Ana Sayfa Mobil Samsung AMD İşbirliği ve Işın İzleme Teknolojili Exynos Chip

Samsung AMD İşbirliği ve Işın İzleme Teknolojili Exynos Chip

0

Bildiğiniz üzere Samsung ürettiği mobil cihazlarda hem Snapdragon hem de Exynos ismini verdiği kendi üretimi olan işlemci yongasını kullanmakta. Snapdragon yapılan sentetik testlere göre neredeyse her sene Exynos‘tan daha performanslı , kullanılan uygulamalarda daha aktif çalışma desteği , pil ömrü olarak daha etkili ve cihazın yüksek performans gerektiren uygulama kullanımlarında daha soğuk çalışmasını sağlıyor. Hal böyle olunca ülkemizde de yalnızca resmi olarak Exynos işlemcili Samsung amiral gemisi modellrinin bulunması Samsung kullanıcılarını üzüyor.

Firma artık bu durumdan sıkılmış olacak ki çareyi farklı bir üretim teknolojisinin yardımından yana kullanmayı seçti , bu noktada AMD işbirliği hem Samsung kullanıcılarını bir açıdan mutlu etti , hem de firmanın en azından bu yönde oluşan kötü imajını bir nebze yok etmeye yönelik bir hamle oldu.

Samsung-AMD.jpg (800×426)

AMD, Exynos mobil sistemi için RDNA 2 grafik teknolojisi üretmek üzere Samsung ile ortaklık kuruyor. Bu da amiral gemisi Samsung telefonlarında GPU performansının daha da artabileceği anlamına geliyor. Bu duyuru Computex Taipei isimli etkinlekte gerçekleştirildi

Yonganın hangi ürünlerde kullanılacağı hakkında çok fazla ayrıntı yok. Ancak AMD üretimli olacak yonganın “Yeni Nesil Exynos SoC” olarak tanıtılması bekleniyor . Samsung’un bu yıl içerisinde bununla ilgili daha fazla bilgi sağlayacağını söylüyor.

2021-samsung-amiral-gemisi-modeller-icin-yeni-iddia-2.jpg (1280×720)

11858 teknik destek
11858 teknik destek

GPU, AMD’nin ışın izleme ve değişken oranlı gölgeleme gibi özelliklerini içeren RDNA 2 mimarisiyle üretilecek. Bu üretim teknolojisi yalnıca Samsung‘un ya da AMD‘nin işbirliği içinde olduğu firmaların Amiral Gemisi Modellerinde yer alacak.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bu konu ile alakalı açıklamalarda bulunan AMD CEO‘su Lisa Su ; RDNA 2’yi bulacağınız bir sonraki yer yüksek performanslı mobil cihaz üretim pazarı olacak.” dedi. “AMD, mobil pazarda grafik inovasyonunu hızlandırmak için birkaç yıldır mobil pazarın endüstri lideri olan Samsung ile ortaklık kurdu ve Samsung’un ışın izleme ve değişken oranlı gölgeleme özelliklerine sahip bir sonraki amiral gemisi mobil cihazlarının SoC’sine özel grafik IP’sini getireceğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Samsung’un bu yıl içinde daha fazla ayrıntı sunmasını gerçekten sabırsızlıkla bekliyoruz , diyerek kullanıcılara mutlu haberi verdi.

1927163i0445EA3D851AB881 (1200×750)

Samsung son yıllarda Amerika , Kore , Hindistan , Meksika gibi ülkelerin pazarında Snapdragon işlemcili mobil cihazların satıtşını sağlıyor , Snapdragon işlemcili cihazlarda yine Qualcomm‘a ait olan Adreno grafik ünitesi yer alıyor , bu işbirliğinden sonra kişisel öngörüm Samsung pazarda yalnızca Apple ve Huawei‘nin üretim teknoılojileri ile rekabet sağlayacak. Bildiğiniz üzere Apple artık kendi işlemcisini geliştiriyor ve bu yönde emin adımlarla ilerliyor , Samsung & AMD işbirliği hem kullanıcılar için hem de firma için son yıllarda verilen en iyi karar diyebilirim.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA