Ana Sayfa Haberler SMS’lerin Sonundaki “B001”, “B002” gibi Kodlar Ne Anlama Gelir?

SMS’lerin Sonundaki “B001”, “B002” gibi Kodlar Ne Anlama Gelir?

0
Paylaş

Gelişen teknolojiden, kişisel kullanıcıların olduğu kadar kurum ve kuruluşların da faydalandığını biliyoruz. Hemen hemen her gün telefonlarımıza SMS mesajları gelmektedir. BTK tarafından yayınlanan karara göre de bu kurum ve kuruluşlardan gelen mesajların sonlarına bazı kodlar eklenmiştir. Bu kodların ne anlama geldikleri konusunda pek fazla kullanıcının bilgisi olmadığını düşündüğümüzden dolayı bu yazımızı sizlerle paylaşmak istedik.

SMS’lerin sonunda gördüğünüz operatör kodlarının ne anlama geldiğini ve hangi kodun, hangi kurum ya da kuruluşlar tarafından kullanıldıklarına değineceğiz. “B” ile başlayan bu kodlar BTK tarafından eklenmesi zorunlu olan, her bir kurum ve kuruluş için farklı olan  “B001” “B002” “B003” kodlardır. Örnek verilecek onursa Turkcell operatöründen “B002” ile gelen bir mesaj, bu mesajı gönderen kurumun Türkcell olduğu anlamına gelmektedir. BTK‘nın bu zorunluluğu getirmesi ile birlikte biz kullanıcılara gelen rahatsız edici, bahis siteleri dâhil, mesajlar engellenmiştir. BTK bu kodlara “Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları” adı vermiştir. Bu durumda karşılaşabileceğiniz kodlar “B001” ile “B999” ile sınırlandırılmıştır. Tamamı kullanıma verilmediğinden dolayı dikkat edilmesi gereken bu kodların, rahatsız edici içeriklerin gönderildiği mesajlarda rastlanabilir olmasıdır. Zorunlu olarak kullanılması gereken bu kodların olmadığı mesajlar, tamamen suç teşkil etmekte olup asla dikkate alınmamalıdır.

BTK tarafından yapılan basın açıklaması şöyle: Taşınmış bir numara için alıcı şebeke bilgisini gösteren ve Kurum tarafından işletmecilere tahsis edilen yönlendirme kodudur. Söz konusu kodlar, hali hazırda, bir işletmeciye numara taşınabilirliği kapsamında bir numara kaynağı tahsis edildiğinde tahsis edilmektedir. Kodun tahsisi için ilave bir işleme ihtiyaç yoktur.”

BTK’nın, SMS’lerde Bu Kodların Kullanılmasını Zorunlu Tutmasının Nedeni Nedir?

Telefonlarınıza gelen, spam olarak adlandırılan mesajları gönderen kurumların ve kuruluşların rahatsız edici mesajlarına engel olarak, bu durumun önüne geçerek toplum refahını arttırmaktır. Bir bakıma hangi mesajın kim ya da hangi kurum tarafından gönderildiğini tespit etmenizi ve rahatsız olmanız durumunda bu kod ile şikâyetlerinizi dile getirebilmenizi sağlamak için oluşturulmuştur. Böylelikle, ifade engelleme bölümüne kodu belirterek bu kurum ya da kuruluştan SMS gelmesine engel olmalarını talep edebilirsiniz.

Şimdi sizlere ilk 20 kod ile bir liste vereceğiz. Diğer kodları BTK, PDF dosyasına bakarak edinebilirsiniz.

Hangi SMS Kodları Hangi Kurum ve Kuruluşlara Aittir?

B001 AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş.
B002 TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş.
B003 Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
B011 DOĞAN TV DİGİTAL PLATFORM İŞLETMECİLİĞİ AŞ
B012 DORUK İLETİŞİM VE OTOMASYON SAN. VE TİC. A.Ş.
B015 İŞ NET ELEKTRONİK BİLGİ ÜRETİM DAĞITIM TİC. VE İLETİŞİM HİZ. A.Ş.
B016 VODAFONE NET İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ
B017 MİLLENİCOM TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ A.Ş.
B018 SUPERONLİNE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.
B019 TTNET A.Ş.
B020 TURKNET İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin