerini engelliyor. Bu, hala bir ön deklanşör / diyafram kadranından ve odaklama için bir joystick kontrolünden yoksun olduğu anlamına geliyor. Sony’nin bunları bir amiral gemisinde, 1,400 dolarlık bir kamerada, özellikle de tüm rekabette bulabildiğiniz durumlarda bırakması çok şaşırtıcı.

A6600’ün menü sistemi kabaca önceki gibi, yani iyi değil. Birçok işlev yanlış menülere gömülü ve bulmak için sonsuz kaydırma gerektiriyor. Bu göz önüne alındığında ve manuel kontrollerin olmaması, A6600’ü kullanmak açıkçası sinir bozucu bir deneyim sunuyor.

Diğer bir negatif de son modelden büyük ölçüde değişmeyen 2,36 milyon nokta OLED elektronik (EVF) vizör. İşe yarar, ancak Fujifilm’in X-T3 modelindeki 3,69 milyon nokta, karartmasız EVF ile karşılaştırıldığında güncel değil.

A6600 sadece tek bir kart yuvasına sahip ve daha da kötüsü, sadece UHS-I standardını kullanıyor ve üç kat hızlı UHS-II kullanmıyor. Daha sonra açıklayacağım gibi, bu, çekimi oldukça yavaşlatabilir. Bu, üç yıl önce kabul edilebilir olsa da 2019’da A6600, her ikisi de iki hızlı UHS-II kart yuvasına sahip olan X-T3 ve Panasonic’in GH5’ine rekabet etmek zorunda kalıyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Olumlu tarafı, arka dokunmatik ekran artık eğiliyor ve A6600’ü hızlı kamera olarak kullanabiliyor. Otomatik netleme izleme konularını seçmek için de kullanabilirsiniz, ancak tüm rakiplerindeki dokunmatik ekranların aksine, ana menüyü veya hatta hızlı menüyü çalıştırmak için kullanılamaz.

Daha önce olduğu gibi, A6600 bir mikrofon girişine sahip ve Sony ayrıca bir kulaklık bağlantı noktası ekledi. Ciddi kameramanların röportaj ve diğer işleri yaparken sesi izleyebileceği için bu hoş bir özellik.

Performans:

Ergonomi A6600’ün güçlü noktası olmasa da mükemmel çekim hızlarına ve özellikle de otomatik netleme performansına sahip. Canon’un M6 Mark II’den (14 fps) biraz daha yavaş ve Fujifilm X-T3 ile aynı olan, tam otomatik netleme ve otomatik pozlama ile 11 fps’ye kadar çekimleri üstlenebilir. Bununla birlikte, elektronik obtüratör modunda, X-T3, 20 fps’ye vurarak A6600 patlama hızlarını neredeyse ikiye katlar.

Sony’nin sıradışı otofokus sistemi, 425 faz ve kontrast algılamalı AF noktaları ile hala bu modellerden daha fazla odaklama çekimi sağlıyor. En son özellik, Sony’nin “gerçek zamanlı izleme” ve “gerçek zamanlı göz otomatik odaklama” olarak adlandırdığı özelliktir. Bu, Sony’nin bir konu seçmek için dokunabileceğiniz noktaya kadar AF hızlarını artırdığı ve gerçek zamanlı olarak izleyeceği anlamına geliyor.

Yüz ve göz tespit sistemleri, geçici olarak görüş dışına çıksalar bile konunuzun yüzüne kilitli kalmaları özellikle iyidir. Konunuzu seçmek için dokunursanız, nereye giderseniz gidin derhal onları dikkatle izler.

Genel olarak, Sony hala herhangi bir APS-C kameranın en iyi otomatik netleme ve yüz izleme AI’sına sahip.

Öncelikle, sessiz elektronik deklanşörle spor modda çekerken, sensörün deklanşör sorunu nedeniyle çarpık çekimler elde edebilirsiniz.

Ve maksimum çözünürlükte 99 kata kadar uzun süre çekim yapabilirken, arabellek temizlemesi için biraz zaman gerekiyor. Bu, Sony’nin açıklanamayacağı bir şekilde kullanmaya karar verdiği UHS I yuvasındaki nispeten yavaş yazma hızlarından kaynaklanıyor. Bu olduğunda, artık çekim yapamazsınız ve kamera işlevlerinin çoğu çalışamaz duruma gelir.

Seri çekim ile ilgili bir diğer sorun ise, elektrik kesintisinden bağımsız bir EVF’in olmaması. Bu, spor ya da vahşi yaşamdaki eylemleri takip etmeyi zorlaştırabilir ve bu, seri çekim ve otomatik netleme izleme noktasıdır. Öte yandan, X-T3 vizörde maksimum 20 kare / sn çekim hızında karartma yapmadığını belirtelim.

Sony A6600’ün benzer kameralara göre en büyük avantajlarından biri beş eksenli stabilizasyon. Sistem, aksi takdirde mümkün olandan çok daha düşük ışıkta çekim yapmanızı sağlar. Beş dakikalık sallanma azaltma ile, nesnemin fazla hareket etmemesi koşuluyla, saniyenin 1 / 15’ine kadar enstantane hızında fotoğraf çekilebiliyor. Nikon’un Z50 ve X-T3 modellerini içeren diğer kameralarda, dahili sabitleme özelliğine sahip lensler kullanmanız gerekecek.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA