Ana Sayfa Destek ‘root’ Hesabı Etkinleştirilmiş Android Telefonlarda Bulunması Gereken Uygulamalar

‘root’ Hesabı Etkinleştirilmiş Android Telefonlarda Bulunması Gereken Uygulamalar

0
'root' Hesabı Etkinleştirilmiş Android Telefonlarda Bulunması Gereken Uygulamalar
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Makalemize öncelikle ‘root’ kelimesinin ne anlama geldiğinden bahsederek başlayalım. ‘root’, Linux/Unix işletim sistemlerinde, tüm sistem yetkilerinin tanımlı olduğu bir kullanıcı hesabıdır. Sistemdeki tüm yetkilere sahip olduğundan, en yetkili kullanıcı hesabıdır. Android işletim sistemi Linux çekirdeği kullanan ve dolayısıyla Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğundan ‘root’ hesabı mevcuttur fakat bu hesap, hatalı bir işlem ile sistemin çökmemesi için Android işletim sisteminde etkin değildir. Fakat bu kullanıcı hesabı Android işletim sisteminde bazı işlemlerle aktif edilebilmektedir. Fakat bu hesabın aktif edilmesini hem Android işletim sisteminin geliştiricisi olan Google, hem de bu işletim sistemini cihazlarında kullanan telefon ve tablet üreticileri önermemektedir. Ve hatta bu hesabın aktif edilmesi durumunda birçok firma, cihazın garanti dışı olacağını, cihaz satış-kullanım sözleşmesine madde olarak eklemiştir. ‘root’ hesabını Android işletim sisteminde etkinleştirirseniz, bu hesap ile telefonunuzda sistem dosyalarını silip, düzenleyebilirsiniz. ‘root’ yetkisine sahip olmak her ne kadar riskli bir işlem olsa da, sistem üzerinde tüm yetkilere sahip olduğunuzdan dolayı bir ayrıcalık sunduğu aşikar. Riskli tarafı, aygıtınız garanti dışı kalabilir. Gelelim bu hesap ile kullanılması önerilen uygulamalara:

1) ‘SuperSu’ Uygulaması: ‘root’ hesabı etkinleştirilmiş telefonun olmazsa olmazıdır. Genellikle, telefonda ‘root’ hesabını etkinleştirdiğinizde otomatik olarak aygıtınıza yüklenir. Tam olarak sisteme ve telefonunuzda yüklü olan bir çok uygulamaya erişimi sağlar. Artık cihazınızda temel olarak yüklü olan yazılımı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Böylelikle Android telefonunuzu farklı derecelerde modifiye edebilirsiniz.

2) ‘Titanium Backup’ Uygulaması: Android‘te bilindiği gibi uygulamaları yedekleyebilecek binlerce program var ama bu programın ayrıcalığı, telefonunuzun rehberi ya da belirli dosyalarını değil, tüm telefonunuzu baştan aşağı ister sistem olsun ister yerel dosyalar olsun herşeyiyle yedekler. Ayrıca otomatik mod sayesinde istediğiniz vakitte yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3) ‘Viper4Android’ Uygulaması: Telefonunuzun ses çıkış sistemini süsleyen, sesin seviyesi, ecolyzer ve bass sistemini duzenleyen uygulamadır. Kendinde barındırdığı iki mod sayesinde, farklı müzik zevkini tadacaksınız. FX Mod, temel moddur. Sesin kalitesi ve sesin farklı efektlerini düzenler. XHifi Mod ise daha çok düşük sesli telefonların ses seviyelerini yükseltmeye yarayan moddur.

4) ‘Greenify’ Uygulaması: Bilindiği gibi pek çok Android telefon, yetersiz batarya özellikleriyle bizleri yarı yolda bırakmıştır. Yalnız telefon şarjlarımızın çabuk bitmesinin tek sebebi, kullanılan bataryanın kapasitesinin az olması değildir. Android telefonlarımızı açtığımız an, bazı sistem uygulamaları olsun, bazı yüklü diğer uygulamalar olsun, arka planda çalışmaya başlar. Bizler ne kadar arka plandaki uygulamaları elle kapatsak da, işlem yetersiz kalıyor. İşte bunlar bizim şarjımızı düşüren uygulamalar. ‘Greenify’ uygulaması tam anlamıyla arka planda çalışan uygulamaları kapatıp aygıtınızı uyku moduna sokar. Böylelikle aygıtınızın hem daha hızlı çalıştığını göreceksiniz, hem de sık sık telefonunuzu şarj etmekten kurtulacaksınız.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

5) Dumpster Uygulaması: Hepimiz akıllı telefonlarımızdan çektiğimiz fotoğraflar, önemli uygulamalar silinmesin diye başka aygıtlara kopyalarız. Diyelim ki başka aygıtlara bilgilerimizi fotograflarımızı kopyalama imkanımız yok ve kullandığımız aygıttan da bütün verilerimiz ve bilgilerimiz silindi. İşte bu aşamada Dumpster tam size yardım edecek uygulama. Silinen tüm fotoğraf ve uygulamalarınızı geri getirebileceksiniz. Endişelenmeye artık gerek kalmayacak.

NOT: Yukarıda bahsettiğimiz tüm uygulamalar yalnız ‘root’ hesabı  etkinleştirilmiş cihazlarda çalışır. Bu uygulamalara ‘root’ yetkisi vererek hepsini ve daha bir çoğunu kolaylıkla kullanabilirsiniz. ‘root’ hesabını etkinleştirdiğinizde, cihazınız garanti dışı kalabilir. Oluşabilecek herhangi bir sorundan dolayı www.teknodestek.com.tr sorumlu değildir. Kolay gelsin…

 

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA