Ana Sayfa Destek Samsung x AMD İşbirliği ve Exynos 1000

Samsung x AMD İşbirliği ve Exynos 1000

0

Samsung artık akıllı telefon dünyasında yeni firmaların da varlık göstermesiyle birlikte oluşan rekabetten büyük bir ölçüde zarar görmeye başladı , Özellikle birbirine yakın özellikli cihazların üretimiyle birlikte oluşan fiyat skalasına göre Samsung ürünlerinin fiyatları piyasanın oldukça üzerinde fiyatlara sahip. Ülkemiz başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde satışa sunulan akıllı telefonların içerisinde ki chipset maalesef ki Samsung‘un bir türlü yoluna koyamadığı ‘Exynos‘ isimli işlemci. Bu chipset Qualcomm firmasının Snapdragon işlemcisiyle , Apple firmasının A serisi işlemcisinin performans odaklı olarak oldukça gerisinde kalıyor. Bu durum firmanın maalesef ki kapanmayan bir yarası.

İşin bir de Grafik tarafı var , özellikle Akıllı telefonların günümüzde 8/12/16 GB RAM boyutlarına ulaştığı şu dönemlerde işin GPU kısmı son derece önemli bir hal alıyor , Samsung sentetik testlerde üzücü olsa da GPU tarafında da problem yaşıyor . Fakat firma artık bu durumlar sektörde imajını zedelediğinden ötürü önemli bir karar alarak sektörün öncü firmalarından AMD ile anlaşmaya karar verdi , bildiğiniz üzere AMD yüksek grafik teknolojilerini günümüz cihazlarına yansıtarak bilgisayar dünyasında önemli işlere imza attı. Samsung‘da bu durumları hesap ederek muhteşem bir hamle de bulundu.

2021-samsung-amiral-gemisi-modeller-icin-yeni-iddia-2.jpg (1280×720)

AMD mobil cihazlar için geliştirmeye başladığı RDNA yapısını kullanan GPU’su ile, Qualcomm’un GPU’su olan Adreno’yu tahtından etmeyi ve sektörde dev olmayı planlıyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Samsung’un desteği ile birlikte performans konusunda daha da iyi yerlere gelen yeni nesil mobil GPU, sadece akıllı telefonlar için uyumlu değil.

Konsollar, mini bilgisayarlar gibi farklı alanlarda da kullanıma sunulacak olan AMD’nin mobil GPU’su, akıllı telefon pazarında Adreno‘ya çok ciddi anlamda rakip olmayı amaçlıyor.

samsung-amd-iş-birliği.jpg (1200×675)

11858 teknik destek
11858 teknik destek

GPU’nun Samsung markalı cihazlarda kullanması durumunda, Samsung’un akıllı telefon pazar payını hesaba kattığımızda çok ciddi bir kullanım oranı yakalaması son derece mümkün.

Eğer GPU, gerçekten de istenileni verirse ,  kullanıcılar açısından da akıllı telefon tercih sebebi haline gelebilir. Kullanıcılar tarafından benimsenmesi durumunda AMD, Qualcomm’un pazar payına kısa sürede, çok ciddi bir darbe vurabilir. Bildiğiniz üzere bu durumun bir benzerini oyuncular için üretilen akıllı telefonların satış rakamlarında görmüştük , kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi görülmüştü.

AMD ve Samsung iş birliğinin ortak ürünü olacak cihazlar tahmini olarak 2021 yılına piyasaya sürülecek , ve muhtemelen ilk prototipler Samsung‘un kendi işlemcisi olan Exynos’un , Exynos 1000 modelinde yer alacak . Bu durum oldukça heyecan verici ve beklemeye değer bir durum , ne kadar olumsuz durumlarla karşılaşılsa da ben Samsung‘un kullandığı ekran teknolojisinin bile cihazlarının alınma sebebi olacağını düşünen kişilerdenim , umarım firma bu konuda da beklenileni verir .

Bir teknoloji makalesinin daha sonuna geldik , daha fazla teknoloji haberleri ve makaleleri için bizi takipte kalmaya devam edin , Sağlıklı günler dileriz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA